Южна Африка опитва да спаси лозята си с нов дизайн на насажденията
На ход са ландшафтните архитекти, които трябва да оформят извивките на терена така, че да се спаси и рециклира и последната капка вода, паднала от небето
Обратно в новинатаКоментари - Южна Африка опитва да спаси лозята си с нов дизайн на насажденията | Бизнес.dir.bg
Коментари
Бърза справка показва, че няма тенденция при валежите в Южна Африка. Цялата статия е поредния "зелен" булшит. Аман! Набеждаването на СО2 за вредни емисии ще остане в историята като най-голямата измама на 21-и век.
"...Имах 120 дка собствени маврудови лозя долу в равнината на тлъсти места. Купувах и на корен около 200 дка такива лозя, които избирах по „Богородица (28 август стар стил) Платя ли капаро за лозето, не давах на собственика да влезе вътре. Понякога изпращах моите ратаи да колтучат (обрязване коричката на лозовата пръчка, за да се пресече притокът на вода от почвата към гроздето при дъждовна есен). Но това рядко ставаше, защото купувах силни лозя, които връзваха добра захар. Ще вържат, ама от всяка захар и през всяка година малага не става. Трябваше ми грозде със захарност над 28°. И гледаш, всичко върви добре и чакаш висока захар, но ливнат дъждове баш пред гроздобера, изпуснал съм времето за колтучене, гроздето се отвърне и захарността му спаднала. Това се случваше понякога. ... Виж, когато есента беше суха, успявах. Почвах гроздобер по Димитровден (8 ноември по стар стил). Хората вече пият ново вино, а бай ти Аристид тръгва да прибира гроздето. По Димитровден понякога и сняг прехвръква, но той не плаши нито мавруда, нито мен... Сега ме поканиха на работа във „Винпром“, за да правя малага. Но не мога да направя истинска малага и ме упрекват, че не искам да изкажа мурафета си и ще отнеса тайната в гроба. А защо не мога да направя малага, която и мен да радва с качеството си? Причината е в гроздето. Лозарите в кооперативите при резитбата на лозята оставят много плодни пъпки. Много грозде – малко захар. Освен това започват гроздобера още в началото на септември. Не стига работната ръка и бързат с прибирането. Зряло-недозряло, берат. От такова грозде малага не става. Питаш ме за моята технология. Ще ти я кажа. Преди края на ферментацията източвах виното от линовете. Това е майсторлък, който никакви уреди не могат точно да заместят. Трябва да го чувстваш с душата си. Отделях част от виното и го изпарявах. Получавах мъст, гъста като петмез. Изстудена, сгъстената мъст връщах във виното. Тихата остатъчна ферментация спираше, виното се сгъстяваше. Добиваше се сладкият вкус
ЗЕЛЕНАТА ИЗМАМА ЦЕЛИ ДА РЕДУЦИРА СЪЩЕСТВЕНО ПЪРВО СВОБОДАТА НИ, ПОСЛЕ И НАС, ОБИКНОВЕНИТЕ ХОРА.
Вас все ви лъже някой, обаче все не може да ви излъже, защото сте по-умни и образовани от всички учени на света.
Тъй, тъй... Всички учени пишеш. Щом аргументацията ще е от тип "позоваване на авторитети", какво ще кажеш за факта, че нобелови лауреати обявяват цялата "зелена" история за абсолютна измама? А за предния си пост просто погледнах статистиката за валежите в Южна Африка -- няма тенденция, т.е. изложеното в статията е чиста проба лъжа, на база на която се завърта затоплистката пропаганда.
Коя статистика погледна? За средно количество или за честотата и еднократния размер, това което статията определя като основния проблем на този етап?
Гледах средните за година. Тенденция няма. Всяко Ел Ниньо в ЮАР е видно в статистиката (100+ години) като сериозно намаление в средногодишния валеж. Последното не прави изключение. А този пасаж: "Но до 2050 г. се очаква дъждовете да намалеят с около 30 на сто, а и да са неравномерно разпределени и да причиняват наводнения." Е с вероятност да се сбъдне толкова, колкото се сбъднаха "прогнозите" за Ню Йорк под вода, Малдивите под вода, Арктика без лед лятото и т.н. (списъкът е дълъг). Иначе казано, "затоплистки" истерии.