Коментари - Възможните икономически последствия за Европа от втори мандат на Тръмп | business.dir.bg
назад

Възможните икономически последствия за Европа от втори мандат на Тръмп

За кандидата на републиканците балансирането на външната търговия е приоритет, а по-високите мита са основен инструмент за постигането на тази цел

Обратно в новината
| Автор: Теодор Недев*, младши изследовател в Института за пазарна икономика

Коментари - Възможните икономически последствия за Европа от втори мандат на Тръмп | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ако дойде Тръмп, много лошо. Затова по-добре война, а оттам и големи печалби за бизнеса, особено ще спечели военният

Няма как да има втори мандат за Тръмп. Байдън, ако е жив до изборите - печели. После - колкото изкара.

"Висшата класа: държи всички пари, не плаща никакви данъци. Средната класа: плаща всички данъци, върши цялата работа. Бедните са там... само за да плашат средната класа." - Джордж Карлин

Това е само началото. Така че никой да не се притеснява - ножът е дървен: ) В Америка едва сега повечето от хората (забележете - повечето, но не ВСИЧКИ) едва сега започнаха да се притесняват и разпознават рецесията, която започна още преси около поне половин година, но ще бъде официално и публично призната след около още няколко месеца (каквато е традицията). Знаете ли защо не може в един съд да се смесят например вода и машинно масло, да се разбъркат и след това да се изучават характеристиките на получената смес? Същото е и със икономическите статистики, анализи и прогнози … През последните не няколко месеца, години графиката на огромното разделение между най-богатите под 1 % и останалия свят се засили неимоверно и графиката на нарастването на богатството (тоест на разделението) на тези под 0,01 % от всички хора от линеен придоби впечатляващ експоненциален вид. Да дам един фрапиращ пример - валиден и за Америка, и за България. Пазарът на недвижими имоти. Сега е в застой, след това ще гръмне новия балон, със силно сгромолясване на НЯКОИ региони и “нормално” задържане и дори повишение на цените на имоти в ДРУГИ. Като основен фактор е (ще е) РАЗЛИЧИЕТО на ИМОТА (ЦЕНАТА (локацията и в коя таргет група група спада)) и разбира се ИНФЛАЦИЯТА! Това, което се опитвам да кажа е, че не може пазарът зъ недвижими имоти да се разглежда като единен - този на най-богатите (и кръговете и обръчите, обслужващия ги персонал) и на всички останали. А точно това се прави, и то непрекъснато! Разделението в света и огромно и според мен вече необратимо, постигнало и задминало критичната точка, тоест то повече не може да бъде игнорирано и постоянно отричано или омаловажавано, както винаги досега е ставало Интересен е анализът как и защо точно се стигна до тук през вековете и десетилетията - и от историческа, и от икономически, и дори от философска и психологическа гледна точка (и как се манипулират масите за да се управляват и контролират), но това е дълга тема!

Само да спомена един ФАКТ тук - за размисъл: В Америка хора - особено по-възрастни, до кажем над 50-60 години, когато имат САМО 1 милион долара (говоря за активи) СЕ ТРЕВОЖАТ много сериозно и искрено как ще живеят и ще се издържат! Помислете върху това, защото то е истина! То а факт! (Всъщност в изследването се цитираше по-висока сума, към 1,26 милиона ако правилно помня и да добавя - средната цена на къща в САЩ е около половин милион).

А я разкажи сега как е в педерацията, колко бояршника може да си купи орка пенсионер с пенсията в рубли?

Много манипулираш бейби. Ножа въобще не е дървен а реален от стомана и много остър. Незнам къде заби в недвижими имоти но и там нищо не каза. В САЩ къщите не са по 0.5 милиона а по 3-4 милиона за бараки за това се притесняват американците защото им трябват по 20-30 хил. на месец за да живеят като обикновенни роби. Това са по 300-400 хил. на година. На тяхно място и аз щях да се притеснявам

Средната цена на жилищата в САЩ се колебае през последните години: Второ тримесечие 2023 г. Средната цена на жилищата е била 495 100 долара, според Бюрото за преброяване на населението и Министерството на жилищното строителство и градското развитие.

Според Бюрото по трудова статистика средните месечни разходи за американско домакинство през април 2024 г. са били 6081 долара, което е около 77% от средния месечен доход преди данъци: Жилища: $ 2,025, или 33,3% от общите разходи Транспорт: $ 1,025, или 16,8% от общите разходи Храна: $ 779, или 12,8% от общите разходи Лични застраховки и пенсии: $ 728, или 12% от общите разходи Здравеопазване: $ 488, или 8% от общите разходи Развлечения: $ 288, или 4,7% от общите разходи Други разходи: $ 84, или 4,1% от общите разходи Парични вноски: $ 229, или 3,8% от общите разходи Облекло и услуги: $ 162, или 2,7% от общите разходи Образование: $ 111, или 1,8% от общите разходи

“А я разкажи сега как е в педерацията, колко бояршника може да си купи орка пенсионер с пенсията в рубли?” Изобщо не говоря за Русия (или други диктатури като Северна Корея, Куба,…) - това са провалени държави, те са катастрофа за населението и затова диктаторите им прибягвах до агресия и заплахи и към света!

След икономическите последствия за Европа за последните 4 години, въпросът би трябвало да бъде: По-лошо ли ще е с Тръмп? Аз още не съм убеден, че ще има избори в США.

митата кой ги плаща? и Кой ги харчи??

защо Европа трябва да зависи от някого , па било то и САЩ. Нали затова се бори Европа, за да е независими! Или да е независима от Русия но зависима 10 пъто повече от САЩ. Русия на някого да е налагала санкции , че си е направил газопровод или влак? Не е , но сащ колко санкции наложиха на Германия, че прави Северен поток?? Това ли е ДЕМОКРАЦИЯТА?

Когато внасят стоки в друга държава, трябва да плащаш МИТА, блядь. До 30-те на 20-ти век в САЩ не са плащани местни данъци. Затова САЩ е станала велика държава. Днес не цената на къщата в САЩ е решаваща а НЕПОСИЛНИЯТ ДАНЪК ИМОТ вдигнат с 30% до 50% от Байдън. За 100 кв.м. дървена къща в среден квартал годишният данък в момента тръгва от 10000 долара. Този разход НЕ ПОДЛЕЖИ на данъчен разход.