Коментари - Вратата е отворена за евро от 1 януари 2026 г. | business.dir.bg
назад

Вратата е отворена за евро от 1 януари 2026 г.

Сметката показа, че средното от трите страни с най-ниска средногодишна инфлация (Литва, Финландия и Италия) достигна 2,5%, тоест отклонението на България е 0,1%, след като отчете 2,6%

Обратно в новината
| Автор: Петър Ганев*, Институт за пазарна икономика

Коментари - Вратата е отворена за евро от 1 януари 2026 г. | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Не на Еврото да на българският лев СОБСТВЕНА ВАЛУТА СТАБИЛНА ИКОНОМИКА И ФИНАНСОВА СТАБЛИНОСТ.

Подмандатната БГ-територия е известна в цял свят главно с 3 основни неща: евтини курви, евтина пиячка и евтина дрога. Евтинджос отвсякъде и пей сърце. Има изобилие от курви всякакви, дал господ колкото искаш. Освен по пиаци, сокаци, храсталаци и магистрали, курвите преобладават основно по парламентарни групи, партийни централи и всички министерства. Иначе кльопачката в БГ-кочината вече е ултра скъпа, хлябът и той, но пък кой го боли чепа за кльопачката кат има евтини курви, евтина дрога и евтин алкохол на воля и на корем?! Естествено, и курвите и дрогата и пиячката, че и кльопачката в БГ-територията са 100% менте, ама на кой му дреме - най-много да пукнеш след това, кво толкова. Важното е купона да върви и да има винаги денонощно и целогодишно банани за маймуняците, живеещи по тези географски ширини.

Не на еврото да си запазим българския лев Трябва да има референдум и да се иска мнението на българите..трябва те да определят дали искат еврото

пффф

Тоя лев, който е възран с валтен борд към еврото ли? Или вие ползвате някакви други независими левове, дето ние не ги знаем?

Сравни стандарта в европейските държави преди смяната на собствените им валути с евро и след....заплати,пенсии,цени на продукти и услуги...дори в икономически развиттие Франция,Германия,Швеция.....в момента всите още с носталгия си спомнят добрите стари времена..

Представи си лева да си остане самостоятелен като преди 30 години, в деня който стане това, стойността на парите ни ще стане като тази на турската лира. Пак ще купуваме хляб с хиляди.

Не съм привъженик на еврозоната.В момента тази организация има дълг от 1 трилион евро! От друга страна валутният резерв ,който поддържа нашия валутен борд при влизане в еврозоната и е прилична сума ще бъде разпределен мржду европейската централна банка и българското правителство. Очертава се правителството да вземе 30 милиарда лева. Стана ми ясно, защо толкова натискат да влизаме там.Явно е, за да се откраднат тези пари,които са прилична сума.

А извиестно ли ти е, че "нашия валутен борд" се крепи на това, което не ти харесва ?! Това ще рече, че бръщолевенията ти за "дълг от 1 трилион евро" важат и за Лева, след като това е опората на лева. Това руските парцали сте много забавни ...

пффф

Ще разпределят нашия валутен резерв между другите... С тирове ще товарят и ще изпращат натам, да? :))) А, ние нищо не получаваме от техните резерви, нали? п.п.А жените ще ни вземат ли? :))))) п.п.п. Словения колко им изпрати? :)))

Тия какви наркотици вземат, че инфлацията им се вижда под 3 %? Всичко скочи до небето от януари. Хлябът, който преди пландемията ми се струваше скъп на 2.40 сега е 3,40, токът скочи с близо 9% и това ще вдигне всички цени, данъците се вдигат, цените в ресторантите се вдигат значително, всичко. Инфлацията ще е много по-високо, което ще ни спаси от капана без изход на еврозоната, където ще загубим суверените и ще потънем заедно с потъващата европа без право да излезем от този капан, дотогава ще плащаме кредитите на богатите страни, ще откраднат фона на МВФ и ще изтеглят огромни заеми, които също ще откраднат, освен част, която ще държат България на системи, докато не избягат така наречените управляващи, които са едни разбойници, които от десетилетия ограбват България.

Добре , че богатите страни не разчитат на капейсите ти да си плащат дълговете другарю смешник !

