Русия е затворила част от най-големия завод за втечнен природен газ в света
Завършеният миналата година обект до арктическия град Мурманск, проектиран за 15 000 работници, е изоставен, като повечето изпълнители са го напуснали, твърди "Телеграф"
Русия е затворила част от най-големия завод за втечнен природен газ (LNG) в света, разположен близо до арктическия град Мурманск. Това съобщава британското издание "Телеграф", като причината според него е липса на търсене, предизвикано от западните санкции.
Обектът Белокаменка, завършен миналата година и проектиран да осигури работа за 15 000 работници, е изоставен, като повечето изпълнители са го напуснали, твърди "Телеграф".
Миналата година президентът Владимир Путин посети лично обекта заедно с Леонид Михелсон, ръководител на Новатек - втората по големина газова компания в Русия, която го построи. Новатек произведе 79 милиарда кубически метра газ миналата година, което приблизително се равнява на цялото потребление на Великобритания.
Тогава двамата обявиха, че Белокаменка е водещ индустриален обект в световен мащаб. Само няколко месеца по-късно обаче Министерството на финансите на САЩ наложи санкции върху проекта Arctic LNG 2, а Европейският съюз предприе сходни действия. Arctic LNG 2 е завод за втечнен природен газ в Западен Сибир, проектиран да изнася газ от находищата Салмановское и Геофизическое.
Обектът Белокаменка беше построен за изграждане на огромни офшорни платформи, необходими за обработка на газа за Arctic LNG 2. Газът трябваше да бъде изнасян към Азия през арктическите морски маршрути около северната част на Русия, използвайки ледоразбиващи танкери.
Две от планираните три платформи вече са построени и транспортирани до Обския залив, където се намират находищата. Те трябваше да произвеждат 20 милиона тона газ, но нито една от тях не е в производство, а изглежда малко вероятно третата да бъде завършена, което прави Белокаменка излишен проект.
Санкциите също така доведоха до недостиг на кораби. Новатек се нуждае от флот от ледоразбиващи LNG превозвачи за осъществяване на проекта, но малко корабостроителници са готови да рискуват да нарушат санкциите. Новатек остава зависим от корабостроителницата Звезда във Владивосток за строежа на тези кораби, но съоръжението се затруднява да произвежда толкова сложни съдове.
Информация за затварянето на обекта идва от Barents Observer, медия в Киркенес, Северна Норвегия, близо до руската граница и региона Мурманск. Потвърждение дават и отделни съобщения от арктическата медия Arctic Observer в Мурманск. Според тях основните изпълнители и подизпълнители са напуснали региона.
Строителната компания Веллстрой напусна Белокаменка през септември, изпълнителите от Ренконс Арктик също се изтеглиха. На обекта са останали едва 500 души - предимно охранители.
Един от най-големите удари по арктическите амбиции на Путин дойде през септември, когато Индия обяви, че няма да купува LNG от Arctic LNG 2. "Няма да купуваме от Arctic LNG 2. Не купуваме санкционирани стоки", коментира тогава пред Ройтерс Индийският министър на петрола Панкард Джейн.
Въпреки това Индия продължава да приема доставки от Русия. Роснефт, държавната петролна компания на Русия, се съгласи да доставя близо 500 000 барела петрол дневно на частната индийска рафинерия Reliance в най-голямата енергийна сделка между двете страни.