В сряда газът в Европа надвиши психолигическата граница от 300 евро след новината за отложено рестартиране на американския ключов терминала за втечнен природен газ (LNG) на Freeport, съобщи БНР.

Решението на "Газпром" от 31 август до 2 септември подаването на газ за Европа през "Северен поток 1" също продължава да допринася за рязкото поскъпване на синьото гориво през последните седмици. Потоците по "Северен поток 1" вече бяха ограничени на едва 20% от капацитета, като руските доставки в сряда са на историческо ниски нива.

Към 18.40 часа българско време септемврийските фючърси на нидерландския газов хъб TTF поскъпват в рамките на деня с над 11% към 302 евро за мегаватчас - ново най-високо ценово ниво от 7-и март насам.

"Цените вървят нагоре, подкрепени от съобщението снощи за отложеното рестартиране на завода за втечнен природен газ Freeport в САЩ", посочи анализатори от Engie EneryScan, цитирани от Ройтерс.

Германия одобри правила за намаляване на отоплението и осветлението заради енергийната криза

Обществените сгради в Германия ще станат по-охладени, а улиците - по-тъмни тази зима съгласно енергоспестяващите мерки, одобрени от кабинета в сряда, като част от усилията за защита на националните газови резерви, за да се компенсират намалените доставки от Русия, съобщава Ройтерс.

Мерките са факт, след като руският газов гигант "Газпром" намали газовите потоци за Германия през газопровода "Северен поток 1" до едва 20% от капацитета, позовавайки се на технически проблеми. Берлин нарече този ход политически мотивиран с оглед на санкциите на Европа срещу Русия заради нейното нахлуване в Украйна.

С предстоящите правила германското правителство се надява да намали потреблението на газ с около 2%.

"Като цяло мерките пестят енергия. Но не до степен, в която можем да седнем и да кажем: "Сега това ще свърши работа"", каза министърът на икономиката Роберт Хабек пред репортери след заседанието на кабинета в Берлин.

Мерките биха могли да спестят общо около 10,8 млрд. евро на немските домакинства, компании и на публичния сектор през следващите две години, посочиха от икономическото министерство.

От 1 септември обществените сгради - с изключение на социални заведения като болници - ще се отопляват до максимум 19 градуса по Целзий, като отоплението може да бъде изключено изцяло в коридорите и фоайетата.

Междувременно сградите и паметниците вече няма да бъдат осветявани с чисто естетически цели, а на фирмите може да бъде забранено да поддържат витрините си осветени през нощта.

Предвижда се и забрана за отопление на частни басейни, припамня БНР.

Кабинетът също така одобри законодателство за приоритизиране на енергийния транспорт по част от железопътните мрежи на страната.

Това следва седмици на критично ниски нива на водата на река Рейн, което наруши логистиката и допълнително засили енергийните проблеми на Германия, тъй като индустрията временно преминава към повече електроенергия от въглища и петрол поради недостига на руски енергиен внос.

Наред с новите мерки за пестене на енергия, Германия също тка работи за изграждането на два терминала за втечнен природен газ на брега на Северно море, за да помогне за увеличаване на съхранението на газ за зимните месеци.

Швейцария въвежда доброволни икономии на газ от 15% през зимата

Швейцарските власти определиха цел от 15 на сто доброволни икономии на газ през зимата с оглед на очертаващия се недостиг в Европа, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Тъй като Швейцария е изцяло зависима от вноса на природен газ, недостиг в Европа ще се отрази пряко на страната и ще направи закупуването на гориво по-трудно, се казва в съобщение на правителството.

Властите предлагат доброволно намаляване на потреблението на газ с 15 на сто спрямо нивата от предходните пет години за периода октомври 2022 г. - март 2023 г., се посочва още в съобщението.

Западните страни винят Русия, че използва газа като оръжие и целенасочено е намалила доставките по тръбопровода "Северен поток-1" като отмъщение за наложените й санкции, посочва Ройтерс.