"Докато тече проверката, договорът по проекта за разширението на ПГХ "Чирен" е временно спрян. Така ще се гарантира, че всички процедури ще бъдат напълно прозрачни и в съответствие с правните норми". Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на брифинг, на който коментира темата за проверката на Европейската прокуратура, която започна в "Булгартрансгаз". В пресконференцията участие взе и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Равначки.

Представителите на Европейската прокуратура инспектират извършените дейности по проекта за разширение на газовото хранилище, които се финансират с европейски средства в размер на близо 78 млн. евро.

Министърът приветства и адмирира проверката, като заяви, че това е нормална практика и потвърждение за прозрачността на дейността на компанията. Същевременно изрази надежда проверката да приключи в най-кратки срокове, за да не се допусне забавяне на проекта, който е ключов за диверсификацията и енергийната сигурност в региона.

Малинов подчерта, че обществената поръчка вече е била проверена от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) през тази година, като не са били установени никакви нарушения. Според него, всички изисквания са били стриктно спазени.

Той съобщи, че до момента не са извършвани строителни дейности, нито са подписвани актове, свързани с изпълнението на проекта. "Освен това, няма предявени искания за плащания от страна на изпълнителя, нито са извършени плащания, освен авансово такова, което е напълно обезпечено", подчерта Малинов.

Министърът подчерта значимостта на проекта за диверсификацията и съхранението на природен газ в България и ролята му за националната сигурност. Той призова проверката да бъде извършена бързо, за да не се забавя реализацията на проекта и да не се загуби европейското финансиране.

По повод сигнала от Българския енергиен и минен форум, на базата на който вероятно е започнала проверката, министърът заяви, че техническите решения са разработени от международни специалисти и са одобрени от експертен съвет на "Булгартрансгаз". Той изрази увереност, че проектът ще бъде реализиран прозрачно и в интерес на България.

Малинов посочи още, че ако получи предложение от служебния премиер Горица Грънчарова да остане на поста си, ще го приеме, за да доведе до успешен край започнатите проекти и проверката.

На журналистически въпрос относно договора с турската компания "Боташ", Малинов каза, че ще се съобрази и изцяло ще изпълня решението на Народното събрание, което го задължава да предоговоря този контракт. Очаква се в близките дни преговорите с турската страна да продължат.

Малинов обърна внимание на тристранното споразумение, което засяга осигуряването на необходимия достъп във връзка с подписания договор между "Боташ" и "Булгаргаз". "Договорът или тристранното споразумение и впоследствие сключеното споразумение за междусистемна свързаност е финансово изгодно за "Булгартрансгаз". Това, което успяхме да постигнем е възможността да бъде пренасян природен газ от Турция към България и съответно това води до равнопоставеност, прозрачно предлагане на този капацитет, на електронна платформа и приходи, които от началото на сключването до настоящия момент за "Булгартрансгаз" са над 100 млн. лв.", уточни Малинов.

Министърът на енергетиката коментира и каква е информацията на министерството относно водите и водните нива на язовирите, необходими за енергетиката.

"Безспорно това е една от ключовите теми, които разглеждаме в момента. Резервът на води в язовирите, които са под управление на дружества, в рамките на БЕХ и под прякото наблюдение на Министерството на енергетиката, е с над 14% по-нисък в сравнение със средната стойност за последните пет години", коментира Малинов.

Припомняме, че турската страна поиска да получава допълнителни количества вода от България, в замяна на доставки на електроенергия през зимата. Предложението бе отхвърлено от Министерството на околната среда и водите.