България е готова да дари енергийно оборудване от дружествата в групата на "Български енергиен холдинг" ЕАД на стойност 1 млн. лв. на Украйна, с което да подпомогне възстановяването на производствените мощности в страната. В напреднала фаза е и процесът по продажба на оборудването за АЕЦ "Белене". Обсъжда се също коридор за износ на електроенергия, произведена от България, за Украйна, така че да бъдат подпомогнати през зимните месеци домакинствата и администрацията. Това обявиха премиерът Димитър Главчев и министърът на енергетиката Владимир Малинов в Берлин, цитирани в съобщение на Министерския съвет.

Министър-председателят изтъкна, че България работи по ускоряване на изграждането на "Вертикалния газов коридор" и се обсъждат държавни гаранции за неговото реализиране. Проектът е важен не само във връзка със заместването на руския природен газ от 1 януари 2025 г., но и като знак на солидарност с Киев.

Готовността на България да има конкретен принос за възстановяването на Украйна беше във фокуса на изказването на премиера Главчев по време на конференцията, провеждаща се в германската столица. 

Премиерът отбеляза, че български компании са готови да се включат в проекти за възстановяване на електроцентрали, електропреносни мрежи и газова инфраструктура. Бизнесът ни има капацитета да участва също в дейности по изграждане на транспортна и водоснабдителна инфраструктура, строителство на жилищни и обществени сгради. В тази връзка премиерът отбеляза и необходимостта от пълноценно интегриране на Украйна в развитието на Пан-европейските транспортни коридори, което ще донесе съществени ползи, както за икономиката на Киев, така и за ЕС.

Партньорите на Украйна имаме не само волята и амбицията, но и капацитета, за да окажем така необходимата решителна подкрепа за възстановяването на страната от разрушенията, причинени от агресора, заяви премиерът Димитър Главчев. Министър-председателят определи Механизма за Украйна "Ukraine Facility" като мощен инструмент, с който ЕС разполага за дългосрочна подкрепа при възстановяването на Киев. Премиерът Димитър Главчев беше категоричен, че тази подкрепа ще продължи толкова дълго, колкото е необходимо, при водещата роля на Украйна и нейните институции в процеса на определяне на непосредствените конкретни цели.

Министър-председателят акцентира върху щетите за близо 1 трилион долара, които Киев понася заради непредизвиканата и незаконна пълномащабна военна агресия на Руската федерация. Войната отне живота на хиляди невинни украински граждани, в това число стотици деца. Разрушени са стотици хиляди домове, а също училища, културни и религиозни центрове, засегната е критична инфраструктура, което ограничава достъпа до електрическа и топлинна енергия, чиста вода и телекомуникации, изтъкна премиерът.

По време на срещата в Берлин украинският президент Володимир Зеленски призова за международна помощ в краткосрочен план за възстановяване на енергийната инфраструктура на страната и за дългосрочни инвестиции в енергийната система, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Украинският президент заяви, че девет гигавата капацитет за производство на електроенергия са унищожени, като в пиковите периоди през зимата на държава са ѝ нужни 18 гигавата. Енергията продължава да бъде "една от главните цели на Путин", каза Зеленски.

Чуждестранните инвестиции в енергийния сектор също са на дневен ред на конференцията, като според Зеленски те биха били взаимноизгодни. "Украйна има всичките природни основи за модерна енергия, но без вашето финансиране и инвестиции няма да сме способни да я реализираме", каза Зеленски.

"Не става въпрос за грантове, а за инвестиции с висока възвръщаемост за вашите компании, за голям пазар на оборудване, за кредитни програми за институциите ви", които ще създадат десетки хиляди нови работни места, добави украинският президент.

Призивът беше повторен от канцлера на Германия Олаф Шолц, който заяви, че според данни на Световната банка за възстановяването и модернизацията на Украйна ще са нужни инвестиции от около 500 млрд. щатски долара през следващите 10 години.