Владимир Малинов: Социална политика не се прави през енергетиката
Планът за пълна либерализация на енергийния пазар е важен и България трябва да покаже ясен сигнал към партньорите си в Брюксел кога ще стане това, категоричен е служебният ресорен министър
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов призова да не се прави социална политика през енергетиката. Той участва в четвъртото издание на форума "Пауърс Съмит" (Powers Summit), който събира представители на правителството, на политическите сили и бизнеса в дискусия по основните предизвикателства и възможности за България.
Още по темата
- Брюксел одобри €590 млн. за нови батерийни системи за енергия в България
- Енергийните експерти на Green Transition Forum: Внимание за потребителите и бизнеса
- Делян Добрев се застъпи за офшорната вятърна енергия
- "Пазар и регулации": Време е участниците на енергийния пазар да се насърчат към дългосрочни договори
- Енергийната борса стартира нова услуга за докладване на сделки с електроенергия и природен газ
Малинов смята, че дефинирането на понятието "енергийна бедност" не е задача само на Министерството на енергетиката. По думите му в момента, в който бъде осъзнато, че социална политика не се прави през енергетиката, това ще означава, че е направена една от ключовите стъпки и тогава пълната либерализация на пазара ще бъде по-лесна за реализиране, цитира думите му БТА.
Постигането на тази цел минава през по-широк спектър от теми, отбеляза Малинов. Според него създаването на междуведомствена работна група с всички заинтересовани във връзка с пълната либерализация на енергийния пазар е с естествено място в Министерския съвет (МС), но предложи тя да е съвместна между Комисията по енергетика към Народното събрание и МС.
Ние разчитаме на един работещ парламент и тези мерки, които бъдат изготвени и разработени от работната група, да получат и своята законодателна рамка, която ще даде предвидимост, дългосрочност и ясен и точен хоризонт, каза служебният министър.
Либерализацията на пазара на електроенергията за битовите клиенти е заложена в Закона за енергетиката от 1 януари 2026 г.
Планът за пълна либерализация на енергийния пазар е важен и България трябва да покаже ясен сигнал към партньорите си в Брюксел кога ще стане това, изтъкна Малинов. Според служебния министър проблемът не е само в липсата на информираност на хората.
В бюджета за следващата година са заложени над 400 милиона лева за подготовка за либерализация на тока за бита, каза пред месиите по-късно Владимир Малинов. Ние като изпълнителна власт искаме да знаем кога и какви действия и мерки да предприем, включително като финанси, тъй като съгласно сега действащото законодателство до втората половина на следваща година трябва да има компенсаторен механизъм, който ще бъде одобряван от Министерския съвет по предложение на министъра на енергетиката и трябва да е финансово обезпечено. Престои да бъде гласуван бюджета и сме предвидили такъв механизъм в бюджета, очакваме да видим какво ще решат народните представители, каза Малинов.
Проектите за ПАВЕЦ
Владимир Малинов каза още, че проектите за помпено-акумулиращите водноелектроцентрали (ПАВЕЦ) "Батак" и ПАВЕЦ "Доспат" трябва да се развиват като публично-частно партньорство, защото са финансовоемки. Той призова и за политическа подкрепа за тези проекти.
Националната електрическа компания (НЕК) работи активно по двата проекта. Според изпълнителния директор на НЕК инж. Мартин Георгиев двете ПАВЕЦ ще имат голямо значение върху електроенергийната система и ще спомогнат за декарбонизацията на страната. Той обясни, че тези проекти следват европейските тенденции ПАВЕЦ да се изграждат между язовири.
Трансферът на електроенергия през България
Преодоляването на трудностите и създаването на възможности за повече инвестиции в енергийните мощности минава през развитието на инфраструктурата. Във връзка с това Електроенергийният системен оператор (ЕСО) работи по изграждането на два нови европейски енергийни коридора, за да се използва максимално ефективно токът от зелена енергия. Това каза в изказване на форума изпълнителният директор на ЕСО Ангелин Цачев.
Единият коридор е Изток - Запад и той започва от Турция, минава през България, Северна Македония, Албания, Черна гора и стига до Италия. Часовата разлика между Турция и Италия е два часа и това ще увеличи количеството енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в пиковото потребление на съответните държави, каза Цачев.
Другият коридор е Север - Юг и започва от Гърция, минава през България, Румъния, Унгария, Словакия, Чехия, Полша и стига до Германия. За него идеята също е да се увеличи потреблението на енергия от ВЕИ и да се използва целият потенциал на региона Югоизточна Европа, обясни Цачев.