Стъпка по стъпка ТЕЦ "Бобов дол" показва, че работи по план, който води към устойчиво развитие на предприятието. Последното, което обяви изпълнителният директор инж. Любомир Спасов, беше засаждането на зелен пояс от 1000 бързорастящи дървета между предприятието и Големо село, както и нова система на оросяване, която значително намалява въглищния прах във въздуха. Допълнително на багера, който подава въглища към котлите, е монтирано водно оръдие също с цел намаляване на запрашаването. И това е малка стъпка по пътя на постигане на въглероден неутралитет. Хората в региона знаят, че проектът за газификация е в ход, с очите си са виждали, че мястото за фотоволтаичен парк е подготвено, а плановете за производство на зелен водород на площадката на ТЕЦ-а и частично заменяне на въглищата с него са широко известни от медиите.

"ТЕЦ "Бобов дол" не е брошка, с която да се кичат еколозите след затварянето му. Предприятието ще извърши зеления преход въпреки всички трудности. Много бих се радвал далновидни политици, които осъзнават неговата значимост за енергийната система, да ни протегнат ръка и да се закичат с усилията в този преход. Освен важен за енергетиката ТЕЦ "Бобов Дол" е ключов за развитие на региона. Без него обезлюдяването ще бъде неизбежно", каза инж. Любомир Спасов. За това говори и президентът Румен Радев при посещението си в Бобов дол.

"Бобов дол е важна част от енергетиката на България", заяви Румен Радев. По думите на президента, поминъкът и развитието на града зависят много от бъдещето на енергийния сектор у нас и е необходимо да се отчетат всички технологични, производствени, екологични и социални аспекти на този въпрос.

Румен Радев добави, че българските въглищни региони не трябва да плащат високата социална цена на ускорения преход към зелена икономика в Европейския съюз. Той подчерта, че българската енергетика се нуждае от независимост и автономност, като въглищният отрасъл трябва да се развива поне до 2040 г.

Открито и прозрачно устойчиво развитие

За никой вече не е тайна, че в ТЕЦ "Бобов Дол" се работи 24/7 за получаване на екологично чисто производство. При това се работи, така че цената на крайния продукт да бъде максимално гъвкава, диверсифицирайки енергийните ресурси. Кметът на Община Бобов Дол Елза Величкова потвърди, че заедно с общинските съветници са получили покана да посетят предприятието и да се запознаят с плановете. Изпълнителният директор инж. Любомир Спасов също редовно информира хората с помощта на медиите за всяка инвестиция и за хода на модернизацията.

Въглищата, без които все още не можем

Противно на твърдението, че със затварянето на "Брикел" се намалява замърсяването, ТЕЦ "Бобов дол" споделиха своите опасения и с местната власт и с президента Румен Радев при посещението му в града. Оказва се, че предприятието наред с още няколко получават обогатено енергийно гориво от там и въглища, които след термична обработка увеличават калоричността си и намаляват обема си. Без тях в атмосферата биха били изпускани повече въглеродни емисии, дори да се пренебрегне фактът, че в района няма достатъчно количества за работата на ТЕЦ-а.

"Това е поредна недомислица, целяща еколозите да се бият в гърдите, че мислят за хората, докато им забиват нож в гърба. Колко пъти сме ги канили и тук да разглеждат. Ако не могат да си тръгнат със сензация за затваряне или за някакви страховити неща, не искат да дойдат. Ако по-малко работят за егото си, ще бъдат по-полезни на хората. Не искам да слагам всички еколози под общ знаменател, защото работим и с такива, които дават добри идеи и са рамо до рамо с нас в прехода. Техните имена не могат да бъдат ежедневно в медиите, защото нямат това време", споделя инж. Спасов

Преходът за ТЕЦ "Бобов Дол" може да се извърши трудно или много трудно. От нас като общество зависи все пак да се случи, защото подхлъзвайки се по зелените популистки пързалки, по които ни пускат политически ангажираните зелени, скоро България може и да се превърне от износител на ток във вносител. Крачката да се случи е малка и засега единствената застраховка срещу нея е инатът на предприятия като ТЕЦ "Бобов Дол" да продължават да работят, докато се модернизират и въпреки трудностите да бъдат част от баланса в енергийната система.