Няма кой да измести Китай от върха при доставките на слънчеви панели
Азиатската държава агресивно разширява производствения си капацитет
Китай ще притежава повече от 80 на сто от световния капацитет за производство на фотоволтаични панели до 2026 г. и ще може да задоволи годишното глобално търсене през по-голямата част от следващото десетилетие, показва публикуван днес доклад, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Прогнозата на компанията за енергийни изследвания "Уд Макензи" (Wood Mackenzie) идва в момент, когато държави като САЩ и Индия субсидират собственото производство на соларни панели, за да намалят зависимостта от китайски стоки по пътя към постигането на целите си за чиста енергия.
Инвестициите в мощностите за производството на фотоволтаични панели в Китай са 130 милиарда долара само през тази година, се казва в анализа, което ще повиши годишния капацитет в страната за производство на панели и съставни елементи за тях до 1 тераватчас (1000 гигавата) годишно през 2024 г. Това е достатъчно, за да отговори на годишното глобално търсене до 2032 г., посочват още от изследователския център.
Агресивното разширяване на капацитета вече доведе до драстичен спад на цените на слънчевите панели тази година и предизвиква безпокойство сред производителите в САЩ, които разчитат на подкрепяния от правителството бум на местното производство.
Миналата година и САЩ, и Индия обявиха отделни планове, с които да увеличат капацитета си за производство до 200 гигавата годишно, припомнят от "Уд Макензи".
"Въпреки силните правителствени инициативи за развитие на местно производство Китай все още ще доминира в глобалната верига за доставки на модули и ще продължи да разширява разликата в това направление със своите конкуренти", отбеляза в изявление авторът на доклада Хуайян Сун.