МС: Европейският съвет призова ЕК за спешни мерки за високите цени на тока в Югоизточна Европа
В края на септември министрите на енергетиката на България, Гърция, Румъния призоваха ЕК да обложи с данък свръхпечалбите на производителите и търговците на електроенергия
На вчерашното заседание на Европейския съвет лидерите приеха заключения, в които призовават Европейската комисия спешно да предложи мерки за справяне с високите цени на електроенергията в Югоизточна Европа, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
Темата беше инициирана от България, Гърция и Румъния.
По време на заседанието беше отбелязано, че високите цени на електроенергията в Югоизточна Европа се отразяват негативно на икономиките и е нужно да се предприемат мерки за решаване на проблема.
В тази връзка България, Гърция и Румъния изпратиха писмо до ЕК преди три седмици, с което изискват анализ на основните причини за скъпото електричество.
Предложението включва следните основни мерки:
- изграждане на липсващи междусистемни връзки между Югоизточна Европа и Централна и Западна Европа;
- улесняване управлението на потоците на електроенергия;
- засилено сътрудничество между националните регулаторни органи за мониторинг на пазара на енергия в ЕС.
В края на септември министрите на енергетиката на България, Гърция, Румъния призоваха Европейската комисия да обложи с данък свръхпечалбите на производителите и търговците на електроенергия и да даде приоритет на развитието на енергийните връзки в Югоизточна Европа.
Изпратеното преди три седмици писмо е било подписано съвместно от гръцкия министър на околната страна и енергетиката Теодорос Скилакакис, съвместно с румънския енергиен министър Себастиан Бурдужа и българския министър на енергетиката Владимир Малинов. В документа те настояват за мерки за справяне с наблюдаваното това лято рязко покачване на цените на електроенергията в Югоизточна Европа.
Министрите подчертават, че нестабилността на цените в Югоизточна Европа е оказала значителен натиск върху икономиките на страните в региона, излагайки на опасност както енергийната сигурност, така и стабилността на пазара.
В писмото се поставя акцент върху важни въпроси като липсата на достатъчен капацитет за енергийна свързаност, фрагментацията на енергийните пазари и ограничения гъвкав производствен капацитет. Геополитически фактори и сигурността на доставките на енергия също се споменават в писмото.
В него се посочва също и нуждата едновременно от краткосрочни и дългосрочни мерки.
По отношение на краткосрочните мерки министрите подчертават необходимостта от незабавни действия като данъчно облагане на свръхпечалбите на производителите и търговците на електроенергия. Приходите от това данъчно облагане биха могли да се използват за облекчаване на потребителите и стабилизиране на пазара в краткосрочен план. Министрите също призовават за по-тясно сътрудничество между националните регулаторни власти за ефективно наблюдение на пазара.
Във връзка с дългосрочните мерки те подчертават, че ЕК трябва да даде приоритет на развитието на ключова инфраструктура за междусистемни връзки в Югоизточна Европа.