В свят, воден все повече от устойчивостта и екологичното съзнание, БМФ Порт Бургас АД дава забележителен пример в сектора на морската логистика. Компанията, виден играч в пристанищните операции на България, е възприела стратегия, която поставя устойчивото развитие и ESG (екологични, социални и управленски) принципи в основата си. Със значителни инвестиции и ангажимент към иновациите, БМФ Порт Бургас не само подобрява услугите си, но и води в посока към по-зелено бъдеще.

Устойчивостта и екологичното съзнание се оформят като трансформиращи сили за бъдещето на индустриите в световен мащаб. Морският сектор и синята икономика в цялост не са изключение. В Европа те са не само двигател на икономически растеж, работни места и добавена стойност, но и важен компонент по пътя на зеления преход.

Снимка: БМФ Порт Бургас

БМФ Порт Бургас АД като лидер в морската логистика у нас застава в челните редици на тази трансформация, предефинирайки своята дългосрочна стратегия в сектора с ангажимент за опазване на околната среда и развитие на устойчиви иновации. Със стратегически инвестиции и визионерски подход компанията доказва, че устойчивите практики и бизнес успехът могат да вървят ръка за ръка. Въздействащата промяна се случва чрез вграждане на ESG принципите в ежедневните операции и определяне на нови стандарти за ефективност и отговорност в пристанищните дейности.

По-зелен хоризонт: Екологични инициативи в БМФ Порт Бургас

Сред инициативите, предприети от пристанищния оператор, е инсталирането на най-съвременни слънчеви панели на стратегически места в пристанището. С инвестиция от близо 554 хил. евро тези фотоволтаични системи осигуряват общ капацитет от 1138 MW, отговаряйки на 13% от енергийните нужди на терминалите за изминалата година. Чрез намаляване на зависимостта от външни енергийни източници проектът намалява въглеродните емисии, но и е в съответствие с глобалните усилия за борба с изменението на климата.

БМФ Порт Бургас възприема холистичен подход към устойчивостта. В допълнение към усилията за оптимизация на енергийните ресурси компанията непрекъснато преразглежда ежедневните операции, за да намали консумацията на вода и енергия. Това включва и инвестиции в модернизация на оборудването с приемането на технологии от следващо поколение, предназначени да подобрят енергийната ефективност и да намалят вредните емисии. В тази насока е програмата на пристанищния оператор по въвеждането на електрически маневрени устройства. Тези устройства, използвани за придвижване на влакови композиции до кейовете, значително намаляват въглеродния отпечатък, свързан с превоза на товари.

Компанията стартира също процес на модернизация на своя автопарк с електрически превозни средства. Първите еко автомобили вече са закупени, като плановете са за поетапно прехвърляне на голяма част от автопарка към електрически модели. Тази промяна обещава не само намаляване на въглеродните емисии, но и по-ниски разходи за поддръжка.

Изграждане за бъдещето: Развитие на инфраструктурата

БМФ Порт Бургас инвестира сериозно в разширяване на пристанищната инфраструктура, предназначено да повиши ефективността и екологичната устойчивост. Водещ проект в това начинание е изграждането на нов дълбоководен кей, коxто трябва да бъде завършен тази година. Корабно място № 28 на терминал Бургас Запад ще приема кораби с газене до -15 метра - първото с такава дълбочина за България. Тази възможност ще позволи на по-големи кораби да акостират, намалявайки необходимостта от използването на множество по-малки плавателни съдове за транспорт на същия обем товари. Това означава по-малко емисии въглероден диоксид и по-малко замърсяване от страна на морския транспорт, но в същото време и нови икономически възможности. С новия кей България ще укрепи своето стратегическо значение в Черно море, привличайки търговски потоци и стимулирайки сектора в региона.

Друга трансформираща инициатива е разширяването на железопътната инфраструктура на пристанището, стартирано през 2024 г. С добавянето на нови коловози БМФ Порт Бургас увеличава капацитета за обработка на терминалите Бургас Запад и Бургас Изток-2 съответно до 102 и 166 вагона на ден. Това не само подобрява логистичната свързаност, но също така насърчава използването на железопътния транспорт като по-екологична алтернатива на автомобилния.

Възприемане на синята икономика и зеления преход

Като част от по-широката си визия БМФ Порт Бургас активно допринася за принципите на синята икономика - устойчиво използване на океанските ресурси за икономически растеж, подобряване на поминъка и здрави морски екосистеми. Усилията на компанията са в унисон с глобалния зелен преход, който се стреми да декарбонизира индустриите и да разшири използването на възобновяема енергия.

Тези амбициозни проекти подчертават ангажимента на БМФ Порт Бургас към устойчив растеж. Чрез възприемане на авангардни технологии и приоритизиране на екологични практики пристанището се позиционира като ключов играч в логистичния пейзаж на Черноморския регион. Новата инфраструктура има потенциала да привлече по-големи търговски обеми, но и да подпомогне прехода на региона към по-екологични икономически дейности.

Този двоен фокус върху устойчивостта и бизнес успеха може да се превърне в успешен пример за това как отговорността към околната среда има потенциала да стимулира и постигането на корпоративните и бизнес цели.

ИЗБРАНО