Възмущение в Бундестага след назначаването на бившия канцлер Шрьодер в "Газпром"
"Поведението му е вредно за Германия, трябва да отнемем официалното му възнаграждение", призова председателят на парламентарната група на ХСС
Германската консервативна партия Християнсоциален съюз (ХСС) призова да бъде отнета държавното възнаграждение на бившия канцлер Герхард Шрьодер, след като днес се разбра, че той ще бъде назначен в надзорния съвет на руската газова компания "Газпром", предаде ДПА.
"Поведението на Герхард Шрьодер е вредно за Германия. Трябва да проведем разговори с всички партии за отнемане на официалното му възнаграждение", каза днес Щефан Мюлер, председател на парламентарната група на ХСС в Бундестага.
"Тези, които си позволяват да получават заплата от автократи, не се нуждаят от пари на германските данъкоплатци", добави той и поясни, че подкрепя разработването на правила на непартийна основа за управляване на бизнес дейностите на бивши канцлери.
След напускане на поста бившите германски канцлери получават възнаграждение от държавата, с което плащат заплатите на техни служители и други разходи.
Мари-Агнес Щрак-Цимерман от либералната Партия на свободните демократи каза в свое съобщение в "Туитър", че трябва да се помисли дали възнаграждението на Шрьодер да не бъде отнето и добави, че той вреди на страната, на която се предполага, че служи и си позволява "да получава много повече от добро заплащане за това от един автократ". Тя заключава, че получаването на възнаграждение от германската държава е несъвместимо с това.
Възмущението последва съобщения от по-рано днес, че Шрьодер, който беше германски канцлер от от 1998 г. до 2005 г., ще бъде назначен в надзорния съвет на руската държавна газова компания "Газпром". Назначението му в надзорния съвет на газовия гигант се очаква да бъде потвърдено на годишното общо събрание на компанията на 30 юни.
Шрьодер, който е приятел на руския президент Владимир Путин, ще замени Тимур Кулибаев, зет на бившия казахстански президент Нурсултан Назарбаев. Кулибаев бе отстранен от поста си след преминалите в насилие безредици, които избухнаха в Казахстан през януари.
Шрьодер вече заема редица висши длъжности в руски компании и връзките му с Русия често са източник на противоречия, включително в собствената му партия, която е начело на управляващата в момента коалиция, припомня ДПА.
Той е председател на надзорния съвет на държавния петролен концерн "Роснефт". Председател е и на комитета на акционерите на проектната компания "Северен поток", и президент на борда на директорите на "Северен поток 2".
Двата газопровода свързват Русия и Германия по дъното на Балтийско море и са обект на редица критики, особено от страна на САЩ, според които "Северен поток 2", който все още не е пуснат в експлоатация, може да бъде използван като лост от Москва, ако тя започне военно нахлуване в Украйна.
Украинските искания за доставки на оръжия от западните им съюзници на фона на повишаващото се напрежение по границата на Украйна с Русия бяха описани от Шрьодер като "дрънкане на оръжие". Той също така вини НАТО за масираното разполагане на руски войски по границата.