Негативен старт на европейските борси заради опасения от предстояща американска военна офанзива в Сирия
0
126
Европейските пазари на акции отварят “на червено“, тъй като инвеститорите се опасяват от възможна американска военна офанзива в Сирия след подозренията за химическа атака от страна на сирийските власти. За липсата на риск-апетит влияние оказва и новината, че САЩ ще достигне заложения “дългов таван“ към средата на месец октомври.
Европейският общ индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,47%, като най-солиден спад отбелязват акциите на компании от минно-добивния и от банковия сектор.
Немският индекс DAX се понижава с 0,49%, френският CAC40 с 0,48%, а британският индекс FTSE100 отбеляза спад от 0,21%.
Италианският индекс MIB отваря на загуба с 0,21%, следвайки вчерашния спад с 2,1% поради опасения за стабилността на управляващата коалиция на премиера Енрико Лета. Този спад беше продиктуван от заплахата на десницата на бившия премиер Берлускони да се оттегли от правителството. Страховете около политическата нестабилност в Италия оказват допълнително негативно влияние върху днешното негативно поведение на европейските пазари на акции.
В края на снощната търговия основните фондови индекси на Уолстрийт отбелязаха спад, след като американският държавен секретар Джон Кери заяви, че президентът на САЩ Обама счита, че трябва да се понесе отговорност от тези, които използват най-ужасното оръжие за масово поразяване срещу най-уязвимите в света хора. Това изказване доведе до опасения за предстояща възможна западна военна офанзива в Сирия - нещо, което не е в подкрепа за риск-апетита на инвеститорите в глобален план. Индексът DJIA затвори с понижение от 0,43%, “широкият“ индекс S&P500 се понижи с 0,4%, а технологичният индекс Nasdaq затвори без промяна.
Страховете от предстояща военна интервенция в Сирия провокираха спад и на голяма част от азиатските борси, като японският индекс Nikkei се понижи с 0,69%, южнокорейският индекс Kospi падна с 0,11%, а Hang Seng с 0,33%. Китайският индекс Shanghai Composite успя да затвори на позитивна територия с повишение от 0,34% след данните за ръст на печалбите на индустриалните предприятия в Китай през юли, а австралийският индекс S&P/ASX 200 се повиши с 0,11%.
Вниманието на инвеститорите в Европа се насочва към важния Ifo индекс за бизнес климата в Германия през август (от 11:00 ч.). Следобед предстои оповестяването на индекса на потребителско доверие на САЩ, данните за американските цени на жилища и индекса за промишлената активност на Фед на Ричмънд.