В ход са проекти за батерии с общ капацитет от близо 7000 МW
Малките модулни реактори, ако бъдат маневрени, ще са особено полезни в управлението на енергийната система, заяви Ангелин Цачев
Обратно в новинатаКоментари - В ход са проекти за батерии с общ капацитет от близо 7000 МW | Бизнес.dir.bg
Коментари
Безумие от най-висша степен ! Една кола като гръмне помита един блок, а това нещо като гръмне просто не ми се мисли. Дано да са разположени далеч от градовете и селата. Най-сигурното нещо за баланс на енергията е ПАВЕЦ , но когато дойде да се усвояват едни милиони, политиците просто обезумяват.
До кога ще ни пробутвате алабали за крадене на пари? То ясно че 80% от населението на територията са ниско образовани, ама има и хора, които са на ясно с физиката.
Остава проблемът с честотното регулиране на енергийната система и той може да се реши чрез изграждане на базови мощности Това е основния проблем създаван от фотоволтаиците и перките, и се решава само с големи мощности като АЕЦ и ТЕЦ или ПАВЕЦ може и големи водни централи, но нямаме толкова вода.
Изтрихте ми коментара където ви обяснявах, че боравите грешно с единиците за мощност и капацитет, ама не си оправихте статията, явно не приемате градивна критика.
Германецът специалист лепеше пластмасовите фитинги на тръбопровод за сярна киселина с лепило за което твърдеше че има 15 години гаранция Лепилото му беше току що излязло на пазара След пуска на инсталацията - стана що стана Добре че нямаше хора наблизо Ами ваксините -страничните ефекти Все още има хора което страдот или умират от тромби
Един руски реактор от ново поколение барабар с горивото би излязъл доста по-евтино от цялостната концепция за соларки с батерии.
Мерките киловат и киловатчас, величините мощност, и енергия се учат (поне се учеха ) в началното училище. Даже и преводачът на Гугъл ги знае. Що не си оправите тъпите грешки?
Правим небалансирана система със скъпи соларки и пре-скъпи и мръсни батерии. Но понеже не стигал капацитета на батериите да балансират, трябвало и малки модулни реактори (които само Русия произвежда) .... Един руски реактор 1000 МВт от ново поколение барабар с горивото би излязъл доста по-евтино от цялостната концепция за соларки с батерии и би гарантирал стабилна енергийна система. Тук възниква въпросът - защо се прави нещо много скъпо и неефективно, когато има по-евтина и по-ефективна алтернатива, въпросът е реторичен.
Викаш отработеното ядрено гориво на руските реактори не е занърсяващо, а? Тия руски реактори от новонпоколение ги знаем. 2005 така ни излъгаха да им дадем оригиналните реактори за 260 милиона, като обещаха още по-най-ново поколение.
7 ГВ за 2 години? Друг път.....кой ще прави подстанциите и далекопроводите? Това е капацитет за 7хКозлодуй. Приказки на таркалета....
Милиарди левове да се харчат за батерии които след 5 до 10години са за брак и трябва нови милярди Евро за хвърляне на боклука . За далавераджиите печалба за данъкоплатеца свръх високи цени на тока за да се компенсират загубите от далаверата. Сметката е проста на 100лв инвестиция получаваш 1лв губиш 99лв. Я не правете хората на неграмотни с вашите измислени балони от батерии. Виж Гърците си правят газови централи и не щът тъпи мръсни батерии
За тези които не знаят - На запад само говорят за Малки Модулни Реактори, но нямат нито един построен, всичко е още на чертежи. Единствено Русия има такъв пуснат в действие. Освен това тези "МАЛКИ" реактори се говори за мощности от порядъка на вече спрените блокове в Козлодуй. Истината е, че ако построим на много места малки АЕЦ, то вероятността за аварии се повишава. От друга страна КПД-то на АЕЦ не е високо и за да се ползва по-ефективно е добре да се построят в непосредствена близост до големи градове и/или предприятия които могат да ползват гореща пара или вода за технологични нужди. Последните обаче също изискват много работна ръка, т.е пак се стига до близостта до големи градове. За какви мощности става въпрос? Единия от сега работещите реактори в Козлодуй е над 3000 МегаВата топлинна мощност при електрическо КПД около 33%., или 1000 МегаВата електрическа мощност. В сравнение Топлофикация София в студен зимен ден може да достигне около същата мощност от около 3000 МегаВата топлинна мощност. С други думи - един такъв реактор в центъра на София може да е отоплява из цяло без проблем през студена зима. Батериите на които разчитаме са само частично решение на проблема, защото могат да покрият пикове на потреблението за само няколко часа. Колкото и странно да ви се струва, но на България НЕ са и нужни китайски батерии. Можем да ползваме и оловно-кисели акумулатори /същите като автомобилните/. ЗАЩО? Защото тази технология сме я овладели отдавна и ни е позната. Можем да си произвеждаме сами, рециклираме ги на поне 99%, и олово в България има в изобили. Били тежки, ама няма да ги носим на гръб, те ще работят стационарно и могат да изкарат по над 10-15 години.
АЕЦ-а опитваха преди време да работят в честотен режим, ама не беше сполучливо. Реактора трябваше да си мени мощността много често с 1-2-3 %, а това не е добре за ядрен реактор.
