10 страни, сред които България, настояха ЕС да вкара ядрената енергия в Зелената сделка
Климатичната неутралност и гарантирането на сигурност на доставките ще изискват инвестиция от € 500 милиарда евро в нови ядрени мощности до 2050 г.
България се присъедини към становището на 20 синдиката от Белгия, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Литва, Румъния, Словакия, Словения и Хърватия в подкрепа на ядрената енергетика. В съвместна статия, която Министерството на енергетиката помества на интернет страницата си, инициаторите - министри от правителствата на България, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения, призоваха Европейската комисия да включи ядрената енергия в политиките на Зелената сделка и плана REPowerEU.
Green Transition
- Богомил Манчев: Властта да вземе присърце ядрената енергетика, за да я има икономиката
- ЧЕЗ ще купува ядрено гориво от "Уестингхаус" и "Фраматом" за АЕЦ "Темелин"
- ЕС запазва зелените си цели, но и "съживява" въглищата, ядрената енергия, газа
- Липсата на кадри в ядрения сектор се превръща в огромен проблем за България
От българска страна в статията се включва министърът на енергетиката в оставка Александър Николов.
В статията се отбелязва, че търсенето на електроенергия ще се удвои през следващите 30 години и моментът за действие е сега. Ядрената енергия, като основен източник на нисковъглеродна енергия, може да играе съществена роля в енергиен микс, съвместим с целта за въглеродна неутралност, без масово прибягване до внос на енергия, а и е доказано, че климатичната неутралност и гарантирането на сигурност на доставките ще изискват инвестиция от € 500 милиарда евро в нови ядрени мощности до 2050 г. За да се отговори на това предизвикателство, ядрената енергия трябва да бъде включена в политиките на Зелената сделка и плана REPowerEU, както бе залегнала в Европейската стратегическа дългосрочна визия "Чиста планета за всички", в която бе ясно посочено, че наред с възобновяемите енергийни източници, ядрената енергия има потенциала да формира основата на европейската безвъглеродна енергийна система, пишат министрите.
Ядрената енергия е в състояние да се справи с различни предизвикателства, уверение са представителите на 10-те правителства и се аргументират.
Първо, съгласно най-високите стандарти за безопасност, ядрената енергия може да осигури необходимите количества електроенергия за бъдеща електрификация и е ключов компонент в намирането на решение за намаляване на зависимостта ни от вноса на изкопаеми горива от Русия.
Второ, като се имат предвид т. нар. системни разходи и стойността на стабилността, ядрената енергия е конкурентоспособен източник на енергия, особено при отчитане на специфични схеми за финансиране на капиталоемки проекти. По отношение на управлението на радиоактивни отпадъци, включително за медицински или промишлени приложения, разполагаме с технологии за депониране; за високоактивни отпадъци дълбоките геоложки хранилища понастоящем се считат за подходящо и безопасно решение, а технологията за тяхното изграждане е вече налична.
Не на последно място, Европа се нуждае от реалистична стратегия за производството на водород и не трябва да разчита в голяма степен на вноса - като се имат предвид съществуващите предизвикателства, свързани със зависимостта от вноса на енергия. Европа трябва да увеличи капацитета си за производство на нисковъглероден водород и да създаде подходяща рамка за разработване на водород, произведен с помощта на ядрена енергия. Първата стъпка вече е включена в Допълнителния делегиран акт по Регламента за таксономията, който определя критерии за изграждане и безопасна експлоатация на нови атомни електроцентрали, включително за производство на водород. Това ще направи разгръщането на водородната екосистема по-реалистично от гледна точка на обхват и време, се казва в статията.