Авторът Апостол Апостолов е икономически журналист повече от 20 години. Работил е онлайн издание и телевизии, бил е и кореспондент от Лондон. От 2012 година развива блог с теми в областта на енергетиката, инфраструктурата, ВЕИ. От 2020 година живее в Белгия. В момента е кореспондент на 3E News от Бенелюкс.


Белгия не може да постигне климатичните цели до 2050 година, при този темп на редукция на парниковите емисии. Това е изводът на Федералната обществена служба за обществено здраве. Към този момент страната е намалила CO2 емисиите с 28% в сравнение с 1990 г.

Темповете и политиките, според агенцията, давали основание да прогнозира, че емисиите няма да намалеят достатъчно бързо в нито един сектор, за да стане климатично неутрална след четвърт век.

За момента в страната не е правен цялостен доклад за състоянието на политиките по отношение на въглеродните емисии. Изготвяни са междинни доклади на федерално ниво от страна на Фландрия и Валония.

От федералната обществена служба за първи път са систематизирали наличната информация по сектори и региони. Разгледана е еволюцията на емисиите парникови газове между 1990 и 2022 г.

Докладът обхваща 5 ключови сектора, които представляват 98% от отделяните емисии: промишленост, транспорт, енергетика, сгради и селско стопанство.

В енергийния сектор зависимостта от нефт и природен газ остава твърде голяма. За да стане Белгия климатично неутрална до 2050 г., потреблението ще трябва да спадне много по-бързо, ще е необходимо по-бързо увеличаване на дела на ВЕИ в микса и електрификацията", пишат авторите на изследователите.

В транспортния сектор преходът върви твърде бавно, особено във авиацията и корабоплаването.

В промишлеността емисиите намаляват бавно, а делът на ВЕИ е недостатъчен . В селското стопанство е отчетен също ръст на емисиите.

Не по-розова е картинката и в съседна Нидерландия, в която белгийците непрекъснато си сверяват икономическия часовник. Отвъд границата също не са оптимисти, че Хага може да изпълни климатичните цели на Европейската комисия. При нидерландците индустрията също е проблемна. А наскоро излязъл телевизионен репортаж показа, че 125 от най-замърсяващите компании вместо да намалят CO2 емисиите са ги увеличили.