В соларните панели и другите системи за слънчева енергия има смисъл, полезни са, но не във алчния вариант който се прилага. Соларните панели са най-подходящи за монтиране по покривите, а получената от тях енергия да се консумира на място. За пример: Във всяка къща има и бойлер, който консумира значителна част от електричеството. На бойлера се монтира допълнителен нагревател, пресметнат за конкретните соларни панели. Когато има слънце се затопля водата от тези панели. Ако няма слънце се ползва ток от мрежата. Така произвеения ток от панелите не се пренася на километри по жиците, няма нужда от инвертори и батерии и съответно се ползва по най-ефективния начин. В случая самата вода служи като акумулатор на енергията, под формата на топла вода. Водата се загрява през деня, а обикновено се ползва вечерта. Освен това КПД-то на панелите не е от решаващо значение. Обикновено площта на покрива е предостатъчна. Така дори и след 25 години, периода за който обикновено обещават панелите да отслабнат с 20% /т.е да останат на 80% от първоначалната мощност/, то тези панели могат да продължат да бъдат ползвани още доста дълго време, макар и отслабнали. За сега слънчевото греене е ресурс върху който никой не е сложил ръка, никой не е наложил ограничения върху ползването му.
Нещастници как ни лъжат!!!СКОРО УСЕЩАМ,ЧЕ ЩЕ СМЕ НА РЕЖИМ НА ТОКА! ГАДИНИ ЕВРЕПЕДЕРАСТКИ У.РЕТЕ БЕ СКОРО СОФИЯ ЩЕ ГОРИ ЗАРАДИ ВАС!!!
Написал,дали овцете могат да го разберат или само блеят как се развива държавата ни в уж хубаво за народа,а то е точно обратната!Тока от европанелите с европарите не се съхранява и си изтича ей така!!! По-просто казано,че мършата не разбира как му откраднаха държавата с некви смешни манипулации по медиите!!
Е точно па за бойлер е най-тъпо да ползваш соларен панел за ток. Ако имаш възможност да сложиш панел 100 пъти по-ефективно е за си сложиш слънчев колектор за вода. Има много по-голямо кпд, може да се сложи с буферен съд и да топлиш огромно количество вода.
Поредните глупости и крадене на пари ,от къде ще се заредят зимата или в облачни и безветрие тези батерии или ще се зареждат от ТЕЦ ,а тази утопия с тези модулни реактори не ми се коментира, достатъчно е да се отвори сайта на ЕСО и да се види как в пиковите часове с скъпа енергия като няма слънце и вятър се внася "зелена"енергия от турските, сръбски и македонски ТЕЦове всеки ден ,а през деня се изнася ток на 0 лв.Някой докато прави пари ние четем глупостите на тези .
Ако оцениш по-задълбочено предимствата и недостатъците на различните панели, ще забележиш, че в някои случаи КПД-то не е от водещо значение. ДА, КПД-то на водогрейните панели е много по-голямо, но имат и недостатъци. Единия недостатък е, че за тяхното инсталиране трябва прокарване на тръби. Трябва течност /вода или антифриз/, а теоретично може и въздух. Също трябва и някаква помпа, захранване и т.н. Друг недостатък на водогрейните панели е ограничението по температура. Става въпрос за зимното им ползване. Колкото повече една повърхност се нагрява, толкова повече има излъчване на топлина, т.е загуби. Така тези панели са зависими от външната температура. С други думи можеш да постигнеш някаква максимална температурна РАЗЛИКА спрямо външната температура. Те са добри за през лятото, когато топлата вода не можеш да е свършиш. ФОТОВОЛТАИЧНИТЕ панели са с много по-ниско КПД . Около 15% по-старите и около 20-22% по-новите модели. В случая с бойлера имат обаче едно предимство - системата е изключително проста за изпълнение и след това не изисква поддръжка. Единствено може да поизмиете панелите от време на време.
И никой нищо за ПОСЛЕ! Когато тези батерии не стават за нищо? "Зелените" по този въпрос нищо не казват! За евентуална екологична катастрофа, в резултат от нагласените политики на ЕС и зависимите "БГ спецове"!
В братска Германия е пълно с такива полета! Но, не на плодородни земи!!!!! Това е другия проблем, създаден от "зелените", които криво разбират тази политика!
Резонен въпрос - после ще е - стотици хиляди тонове батерии (тежки метали) дето земята под тях е унищожена за 200-500 години и никои не ги иска. След 5 год. - нова порция. Тва с батериите е някаква измислица на пишман икономисти. Инженер с базови познания по ел ток и особено такъв който участва и в икономически сметки, ще ВИ каже че това е МИСЛЯТА НЕВЪЗМОЖНОА. Нито е надеждно, нито е чисто, нито е дългосрочно ... ПАВЕЦ е дългосрочно и подходящо за нас с толкз планини и реки - ама .. явно от него няма как да краднат нашите хора ...
Еврите са го измислили, а те са шепа народ обрграден от 100 млн. араби дето търсят да ги ликвидира и физически и икономически. Та - без горива - решението на Евреите е резултатно - всяка града с бойле за топло вода от слънцето - това има смисъл. И нямат изискване за панели да правят ток - от това има МАЛЪК смисъл (икономически).