Евродепутатът Цветелина Пенкова: Трябва реформа на пазара на електроенергия в Европа
ЕС вече е осъзнал като свой недостатък водената досега политика на базата само на икономически зависимости без реална дипломация
"ЕС не налага санкции, които да ограничават вноса на руски газ или износа на хранителни продукти от Руската федерация. Всяка членка има различни зависимости по отношение на вноса на руски природен газ. Позицията на ЕС е, че трябва да се говори с всички възможни доставчици със стремеж към диверсификация на доставчици и видове суровини. Диверсификацията става основен принцип за определяне на бъдещия енергиен микс на Европа".
Това каза пред БНР в предаването "Неделя 150" Цветелина Пенкова, евродепутат от ПЕС и член на комисията по енергетика в ЕП.
И подчерта, че ЕС вече е осъзнал като свой недостатък водената досега политика на базата само на икономически зависимости без реална дипломация.
"Има отрезвяване, че това не е правилна политика, когато става въпрос за развитие на сериозни външнополитически взаимоотношения. Започва да се прокрадва по-сериозно необходимостта от засилване на дипломатическото влияние на Съюза... Има необходимост от реформиране на пазара на електроенергия в Европа. В момента цената на електроенергията се определя спрямо най-скъпия енергиен ресурс - природния газ. Предложението е цената на газа да се отдели от тази на електроенергията, за да може крайната цена за потребители и индустрия да се понижи. Това означава намеса на свободния пазар и логичният въпрос е как ще се компенсира тази разлика. Идеята е тази мярка да действа временно. Очаква се регламентът да влезе в действие до края на годината. И има желание решението да бъде взето бързо".
По думите ѝ 140 млрд. евро, които се очаква да бъдат събрани за справяне с кризата в ЕС, ще бъдат набавени - около 117 млрд. евро от свръхпечалбите на електроразпределителни дружества, които не ползват газ и въглища, и около 25 млрд. евро от допълнителния данък за дружествата, които използват газ и въглища.
"Не може да се каже коя държава какви средства ще може да осигури".
Тя подчерта, че зеленият преход остава силен и ключов приоритет, който ще гарантира енергийната автономност на ЕС.
"Необходимостта от развитие на ядрена енергия става ключова в ЕС... Не мисля, че ще се върнем към зависимостите от Русия и от полезни изкопаеми".