Брюксел призова държавите в ЕС да намалят отоплението, за да се противопоставят на Русия
Страните трябва да предоставят на домакинствата и компаниите финансови стимули като част от мерките за ограничаване на употребата на синьо гориво преди зимата, според проект, изготвен от ЕК
Брюксел иска държавите членки на ЕС да намалят отоплението и да компенсират индустриите, желаещи да ограничат използването на природен газ, докато съюзът се опитва да предотврати енергийна криза на фона на страха, че Русия може да продължи да свива и дори да спре своите газови доставки, съобщи БНР.
Страните от ЕС трябва да предоставят на домакинствата и компаниите финансови стимули, за да намалят търсенето и потреблението им на газ, като част от мерките за ограничаване на употребата преди зимата, според проект на "план за намаляване на търсенето на газ", изготвен от Европейската комисия и видян в сряда от "Файненшъл таймс".
Държавите, които рестартират въглищни електроцентрали, за да компенсират съкращенията на доставките на руски газ, пък да могат да бъдат освободени от целите за индустриалните вредни емисии, съгласно проектопланът на ЕК.
Комисията също така предлага държавите членки да ограничат отоплението в обществени сгради до 19 градуса по Целзий.
ЕС бърза да намери начини да намали зависимостта си от руския газ като част от плановете си да се опита да удари икономически Москва като наказание за нейната инвазия в Украйна. Европа също така се страхува от способността на Русия да използва газа като оръжие, ограничавайки доставките, като отмъщение за подкрепата на Запада за Украйна.
В проектотекста на Комисията, видян от "Файненшъл таймс", се казва, че сега предприети мерките могат да намалят въздействието от "внезапно прекъсване на доставките на газ с една трета".
До тази година Русия доставяше около 40% от газа на ЕС, но според документа на комисията от средата на юни потоците през "Северен поток 1", най-големият тръбопровод от Русия към ЕС, са били намалени с 60 процента.
Общите газови потоци от Русия сега са по-малко от 30 процента от средното им ниво между 2016 и 2021 г., се казва още в проектодокумента.