Не трябва да забравяме и водата. Този месец платих 100 лева за вода вкл. ДДС - за семейство от двама души. През същото това време бяхме залети от непрестанен дъжд и сняг. Както се казва "Вода газят, жадни ходят".

няма и 1 година не покриваме критерия за 15 години , тук славуцата и мръсните прасета скалъпиха уж правителство и веднага инфлацията е 0.1%, само за кибрита обаче. Ей ако ще се стига до фалит и смърт на тая държава по бързо , стига мъки и глупости. Кога ще дойде момента да лежеи някой политик умрял по улиците, или станаха само тиктокъкри , джендъри у тая държава.

Изпълнява критерия -пълни глупости! Та ние сме в пълна разруха.Тя и Европа е в разпад ние евро търсим.

Какво по-жалко от третополов трол, който не е виждал евро през живота си, но много иска да бъде въведено в България. Бълхарници

Всите олигарси с техните „експерти“ и политици - изпраха мръсните пари в строителството през последните години и сега натискат да съборят борда (чрез ЕЗ), че да лапнат и гаранциите. Да не говорим, че ЕЗ ще отвори врата за още по-евтино кредитиране - изпраните им пари ще се утроят, а всеки пишлегар, който отсега щрака с пръсти мислейки че ще забогатее, ще си остане в кочинката до живот, щото просто никога няма да може да си позволи друга (нова, по-лъскава, по-голяма). И т'ва, само ако успее да изплати сегашната кочинка.... Тъпаците, които ритат за еврозоната обричат децата и внуците си на живот под моста, ама ламтят да се порадват на цифричките, които ще видят до новата си двустайка (47 кв.м.) в Малинова долина...

Не знам как и защо се наложи този тренд, ганьо да си мисли, че има един 95 годишен дядо на запад, който става всяка сутрин и се чуди и мае как да открадне туршията, ракията и панелката на наш ганьо. Всъщност знам- ганьо няма критично мислене и се образова от тик- ток и фейсбук. Четете, бре, скъсаняци! Четете, че ставате смешни!

не се мъчи да се правиш на оригинална, педи. защото си тъпа по рождение! прав бе учителят ти по физкултура. ........ Бог с нас

lu4ka

Врата която трябва да бъде затръшната с шут.

... каза тетка, която от 20 години живее във Великобритания.

lu4ka

Тетка е на майка ти сестрата. А ако си прав за Великобритания , да ми кажеш, те кога приеха еврото?

пффф

Права си. Великбритания направо са брат близнак на русия. :)))))

Врата, която трябва да остане винаги затворена....

Ние русоробите искаме рублата.

Инфлацията е брутална в България,но явно лъжат поголовно за да влезем в тая Еврозона... Само погледнете цените на жилищата,колко скочиха,остави за храната и техниката...

Жилищата са без пари. Я виж какво търсене има от селяните.

Няма търсене,работещите българи не могат да си позволят толкова скъпи имоти,купувачите са перачници! Мафията изкупи София!

С какво е обезпечено еврото? По какви правила се 'печата' ? Кой носи отгворности и какви далинсе спазват тезинпрсвила? При каквинусловиянсе излиза от еврозоната? Децата и внуците на червените продацници, искалинда напаравят България част от СССР сега са първи да ускат еврозона. България има реални ресурси отккъм зърно, вода, гори на глава от населението много по-високи от средните за ЕС. И на хитрите бабкери им е жизнено важно да вземе реакните ресусрси срещу виртуални.

Балабанката заговори днес за евро референдум. Като чета коментарите, по- добре да няма, защото иначе ганьо от панелката в обеля ще гласува против. Направо да се приема.

Явно не живееш в България. Както е явно, че си безродник. Освен българският език, който използваш, друго българско у теб останало няма. Редно е ние "ганьовците от обеля" да решим какво да искаме в България. А не някакви далечни навлеци. Които да решават как НИЕ в България да живеем. Ясно ли е господим мистър чужденецо?

ми затворете я, че става течение от ада! ........... Бог с нас

Хахахаха това последни или предпоследни новини са?! Мисирките едно пишат, експертите друго?! После не вярвайте на фейк новини!

Изживях приемането на евро то в Германия, стига ми! Дано не ми се наложи да го изживявам наново! И то в България! Още по-зле ще бъде!

Лъжеш !!!

