Страховете от предстояща военна офанзива в Сирия подкрепиха йената, швейцарският франк и щатският долар
0
147
Опасенията за предстояща Западна военна офанзива в Сирия (чрез въздушни удари) като отговор на използването на химическо оръжие от сирийските власти срещу собствения народ, доведе до трусове на глобалните финансови пазари. Европейските борси последваха снощното низходящо движение на акциите на Уолстрийт и на голяма част от азиатските борси по-рано през днешния ден и също се намират в доста солиден спад.
Страховете за скорошен военен удар в Сирия доведоха до рязко поскъпване на цените на петрола и на фючърсите на златото на стоковите борси и до поскъпване на японската йена и швейцарския франк на валутния пазар с оглед техния статута на “валути-убежище“. Напрежението на финансовите пазари около ескалацията на сирийската криза подкрепи и американския долар, като той също поскъпва спрямо останалите основни валути, но отбеляза спад спрямо йената и франка. Щатската валута падна към петдневно дъно около 97,66 йени и към близо едноседмично дъно около 0,9183 швейцарски франка.
Еврото не успя да се възползва от 16-месечния връх на индекса за бизнес климата в Германия на института Ifo и също се оказа под натиск от продажби на валутния пазар. За кратко единната европейска валута отскочи към 1,3387 долара като първа реакция на по-доброто Ifo бизнес проучване на водещата икономика в еврозоната. Но след това последва рязко понижение на еврото към часово дъно за деня около 1,3322 долара. Аналогични негови продажби имаше и спрямо йената и швейцарския франка, като еврото падна към петдневно дъно около 130,29 йени и към едноседмично дъно около 1,2287 франка.
В последните дни на търговия спекулативни валутни играчи ик фондове държаха относително големи по размер “дълги“ позиции в евро. Оповестените в петък данни за спекулативните валутни позиции на IMM (International money market) показаха, че през седмицата до 20-и август са били отворени нетни “дълги“ позиции в евро за цели 36,746 хил. контракта (всеки един контракт за 125 хил. евро) за общо 6,2 млрд. евро - най-големи по размер нетни “дълги“ евро позиции от началото на февруари насам. Напрежението на финансовите пазари около задълбочаващата се криза със Сирия обаче дава мотив за закриване на част от тези доста големи по размер спекулативни “дълги“ позиции в единната европейска валута.
Също така се говори за добри оферти “продава“ за единната европейска валута от страна на Азиатски централни банки към 1,3390/1,3400 долара (около върховете от вчера и по-рано днес около 1,3391/94 и опциите с падеж от 17:00 ч. в 1,3400 нивото). Това даде допълнителен мотив за закриване на част от “дългите“ позиции в евро с оглед и известни опасения за политическа криза в Италия и новите спекулации за възможна трета спасителна финансова програма за Гърция. Понижението на еврото за сега се ограничи към 1,3322 долара, като близки оферти “купува“ за единната валута има към 1,3320 (около 21-дневната пълзяща-средна) и следващ добър интерес за покупки към 1,3300 долара (около важното дъно на еврото от 22-ри август към 1,3297 и опции с падеж днес следобед в 1,3300). Само спад на еврото под 1,3300/1,3297 долара може да задълбочи неговото низходящо движение към 1,3280/75 (опции с падеж от 17:00 ч.) и към 1,3260/50 (опции с падеж от 17:00 ч.) и дори обратно към ключовата област на подкрепа около 1,3205/1,3189 (важни бивши дъна от 15-и и от 2-ри август).
Следобедният падеж на опции за евро/долар в 1,3300, в 1,3350 и в 1,3400 нивата и очакваните по също време (от 17:00 ч.) важни данни за индекса на потребителското доверие в САЩ през август, могат да ограничат движението на единната европейска валута през следващите следобедни часове на търговия. Ако и тези американски данни разочароват участниците на финансовите пазари (след вчерашните доста слаби данни за производството на стоки с дълготрайна употреба през юли и слабите данни от петък за продажбите на нови жилища), това може да ограничи поскъпването на долара спрямо еврото, тъй като отново ще постави под въпрос очакваното скорошно понижение на паричните стимули на Федералния резерв. Но само пробив на еврото през добрите оферти “продава“ към 1,3400 долара и над следващите оферти около 1,3410/20 (бивш връх от 23-ти август около 1,3410 и опции с падеж по същото време в 1,3420) може да поднови възходящо движение на единната европейска валута към нейния 6-месечен връх около 1,3453 от 20-ти август и опциите с падеж от 17:00 ч. в 1,3450 нивото.
Графика на евро/долар (на дневна база)
За разлика от предишните седмици когато темата за програмата за “количествени улеснения“ на Фед беше водеща за участниците на финансовите пазари, ескалацията на сирийската криза може да премести вниманието на инвеститорите. Евентуални въздушни военна операции на западните военни сили в Сирия биха оказали подкрепа на щатският долар, японската йена и швейцарския франка с оглед техния статут на “валути-убежище“.
Рязката ескалация на сирийската криза, в комбинация с продължаващите очаквания за предстоящо през септември частично намаляване на паричните стимули на Фед се отразява силно негативно върху валутите на т.нар. развиващи се и нововъзникващи пазари. Турската лира се срина до ново исторически дъно спрямо долара и еврото, като щатската валута поскъпна до рекорден връх от 2,0338 турски лири. Рекордно дъно удари и индийската валута, като щатският долар поскъпна над нивото от 66,00 индийски рупии.