Природният газ в Европа под 35 евро за мегаватчас за първи път от декември 2021 г.
Това показват данните от последната актуализация на лондонската борса ICE към момента
Обратно в новинатаКоментари - Природният газ в Европа под 35 евро за мегаватчас за първи път от декември 2021 г. | Бизнес.dir.bg
Коментари
Определено се вижда и усеща драстичния спад на цената. Мисля си, че ще се задържи така и до следващата зима, просто защото Европа успя да се изправи бързо на крака след края на отношенията си с Русия. Така че - тежкото мина, идват по-добри времена за газа.
И то обикновенно неща които не съвпадат с интересите на Кремъл Цената на метана по бензиностанциите вече е около 2 лева, падна в началото на май с около 25 ст.. Такава беше цената есента 2021, когато бехме на "правилната" рашка газ. А в началото на 2022 беше още по-скъпа, пак москалска. Не знам с колко се е променила цената за битови потребители и бизнес но Булгаргаз смъкна цената в началото на май с 18%. А защо цените в магазините не падат е друг въпрос. Но пък забелязвам напоследък масови промоции. Олио, млечни продукти. Олио може да се купи за 2,60 лв. на промоция. Инфлацията спада, това е ясно. Путлер и бандата му не харесват това, също е ясно, ама майната им!
До Иван Иванов: не ти ли стига? Ще дойде видов ден и ще си плащаш.
Нещо не виждам този спад да се отразява на крайните цени на стоките и транспорта,а като се вдигне газа,веднага поскъпва всичко.Очевидно става въпрос за гигантска спекула в България и цената на енергията се ползва само за повод да се вдигат цените.
Някой задава ли си въпроса защо допреди една година обявяваха цените за 1000 кубика а сега за мегават.Има едни калкулатори в нета ,където можете да видите какво е съотношението.И ще лъсне голата истина колко е поскъпнала газта.Проверете и ще видите колко пъти е това.Имайте в предвид че преди цената беше между 300 и 600 евро за 1000 кубика.
Заради "либерализацията" на пазара цените трябва да се нормират към потребителски единици, за да е по ясно за бройлерите. Иначе това е пълна глупост, тъй, като пазара е твърде фрагментиран.. особено между различните типове енергия. Розовата либерална идея, че енергията може лесно и бързо да се превръща и премества географски, както се конвертират единици от киловати в кубици е абсолютна заблуда. И скоро някои държави участници на пазара ще се убедят в това от първо лице.
От години се обявяват в Мегаватчас. И това е най-вече защото 1000 куб.м е неточна величина и има разлики в зависимост от качеството на газа. Руслямска държава си държеше на куб.м и затова у нас се продължаваше с тази мерна единица. А и руслямския газ е с по-ниска калоричност от другия, затова на руслямците е изгодно да спекулират с куб.м, но в тези куб. м. могат да набутат колкото си искат въздух. Преди година 1000 куб метра стигнаха до 2000 долара, та явно изобщо не си наясно какво сам искаш да кажеш. Общо взето за да си представиш нещата 1000 куб.м са около 10,5 Мвтч. Но пак повтарям че цената се плаща в МВтч в зависимост от качеството на газа.
Супер!! Що вдигат парното и топлата вода пак?
И вие почнахте като в-к Дневник да ни информирате за моментните цени на борсата, но това е малко като рибата в морето ето я там, но докато не я хвана не е ясно нищо. Има още толкова уловки докато се формира цената на една сделка, че е безпредметно да се пускат такива мухи. Кога е срока на доставка, за какви количества, в коя географска точка е доставката и т.н. и т.н. Реално аз като един потребител ме интересува не цената на борсата, а тази която аз плащам на доставчиците ми тук. И като не ме кефи, както е в момента сменям енергоизточника с друг, чийто цена е по евтина за единица мощност. Така е и с тока и отрицателните цени в някои пикови моменти. В производството и икономиката въобще трябва стабилност и предвидимост иначе такива надценки се слагат като буфери, че крайният потребител му се опулват очите.