истина е, Гоше

Ако кажа, че еврото днес, при тази променена не в интерес на Запада международна конюнктура, струва реално 60 ст., че даже и по-малко, някой ще повярва ли на експертната ми оценка? Ами че разбира се, че то даже и толкова не струва, всичкото си е един извънфинансов произвол, налаган ни от еврокомиксите.

60 стотинки = 40 рубли. Така ли да ги смятам?

Ами дай да го отвържем лева от еврото и да видим. Само че залагам не на 60 ст, ами на 6 лв

Да припомня на неразбралите- курсът лев/евро е фиксиран, а не "спекулативен "( сигурно имат предвид плаващ?)

поне проститутките и троловете ще вземат двойно. Сега без майтап - иди го разправяй туй на баба си. Ако пък кажеш, че вече не е между живите - ами иди на горбищата тогава.

Няма как да влезеш в борд без фиксиран курс, ве льольо. Не ти говоря за чейндж бюрото.

Не съм искал да влизам в никакъв борд бе, хитрьо. Нито пък имам някаква аванта да влизам в скапаната ви и калпава еврозона.

льольо е на майка ти синчето, ако схващаш - то може и там някаква валута да има замесена 9 месеца преди да си се пръкнал

Той е фиксиран, за да се гарантира спекула. Не ни будалкай с просташкото си сарафско самочувствие, не сме салаги да ни излизаш с това.

Да се гарантира спекула при фиксиран курс?! Това ще да тик Ток икономика?

Именно. Те затова и го фиксират, за да им е гарантирано пладнешкото ограбване при всякаква промяна в международната финансова конюнктура за в бъдеще. И тук не става дума за това какъв е курсът, а защо изобщо го има, поддържайки фиксираната си разлика в угода само на едната страна, след като толкова искат уж с благи намерения да ни приемат в кочината си? Значи няма да е приемане като благ гост, а набутване пак.

Приемането на еврото и по-важно от Шенген. По този начин се откъсваве окончателно от Русия и изтока.

Никакво приемане на еврото, защото е набутване с дългове и вечно робство в концлагера на Запада.

Именно

Болни мозъци, навсякъде ви се привеждат руснаци! Щом това ще е основното с което ще скъсаме с руското влияние, странно защо поляците не са приели Еврото???

Какво евро, България е пред технически фалит и гръцкия сценарий е неизбежен.

Това Бойко го намекна още преди месеци, а сега и Слави се изпусна и го каза. Пече се, скоро

За да бъде оздравена една болна държава, първо трябва да фалира. Пример Гърция

мурзилките пикаят газ

да ги скачим към газопреносната мрежа на България - съвсем не ни трбява руски газ тогава

А газът го няма и е все по-скъп! Значи пак печелят!

и на тях им е свършил вече казът

Искаме референдума

Референдумът мина, вял интерес имаше към тази тема.

Нямаше никакъв референдум, КС го отмени.

едва ли входът за тоалетна тогава ще струва само 1 евро

Ще стане 1.5 евро, колкото е в Унгария (600 форинта).

Kalin

Хърватия ни я навираха под носа като прие Еврота.Всяко чудо за няколко седмици а сега.......вече си траят кво стана там!

Господ да ни е на помощ!!!

ще вземат да извикат Путкин

Би трябвало средната инфлация на страните с най малка инфлация да бъде претегляне, т.е. според населението на всяка една страна. Така Италия с много по голямо население ще "дръпне" към себе си т.т много по близко до 2,1 %, което е благоприятно за нас.

Четете бавно и препрочитайте ако трябва. Заради борда има фиксиран курс ( 1,932лв. за евро) Ако хлябът в момента е 2лв, делите 2лв на 1,932лв= 1,035 евро. Така е за всички стоки. Ако взимате 2000лв заплата, делите 2000лв на 1,932лв= 1 035 евро. Това ще ви бъде заплатата в евро. Ползи от приемането на еврото. Прането на пари става почти невъзможно ( не и в евро, освен ако не е кеш), защото регулатор става ЕЦБ и транзакции от рода на теглене 50 милиона на каса, както стана преди време, няма как да стане. Еврото е регулирана валута. Повишаване на конкуренцията, което рано или късно ще доведе до по- ниски цени. България ще стане по- привлекателна за външни инвеститори. Кредити за България( не за обикновения потребител)на по- ниска лихва. Има още, но са прекалено технически, че повечето хора да ги разберат. Недостатъци на приемането на еврото. Няма да има лимит на заемите, които нашите пишман- политици ще могат да теглят. И точно това е голям проблем. Защото всички знаем нашите пишман- политици, че ако теглят заемите, то това ще бъде най- вероятно да покриват стар заем, защото му е дошъл падежа. Или да ги откраднат, е другата причина.

