След рекордната емисия - трудни сметки
Рекордната емисия на "Трейс Груп" може да създаде математически проблеми. Документите, които бяха предоставени на публиката, не съдържат подробна информация за начина на разпределение на акциите. Заради него (поне на теория) може да се стигне до парадокс - рекордна емисия да не бъде изпълнена.
1. общият брой заявени акции се сумира (те са 296 млн.);
2. "делът на записваните акции от всяка заявка" (заявени, а не прескочили границата, ако четем буквално, тоест 1480 за най-малката класирана поръчка) се смята като процент от броя по т. 1;
3. полученият процент се прилага към общия брой предлагани акции, тоест 200 000.
Горният пример дава резултат точно 1 акция при заявени 1480. От него обаче не става съвсем ясно как ще бъде направено пропорционалното разпределение, ако много поръчки не се класират. Има два варианта. Първият е тези, които са над чертата, да получат заявените акции, намалени 1480 пъти. Тоест записалият 1480 акции ще получи една бройка (както е в примера), но тогава емисията няма да бъде изпълнена. Вторият вариант е пак да бъдат "отсечени" поръчки за по-малко от 1480 акции, но тези, които се класират, да бъдат преразпределени на база съотношението на класираните акции. Тогава емисията ще бъде изпълнена, а "преминалите летвата" ще могат да получат пропорционално повече акции. За целта т. 2 трябва да бъде разтълкувана по подходящ начин, което обаче ще е в ущърб на част от играчите.
Друг проблем е, че при посоченото разпределение няма как да се получат цели числа и не е ясно какъв ще бъде коефициентът на пропорционално разпределение след закръгленията.
Най-накрая остава въпросът със заявените, но неплатени изцяло акции, тъй като е възможно да се платят по-малко акции от тези, които са били записани.