Руслан Стефанов: Енергийната ни зависимост от Русия се надценява

Големият въпрос за България остават транзитните газопроводи - бихме ли спрели транспорта през тях, пита експертът

Обратно в новината

Коментари - Руслан Стефанов: Енергийната ни зависимост от Русия се надценява | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Цялата политическа икономическа и технологична история на Русия е базирана на откъсване, изолация, самозадоволяване, ограничения, истерия за външна намеса, Сляпо подчинение на една върхушка която мисли “доброто” на Русия а вътрешни и външни врагове искат да я унищожат! Единствения който отвори Русия към света беше и си остана Петър Първи!

Мнението на специалистите е че блокадата на Русия ще ускори неимоверно преминаването към чиста енергия! Този път връщане може да има частично, но факта че и въглищата идват от Русия ще помогне и от тях да се избавим! Русия - символът на феодализЪма и изостаналостта !!!

И последния циганин да разбере че Русия е една империя която няма приятели! Само подчинени и врагове! Приятел от тях не става! Ако подадеш ръка я отхапва като Крим!

Нека да скъсаме пъпната връв с изнудвачите от Москва! Легендата за добрата Матушка да отиде на боклука на Историята! Техните братя са сърбите! Ние сръбски братя нямаме! Те ни мразят и в червата си! Да вървят по дяволите заедно с московските си аркадаши!

Тия соросоидно педераски приказки си ги заври отзад! Чували сме ги и затуй сме на т'ва дередже!

Тая работа със зелената енергия ми намирисва. Тя е правилен ход, целящ независимост не само от Русия, но и от всякакви доставчици на енергия. Но е бясно скъпо начинание в което първо влагаш, а после след 10-15г може би ще си възвърнеш вложеното. МОЖЕ БИ. На фона на войната и на задаващите се серия катастрофи, не виждам как ЕС (Германия) може да си я позволи ИКОНОМИЧЕСКИ. Освен чрез бясно печатане на пари - за сметка на обедняване на европейското население и за радост на лихварите от Централните Банки. Нещо което не са спирали да правят от 2008.Как в условия на криза/катастрофа можеш до развиваш и ВЪВЕЖДАШ напредничави технологии? НО! Дори и да бъдат създадени, те няма да могат ВЪВЕДЕНИ в цяла Европа, а само в най-богата и част - северната. (И там частично.) Щото ще струват АДСКИ СКЪПО. И защото такива сериозни инвестиции изискват социален мир. Което на фона на надигащия се глад в Африка и Арабския свят е много съмнително за цяла Южна Европа. За съжаление, драги българи, ползите от зелената енергия НАС НЕ НИ КАСАЯТ.

Излиза че всички досегашни планове на ЕС са се крепили на гърба на руската икономика...

Всичко, което казва Р.Стефанов е вярно. Но той много точно спира до средата и не казва за най-важното. А то е, че за България, като изцяло свързана със страните от ЕС и най-вече с Германия икономика, на практика няма значение, дали ще си достави от някъде тези 3-3.5 млрд. куб.м. газ и 3.7 млн. т. нефт и инефтени продукти. Дори и да имаме пари (а ние нямаме) и да осигурим доставчици (а такива в кратки срокове - 2-3 години няма от къде да намерим), не това е най-важното. Важна е икономиката на големите потребители - Германия, Франция, Италия, Испания, на ЕС в Централна и Западна Европа. Та ние внасяме почти всичко от там. А точно от там ще тръгне и стагфлацията, признаците на която вече се виждат в САЩ и в Германия напр. Оскъпяването на енергията там и последващата стагнация (в Германия вече започна спад на производството) там водят до мегаинфлация, загуба на работни места и началото на криза, която ще обхване и нас. Кризата и у нас е неизбежна. Това го разбират всички с капка мозък. Въпросът е какви ще са нейните параметри. Но никак няма да ни е "сладко". Ето това, политически коректно към Брюксел и управляващите в София и Вашингтон не е казал и Стефанов. За това и изявленията му са поредната приказка с относително добър край - за успокояване на раята. За да не съм голословен, ето ви един примчер: Стефанов не казва, че силно акламираната от оня ден сделка между Урсула фон дер Лайен и Джо Байдън за доставката на 15 млрд. куб.м. газ засега е просто един политически трик. За това и нямаше никакви цени обявени в нея. Според Джейк Съливан (изказване от вчера) това, което са подписали Лайен и Байдън е меморандум за намерения. Тепърва предстои да бъдат търсени и намерени доставчици, след това ще се договарят с тях цени, срокове, количества по доставките и т.н.

Американците и чиновниците от ЕС говорят за дългосрочни перспективи след 20-30 години. Това означава ли, че Русия и руските ресурси са отписани во веки веков. Логично е Путин рано или късно да си отиде, а руснаците да си нормализират външната политика. Пак ли ще се отказваме от евтини ресурси по някакви измислени идеологически причини ?

Разбира се, че ще отказваме. Не въпросът в това, кой и как управлява в Русия - доставките в Западна Европа на петрол и газ от тогавашния СССР са започнали още в разгара на Студената война... Идеологията няма нищо общо. Няма да купуваме от Русия щото там било диктатура и щото водела война в Украйна. И ще я заменим с доставчици от Персийския залив. Щото там ама изобщо не е абсолютен деспотизъм - монархии, без политически партии, без реални парламенти, без конституции, където всичко е по нормите на Шарията (официално). И които водят война в Йемен от 2015 г. насам, в която убитите цивилни са над 300 000. Да не говорим за подкрепата им за ислямизма и джихадизма. Големи са демократи и миротворци новите ни доставчици! Проблемът е, че сега Европа в изгода на САЩ трябва да поеме огромна част от спасяването на икономиката им и долара (т.е. да се спре дедоларизацията), а за да стане това, тя трябва да е икономически отслабена и нейните стоки да загубят конкурентносопособност спрямо американските. Те. - да се отвори и освободи европейския пазар. Това е възможно единствено посредством отрязването на Европа от евтини ресурси от Русия.

Руслане, проблемът не е дали си зависим или не, всички са зависими, проблемът е ЦЕНАТА. Американците ще ни продават на минимум 5 пъти по-висока цена.

не мога да разбера за какво ни е съюз който постоянно ни вменява ограничения? в който постоянно трябва да жертваме собствените си интереси и да се примиряваме с обедняването, просто за да докажем че заслужаваме да сме в него?

за да печелят едни от зпад на наш гръб