драстичен скок на цените за крайния потребител до няколко месеца след въвеждане на еврото. Реално животът у нас ще поскъпне някъде между 30 и 100 процента.

Цените ще скачат, независимо каква валута ползваме. Нарича се инфлация. Но цените няма как да скочат, само защото сме приели еврото. Имаш фиксиран курс! Има разлика между България и всички останали държави, приели еврото. А именно- ние сме в борд.

след катосега сме в борд, не ни трябва друга валута, с която пак да сме в същия борд. Все едно да си очисти някой задника с ползвана тоалетна хартия.

Това че сме в борд не следва да гарантира спекулативен курс. Да изравнят стойността на валутите и така да ни приемат, а не да оправдават пладнешкото ограбване с борд. Ето това трябва да се обяснява, а не да се използва неясна фразеология за разни инфлации.

Няма държава на света, която да го гарантира това нещо, което си го описал в пространния си чаршаф. Всичките днешни номинали на цените в лева изведнъж ще станат в евро и двойното обедняване ще е абсолютен, непоклатим факт, както стана в Хърватия. Същевременно заплатите и банковите ни сметки ще олекнат наполовина, защото когато се опре до даване, чорбаджията не дава, дава само народецът от изтънелия си джоб.

в няколко западноевропейски страни - вкараха еврото, но цифрите върху табелките се промениха незначително

Не се хващайте на коцето на серсемлъците. Това, което ти си описал няма как да стане.

Празни приказки на един празен човечец. Не ни излизай с пословиците на Мечо Пух, тука балами почти не останаха. Ценовата политика отдавна е само в ръцете на търговеца. Държава, защитаваща народа си, у нас липсва отдавна.

Стига лъга! Дори курсът ти е лъжлив! Всички знаем, че 1 евро е 1,95583 лева! А ако е вярно, защо ПИГС са толкова набалбукани с дългове?

по-добре го питай по какъв курс му плащат тролческата дейност

Ок, може и да си прав за курса. Цитирах по памет. Но курсът е фиксиран. Това е важното.

Тоя курс е сарафско изобретение, той отдавна не е реален. ЕС (като отделни чрленки на ЕЗ) е в дългове до ушите и непрекъснато генерира дългово робство.

Всъщност вече сме приети, само ние още не го знаем. Няма не искам, няма недей, свиквайте...

Левът на практика е евро от 25 години насам. Това, коеот следва, е само формализъм.

Не е така, курсът е спекулативен. Като толкоз искат да ни набутат, да изравнят стойността на двете валути. Така, както искат - никога, защото си е пладнешко ограбване.

Реално една шайка народни предатели като Саломон Паси, Костов, Филип Димитров и т.н. ни набутаха насила в НАТО и ЕС , без да е правено допитване до народа иска ли , не иска ли .. , зашото реално тези същите боклуци са просто изпълнители на заповедите от по-горните етажи и по-точно от Краварските Щати и пуделите им в Брюксел.

Първо ни заробиха с военни бази , сега и с валута , която се обезценява с всеки ден , а дълговете им се увеличават постоянно. Влизаме в катастрофиралия ЕС , където Германия е в катастрофа , Италия , Испания , Португалия , Гърция са затънали в дългове и не е ясно кога ще се срине всичко ! Та , разбира се че ще ни набутат , дори насила , само и само да има още роби на труда !!

ОбъркАл си се нещо. Всички, които пишем тук, сме всъщност българи, работещи в Германия, Италия, Испания, Гърция. Та тук е много по-добре от България, кашкавалът в Лидл тук е много по-евтин от същия в Лидл в България. За 50 евро си пазаря храна за една седмица, а вие там плащате 100 евро (200 лв.) за същото нещо.

митове. Същите са цените на 90% от стоките. Хората излизаме, виждаме свет.

След като късопишковците мърморят, значи нещата вървят към по-добро.

За твоя широк и дълбок ебан от негри гъз, всяка пишка е къса и тънка...

