Държавата дава 245 млн. лв. за енергийни компенсации на целия бизнес
Изплащането на средствата се очаква да започне след 2 месеца, когато България получи поисканата нотификация от ЕК
Осигурени са 245 млн. лева за компенсация на бизнеса за високите сметки за ток. Така над 633 000 небитови клиенти в България ще могат да се възползват от 100% компенсации за цена на електроенергията над 180 лв./MWh, след одобрение от ЕК. Това обяви в Слънчев бряг министърът на туризма Евтим Милошев пред браншови организации от сектора.
Присъствието на министър Милошев в най-големия курортен комплекс у нас бе продиктувано от заявените намерения за протести от страна на туристическия бизнес в следствие на високи цени на електроенергията за бизнеса за месец юли.
"Програмата ще действа от 1 юли до 31 декември 2024 г. и небитовите крайни клиенти ще бъдат компенсирани ежемесечно. Средствата ще бъдат изплатени не по-късно от 31 март 2025 г. Финансирането е от набраните във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" целеви вноски", като е изчислено, че индикативният бюджет на програмата ще е в размер на 245 млн. лева. Само за месец юли 2025 г. разликата в цената за представителите на бизнеса у нас възлиза на 139 млн. лева", обясни служебният министър на туризма.
Небитовите крайни клиенти ще бъдат компенсирани ежемесечно със 100% от разликата между реалната средномесечна борсова цена за съответния месец и базовата цена от 180 лв/MWh. Изплащането на средствата се очаква да започне след 2 месеца, когато България ще получи поисканата нотификация от ЕК.
"След решението на Народното събрание на 26 юли 2024 г. и последвалото решение на Министерски съвет от 31 юли 2024 г., на 7 август 2024 г. е изпратено писмо от Министерство на финансите и Министерство на енергетиката за нотифициране мярката към Брюксел", обяви министър Милошев.
Компенсация от 100% за над 180 лв. сметка за MWh важи за всички електроразпределителни дружества в България. След решение, че не е държавна помощ от страна на ЕК, те ще бъдат изплащани от доставчика на енергията към юридическите лица с приспадане на текущи задължения или директно по банковите сметки на дружествата от фонд енергийна сигурност.
След края на срещата от бранша отмениха подготвяния за следващата седмица протест.
Миналия месец от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) посочиха, че в пиковите часове цената на мегаватчас достига до 2000 лева и сметките ще бъдат непосилни за бизнеса. Те подчертаха още и че, според енергийни експерти ценовите нива ще се запазят и през следващите месеци, а пазарът не е в състояние да поеме драстично увеличение на цените на услугата за крайния клиент.
"Консумацията на ток за юли е нараснала с 1,5 до 3,5 пъти спрямо предходния месец", заяви по-рано днес Радостин Дачев, председател на сдружение "Клубът на хотелиерите" в община Несебър. По думите му се отчита повишение от 28 ст. до 60 ст. в цените на тока и особена трудност създава 24-часовото работно време на хотелите. "Сутрешната цена е по-ниска спрямо вечерната, но ние заплащаме и двете", посочи той.
"Сметките за ток, които платихме за последния месец, са по-високи с около 40% спрямо предходния месец", отбеляза преди срещата хотелиерът Янчо Парушев. Според него хотелите не са изправени пред фалит, но допълнителното начисляване на разходи за ток е неправилно и некоректно. "Не може с повишаването на температурата и нашето потребление да се повишава чак толкова. Гледам потреблението си за предния и следващия месец. Разликите са малки, така че това не е коректно направено. Навсякъде в търговската практика, когато потребяваш или купуваш повече, има търговска отстъпка. При нас такова нещо няма", поясни Парушев.