Тежки дебати предстоят по закона за ВЕИ заради лавина от недоволство
Поредни кръпки или ефективни изменения зависи от това какво ще решат депутатите в работните групи
Обратно в новинатаКоментари - Тежки дебати предстоят по закона за ВЕИ заради лавина от недоволство | Бизнес.dir.bg
Коментари
Всеки иска да печели по обед щото щял да продава енергия. Ама не става байчо, и съседа ти също продава по същото време, и целия квартал продава. Никой не купува от веи когато имат тяхно си, ако ти придаваш и те ще продават. И всички с ръбат четвъртит в там дето не огрява. Веи без батерии са ценово ефективни едва след 15-тата година в България, с батерии никога не стават ценово ефективни защото сменяш батериите преди да си на плюс. Трябват малки модулни атомни реактори на торий. Има такива които се събират в къща и двор със все охлаждания и генератори. Това е истинското устойчиво бъдеше.
Този път съм съгласен със зелените екстремисти, тук предложенията са добри. ЕРП-тата са монополи, поради това трябва да бъдат накарани силом да връзват куцо и сакато без обяснения. После да мислят как ще балансират мрежата. Може с гравитационни акумулатори например. Ясно е, че тези неща е по-добре да се вършат в голям мащаб, а не всеки да си сложи маховик в килера. Пък и размера на тоя маховик не е за малките потребителопроизводители.
Явно пак се подготвя терена за скити бизнес начинания. В последните години масово се изкупуват пустеещи имоти в регулация в необитаеми населени места и се правят малки ФЕЦ (до 30kW). Блъска се енергия, която няма как и от кой да се изконсумира в близост и се налага да се пренася със стотици километри, което си е чиста загуба и напълно обезсмисля ефекта от ВЕИ (остава само печалба за самите бизнесмени, а останалите покриват загубите на системата). Сега ще се направи същото (може и да се разшири, като отпадне ограничението имота да е в регулация). Ще се заявяват десетки хиляди ФЕЦ за "собствени нужди и продажба" като на всички е ясно, че там масово няма да има собствени нужди, а само ще се ползват облекчените процедури. Енергийните дружества ще са задължени да изкупуват тази енергия, а загубите по мрежата ще се плащат дружно от всички ни...
Преразказваш стари неща. Точно обратното се цели с промените в закона. Кой спекулант ще изкупи имот и ще направи ФЕЦ за 2 kW? А и това за което говориш, до голяма степен отмина като тенденция. Фиксираните цени за изкупуване вече са толкова ниски, че това начинание е безпредметно. Не преразказвай неща за които си слешал преди 5 г.
Ако правилно съм разбрал тъпото изказване / все пак това е "Аз съм "произвеждащ потребител" вече 20 години." и вероятно се има за голям спец/ иска да каже, че мрежата е оразмерена, а не настроена, на 12кВ на абонат. Това е пълен дебилизъм. Дали има някой специалист в тези "зелени" организации, който реално да разбира за какво се говори?
Нуждите на произвеждащ потребител са между 2-5 kW. Съществуващите мрежи на ЕРП са настроени за 12 kW . . Дали? Това е било някога.
Те законите не се правят за хората, а за бизнеса и интересите на определени /наши/ хора
Не, изобщо няма да сринат системата. Само дето срещу всеки дебил сложил си соларка, обществото трябва да изгради балансираща мощност, за да му подава ток вечер. т. е. той е на евтиното, а обществото ще плаща за хитростта му, като изгражда и поддържа студен резерв. Те за това в много държави сложиха сериозни данъци за домашните централи. Кой ще ви плаща балансиращата мощност?!? всички останали ли?
Защо да му подават мощност нощем, след като през деня си изпере, сготви, стопли/охлади и т.н. А когато соларката не работи, произвеждащият потребител ще потребява и през деня! Така че разсъжденията ти са non sense!
Ти знаеш ли какво е баланс на мрежата? Друг въпрос да ти задам - когато се появят примерно 100 000 малки ВЕИ подаващи в мрежата примерно по 10 kW означава, че вкарат 1GW общо. Тоест 1GW от другите централи в мрежата трябва да отпадне защото ще е излишна. В същото време обаче поне 50-60% от тая мощност ще е нужна и нощно време ама тогава тези соларки не работят. От къде ще дойде? Знаеш ли как се включва такава мощност в паралел, колко време трябва? И сутринта отново изключване ако грее слънце? Така ли?
Отделно да ти кажа - енергетиката е наука която се подчинява на 100% на законите на физиката. Не се расъждава. Но това се отнася за специалисти. Такива умници като теб и "зелените" смешници расъждават. За съжаление всички понасяме последствията от вашите расъждения.
Питай ГЕРБ-авите какво направиха с ПАВЕЦ "Чаира" ... че за жълти стотинки взет рушвет от някой си съсипаха печатницата за пари ...
Защо пишете за неща от които не разбирате бе? Чаира има инсталираната мощност е 864 MW в турбинен и 788 MW в помпен режим. Обаче......, щото има и обаче, в генераторен режим може да работи максимум 8 часа а в помпен ТРАБВА ДА РАБОТИ 11 ЧАСА ЗА ДА ВЪРНЕ ОБРАТНО ВОДАТА. Разбираш ли какво ти написах?