Петров, ще имаш проблеми с простата, защото си много прост.

Хахахаха, как тези, които ги е жегнал този коментар пишат ли, пишат......

А тебе ще те пратят в Африка, да се скапеш от жеги.

Няма никакви разумни основания за по-скъпо евро спрямо лева. Не насилвайте народа ни с това дивашко пладнешко ограбване. Достатъчни ни бяха другите насилия, на които от 35 г. ни подлагахте.

вратата е орворена , ама г.зето е затворено

Браво! Преборихме се с корупцията, циганската престъпност, инфлацията, мюсюлманското нашествие. Съживихме земеделието, животновъдството, енергетиката, индустрията. Оправихме образованието, културата, спорта..... остана само да съборим още няколко паметника да приемем еврото, да преименуме Александър Невски.... да примем няколко стотин хиляди негри и араби и ще цъфнем та чак вържем! Да ви пикая на ПРИОРИТЕТИТЕ!! Дебили!!!!

Нека обяснят стъпка по стъпка как изчисляват инфлацията. Подробно да обяснят.

Е, как, както им изнася, ти пък сега.

Поредната завоалирана и измислена цифра. С тези икономически трусове в света, тази цифра е нестабилна за 1година напред. Я камилара, я камиларката! До тогава този кораб, носещ се по бурното европеидно море, може да потъне безславно. Такива са очакванията, на масовите граждани проте стиращи из повечето европеидни държави. Оцелели може и да има, но тези не ще са в кюпа, в който се опитват да ни вкарат. Затова ТАЯ НЯМА да СТАНЕ! Мъртво родено

Така де , на теб ти плащат в рубли все пак !

И заводите от Румъния,Сърбия,Унгария,Чехия ще дойдат у нас. Ха ха ха

Не ви ли е срам бре поразници на България да мерите инфлацията до 0.1 процента, а цялата Еврозона потънала в огромни дългове, невъзможни за връщане, от по 120% спрямо БВП! Инфлацията ще ни мерят сякаш ние пуснахме печатницата за пари, а не ЕЦБ!! Чии дългове ще обслужи тази инфлация?! Ядоха, пиха и се веселиха, а нашия народ опъваше каиша и се простираше единствен спрямо Еврозоната според чергата си! Това е позорно поведение и е двуличие!

Браво! Добра новина! А копейките реват, което също е супер! Мрете русороби!

Лапай шпека народен и дъвчи тихо

Дора защо ме триете ? Заради истината ли. Е браво.

Защото си красив !

Защото си умен.

Кой може да ми обясни каква ще ми е ползата от "еврото"? И моля, без обиди, че съм такъв или онакъв. Аз съм най-обикновен човек.

Ще обеднееш с още 30%

Е няма проблем тогава . Значи всичко е наред.

Ще работиш за 500 евро, а не за 110 000 рубли (пардон, 1000лв.).

Типичната либерастка простотия.Тези са дето провалиха Белене и България. Ще ми навират еврото,селяни със селяни.Парите на вече умряла територия,боклуци.

От ДПС ни обещаха, че ще сме с турски лири , какво стана, бре?

тази инфлация е на хартия - също както и бюджетният дефицит...мижи да те лажем в стил хасковски амбреаж

То всичко ни е само на хартия и декори. Инфрастурктура ли имаме, енергетика ли имаме, икономика ли имаме. Имаме само една номенклатура, която преди ни строеше комунизма, сега ни строи капитализма, а де-факто граби с пълни шепи.

то не че досега България не се обезличи ама със еврото ще бъде заличена напълно... честито

Всички държави, ползващи еврото - са в рецесия! ФАКТ!

Какви са тия проценти ... нещо не ми се вярва ... Да почват веднага да доказват, че ще е по-добре или поне не по-зле ... Ние сме малка страна и на нас грешките ще се отразяват в пъти по-зле от една Франция или Испания, например ...

Така е! Имам колеги от там, един не е казал, че е по-добре- цените са до Бога! Все пак еврозоната е за богаитите, малките ще д..ат супата!

Нека да отбележим друг широко коментиран факт и редица статии, в които се възмущаваме от следната несправедливост: цените на хранителните стоки в Италия, Испания, Германия, Австрия са по-ниски от тези на същите стоки в България. Там са с евро, да напомня.