Към днешна дата бързият растеж в употребата на изкуствен интелект е доказал, че е почти неуправляем. Тъй като технологията превзе голяма част от дигиталния сектор като горски пожар, регулаторите бяха до голяма степен безсилни да изпреварят нейното разпространение и еволюция. Въпросите за обхвата и отговорността на изкуствения интелект се разпределят наоколо, но има малко отговори, които всички гледат да заобикалят. И тогава се вижда проблема с огромния и нарастващ енергиен отпечатък на сектора и свързаните с него въглеродни емисии. Дори сега те са толкова значителни, че развитият свят е изправен пред голяма енергийна криза, каквато не е виждал от преди шистовата революция. Това е коментарът на енергийната агенция на САЩ по темата за развитието на ИИ, съобщава изданието OilPrice.com.

"Услугите, задвижвани от изкуствен интелект, включват значително повече компютърна мощност - и следователно електричество - от стандартната онлайн дейност, което предизвиква поредица от предупреждения относно въздействието на технологията върху околната среда". Това съобщи наскоро BBC, цитирана от специализираното издание OilPrice.com. Скорошно проучване на учени от университета Корнел пък установява, че генеративните ИИ системи като ChatGPT използват до 33 пъти повече енергия от компютрите, работещи със софтуер за специфични задачи. А всяка интернет заявка, задвижвана от изкуствен интелект, консумира около десет пъти повече енергия от стандартното търсене.

Очаква се глобалният ИИ сектор да бъде отговорен за 3,5 процента от световното потребление на електроенергия до 2030 г. В САЩ само центровете за данни биха могли да консумират 9 процента от производството на електроенергия до 2030 г., удвоявайки настоящите си нива. Това развитие вече води до големи емисии при технологичните компании - по-рано този месец Google разкри, че въглеродните емисии на концерна са скочили с 48 процента през последните пет години.

Съединените щати не само се нуждаят от много повече възобновяем растеж, за да се справят с ненаситното търсене на технологичния сектор, те се нуждаят от повече производство на енергия. Само по този начин може да се избегне острия недостиг на енергия за дигиталния сектор. Необходими са широкообхватни и бързи действия на няколко фронта, за да се забави бързият влак на потреблението на енергия от ИИ, но Съединените щати също трябва да бъдат в крак с разходите и развитието на изкуствения интелект на другите нации, заети със собствените си опасения за националната сигурност. Джинът вече е излязъл от бутилката и няма да се върне обратно.

"Някои стратегически области от възможностите за изкуствен интелект на правителството на САЩ понастоящем изостават от индустрията, докато чуждестранни противници инвестират в изкуствения интелект в огромни мащаби". Това се казва в неотдавнашен бюлетин на Министерството на енергетиката (DoE). "Ако лидерството на правителството на САЩ не се установи бързо в този сектор, нацията рискува да изостане в развитието на безопасен и надежден ИИ за националната сигурност, енергетиката и научните открития и по този начин да компрометира способността на страната да се справя с належащите национални и глобални предизвикателства."

Така че въпросът сега не е как да се върне глобалното надмощие при ИИ сектора, а как да се осигурят нови енергийни източници набързо, как да се поставят стратегически ограничения върху интензивността на растежа и потреблението на сектора и как да се гарантира, че ИИ се използва отговорно и в полза на енергийния сектор, нацията, обществото и света като цяло.

За тази цел Министерството на енергетиката на Съединените щати (DoE) предложи нова инициатива за цялата агенция за "впрягане и усъвършенстване на изкуствения интелект в полза на обществото" според доклади от Axios.

Само този месец DoE пусна пътна карта за програмата, която беше публично спомената за първи път през май тази година. Границите в областта на изкуствения интелект за наука, сигурност и технологии (The Frontiers in Artificial Intelligence for Science, Security and Technology (FASST) включва координирано сътрудничество от всички 17 национални лаборатории на енергийното ведомство.

Тази програма ще се съсредоточи върху запазването на конкурентоспособността в сектора на изкуствения интелект в глобален мащаб, но също така ще вложи значителни ресурси в създаването на по-енергийно ефективни компютърни модели, за да се избегне компрометирането на енергийната сигурност на страната и целите на климата в процеса.

3e-news.net

Петте основни цели на програмата са:

1. Предварителна оценка за националната сигурност.

2. Привличане и изграждане на талантлива работна сила.

3. Използване на изкуствения интелект за научни открития.

4. Справяне с енергийните предизвикателства.

5. Развиване на техническа експертиза, необходима за управлението на ИИ.

Под целта "справяне с енергийните предизвикателства", Министерството на енергетиката заявява, че "FASST ще отключи нови чисти енергийни източници, ще оптимизира производството на енергия и ще подобри устойчивостта на мрежата. Така на практика ще се изгради напреднала енергийна икономика готова за утрешния ден. Америка се нуждае от евтина енергия, за да поддържа икономическия растеж и FASST може да ни помогне на страна да се справи с това предизвикателство."

Въпреки че предложената програма FASST ще бъде важна първа стъпка в правилната посока за отговорен растеж и прилагане на изкуствения интелект в САЩ, този документ все още се нуждае от разрешение и финансиране от Конгреса, за да бъде приложен в действие. Законопроект по темата вече е внесен в Сената.