Консорциум от газови компании, който включва петролния гигант BP, върви напред с плановете си за смесване на водород в 878-километров тръбопровод за внос на природен газ, който е от огромно стратегическо значение за Европа. Това е може би едно от най-големите и мащабни проучвания за смесване на водород с природен газ, правено досега.

Трансадриатическият газопровод (TAP), който пресича Гърция, Албания и Адриатическо море, за да се свърже с Италия и България, е част от Южния газов коридор и доставя синьо гориво от Азербайджан до Европа. Това е стратегически маршрут за внос на газ, дълъг хиляди километри, замислен от ЕС като опора срещу руската енергийна зависимост.

Сега TAP - който беше открит през 2020 г. и е собственост на азербайджанската национална петролна компания SOCAR и европейските газопреносни компании Snam, Fluxys и Enagas, както и BP, назначи базираната в Обединеното кралство енергийна консултантска компания Penspen да извърши "анализ на водородните пропуски" върху част от неговата инфраструктура. Така ще може да се оцени пригодността на TAP за смесване на водород.

Британската фирма ще оцени надземните инсталации на TAP, блокиращите вентили и компресорните станции, за да определи осъществимостта на въвеждането на водородни смеси в газопровода.

Консорциумът TAP, който вече е извършил проучване на "Готовността за водород" на тръбопровода, не е разкрил колко водород планира да смеси в тръбопровода, нито неговата времева рамка за програмата и не е отговорил на въпроси на изданието Hydrogen Insight за времето на старт на тези операции, съобщава изданието.

Програмата за смесване на водород обаче е част от плана на TAP да удвои капацитета си от 10 милиарда кубически метра годишно (Bcm/y) до 20 Bcm/y до 2027 г., което предполага, че блендинга на водорода може да започне скоро.

"TAP има потенциала да допринесе значително за целта на Европа за постигане на климатична неутралност чрез потенциално снабдяване на ЕС с неутрални по отношение на въглерода енергийни източници, като водород, смесен с природен газ", каза Лука Шиепати, управляващ директор на TAP. "Оценяването дали нашите надземни инсталации са готови за водород за смесване на водород с природен газ, с подкрепата на опитен доставчик като Penspen, е важна стъпка в този по-широк процес", обясни експертът.

TAP се свързва с Трансанадолския тръбопровод на турско-гръцката граница, позволявайки обеми от произведен от BP и SOCAR азерски газ да достигнат до Южна Европа. Газопроводът има връзка и с българската газопреносна система посредством интерконектора ICGB. Реверсивната газова връзка Кулата - Сидирокастро също има връзка с газопровода TAP чрез гръцката газопреносна мрежа. "Булгартрансгаз" вече е представяла свой идеен проект за строеж на водородопровод, свързващ Солун и София, който дублира трасето на сега съществуващия газопровод.

Но остават въпроси относно смисъла на блендинга на водород. Няколко проучвания предупреждават, че смесването дори на малки количества H2 в газовата мрежа е скъпо, разточително и, когато се използва за отопление, потенциално опасно за здравето.

И въпреки че дистрибуторите на газ казаха, че повечето газови мрежи, които се използват днес, могат да пренасят водородни смеси до 20% в доставките на метан, без да налагат значителни допълнителни разходи - испанска газова асоциация съобщи, че ще трябва да похарчи близо 800 милиона долара за надграждане на своята мрежа за тази цел.

Независимо от това, TAP не е единственият съществуващ европейски маршрут за внос на газ, предназначен за обеми водород, или като бленд, или като част от пълното преобразуване в H2.

Миналата есен държавните енергийни фирми на Алжир Sonatrach и Sonelgaz подписаха споразумение с няколко европейски газови и енергийни компании за извършване на проучвания за осъществимост на водорода - едно от които ще проучи транспортирането на водород от Алжир до Италия чрез съществуващ подводен газопровод, като част от Планираната в Италия водородна транспортна мрежа SoutH2.

Един от подписалите сделката с Алжир беше SeaCorridor - съвместно предприятие между италианските фирми Snam и Eni - което управлява гигантския транссредиземноморски газопровод с капацитет от 33 милиарда кубични метра на година между Алжир и Италия.

Но предложенията за включване на тръбопровода Medgaz между Алжир и Испания в европейската водородна опорна инфраструктура, както и сега консервирания тръбопровод Магреб между Мароко и Испания, вече са отложени като проекти, припомня изданието.