НСОРБ: Общините са заложник на неприетия бюджет, имат 50% от парите за заплати на държавните служители
Председателката на сдружението алармира, че няма яснота кога ще получат останалите средства за възнагражденията, а това далеч не е единственият проблем
Общините са заложник на неприетия бюджет и продължаващия политически хаос. На 6 януари те са получили едва половината от средствата за заплати на държавните служители - учители, социални работници, медицински сестри, на културните институти и на общинската администрация - вместо 700 млн. лв. едва 350 млн. лв. За това алармира Силвия Георгиева, председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), в "Денят започва" по БНТ.
Все още няма яснота кога ще бъдат получени останалите средства, допълни Георгиева. "Надяваме се в рамките на тази седмица да има яснота кога ще бъдат получени заплатите за тези държавно делегирани дейности. Ако не получим останалите 50% от дължимите дейности, има опасност хора да останат без заплати", обясни председателят на НСОРБ.
За да бъдат изплатени заплатите в пълен размер до края на януари, могат да бъдат използвани наличните преходни остатъци там, където ги има, но не всички общини разполагат с такива, обясни още тя.
Георгиева изрази надежда за бърза комуникация с Министерство на финансите за разрешаване на казуса и бързо влизане в комисиите и в парламента на проекта за бюджет. Тя припомни, че общините създават собствените си бюджети до 25 дни след публикуването на закона за държавния бюджет.
По думите на Георгиева друг въпрос, който трябва да бъде решен спешно, е този с плащанията по Националната инвестиционна програма. "В момента инвестиционните ни проекти също са спрени и няма разплащания, тъй като няма приет държавен бюджет за 2025 година. Приемането на удължителен закон няма да реши проблема с Националната инвестиционна програма, тъй като удължителният закон регламентира само приоритетните плащания на пенсии и заплати", посочи председателят на НСОРБ.
Договорите са сключени и над 1500 проекта са в изпълнение, общините дължат плащания по фактури, текат неустойки и има извадени изпълнителни листове от страна на фирми, което е разбираемо, обясни още председателят на Сдружението на общините. Компаниите кредитират общините в последните шест месеца, има напълно изпълнени проекти, които не са разплатени и става дума за проекти за вода, канализация, пътища, тротоари и инфраструктура, която не е обновявана от десетилетия, допълни Георгиева.
Тя припомни, че общата стойност на програмата е 7 млрд. лева и в нея са включени над 3000 проекта, които трябва да бъдат изпълнени до 2027 година.
Друг проблем са проектите по Плана за възстановяване и устойчивост, където също вече има сключени 1500 договора и те се изпълняват в момента със собствени средства на общините или с кредити.
Силвия Георгиева каза още, че на среща с министъра на енергетиката ще бъдат обсъдени мерки, които да предотвратят за в бъдеще дълги прекъсвания на електрозахранването, каквито имаше в края на миналата и началото на тази година. Компенсациите са едно от възможните решения, допълни Георгиева, но ключовото решение е да има инвестиции и засилен контрол от страна Комисията за енергийно и водно регулиране и Министерство на енергетиката върху изпълнението на лицензионните задължения на трите електроразпределителни дружества.
В края на миналата година е било подписано и рамково споразумение между НСОБР и трите дружества за по-добри действия във връзка с инвестиционните проекти, като предстои да бъде засилена пряката комуникация и координация през 2025 година.