Коментари - Предимството на висшето образование: висока заетост и ниска безработица | business.dir.bg
назад

Предимството на висшето образование: висока заетост и ниска безработица

Заетостта на висшистите за периода 2003 - 2023 г. е над 75%, като с постепенната експанзия на икономиката и пазара на труда през миналата година вече надхвърля 90%.

Обратно в новината
| Автор: Адриан Николов*, старши икономист в ИПИ

Коментари - Предимството на висшето образование: висока заетост и ниска безработица | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Мога ли, на модераторчетата подбърсващи, да им навра и двете си български дипломи там, откъдето им излизат мислите?

Не си струва човек да учи висше вече, освен няколко професии - да кажем лекар, юрист, инженер. Всичко има онлайн кое как се прави, бъкано е с информация по всички теми. Работодателите искат някой да им бачка за без пари. До 40-45 г и после си чао. Така е на Балканите, на Запад е обратното. По-ценно е да има човек занаят и умения, които да му вършат работа и да го поддържат до края на дните му. Цял живот ще се молите на шефа за отпуски и ще си броите 20-те дни по кодекса на труда. Повечето работодатели 5 пари не струват, отношението е отвратително.

В условията на сегашния див, варварски, антихуманен капитализъм, в който живеем, ако учиш висше образование си заслужава да учиш САМО за професия, която ще те направи независим от никого до края на живота ти. Т.е. това е професия, с която можеш да имаш частна практика и да зависиш само от себе си. Това са само 3-4 професии: лекар, адвокат и зъболекар. Да учиш за инженер е пълна глупост и загуба на нерви, време и пари. От инженерните специалности донякъде си заслужава само компютърните науки и електроинженерството, другото е бошлаф. Като електроинженер поне можеш да работиш на частно като елтехник - днес 2 перални или 2 бойлера да поправиш все ще изкараш някоя пара, за да сложиш нещо за ядене на масата. Без да се молиш за работа на разни мазни идиоти-рекрутъри с по 1-2 мозъчни клетки. Щото работа за инженери в България(а и по света) няма, а ако евентуално си намериш работа като инженер, това ще е максимум до възраст 40-45 години, когато робовладелецът-капиталист просто ще ти бие шута и ще ти посочи вратата. И иди се оплаквай после на арменския поп. Това пък да учиш разни икономически специалности и/или мениджмънт е най-великата глупост. Такива са просто евроатлантическите "ценности" във всяка една капиталистическа кочина. И много моля, разни олигофрени, които не познават днешния свят, да не се изказват тук, че само в България и на Балканите ти казват "чао" като минеш възрастта 40-45 години. Навсякъде във всички капиталистически кочини по света е едно и също в това отношение. Начело, разбира се, с най-"демократичната" държава в цялата Вселена - САЩ. Точно оттам дойдоха тези гнусотии и тези гнусни видове дискриминация. От САЩ дойде и "модата" некадърни идиоти-рекрутъри хванати от улицата, да оценяват професионалисти и да подбират кой ставал и кой не ставал за дадената работна позиция. Точно от сатанинските Съединени щати дойдоха всички злини и беди споходили цялото човечество!

Друго си е усмихната сервитьорка с магистърска степен по стопанско управление да ти поднесе кафето в барчето, нали?

Абе стига с тия глупости. Всяко образование е едно допълнително средство в ръцете на човек. Не само за работа а и за избор на така наречените нардни избранници. Защото не може прост човек да управлява държава. Но във България за съжаление висшето образование се превърнало в ПУЦ и то за тапия.

Превърнало се е в ПУЦ за този, който не иска да учи, ами формално да покрие изискване за длъжността на някой държавна работа. Който иска да уми, в момента няма таван, предвид разпространението на информация и лекотата на пътуване и установяване на контакти. Ама това отдавна започна - помня през 90-те приятели от ФМИто, които още след втори курс започнаха да се прехвърлят в МИТ, в Калтек и подобните. Който пък остана тук, сега е я директор, я управител в тези чужди фирми, за които периодично се говори.

висшисти работят по специалността си;)

Които са от точните науки - масова работят по специалността и в сходни области, от мои наблюдения. Хуманитарните са съвсем друга история...

випускниците на Морското училище във Варна, навигацията, машините и електротехниката са все точни науки, и заплатите в сектора са добри... еми, младежите карат по един-два контракта и си търсят дурга работа, и най-близката до морето работа с която съм виждал някой от тях да се занимава е дистрибутор на боя или лагери, а това пък поражда глад за кадри така че мерак да имат ще си намерят работа, ама на... не щат, което пак повдига въпросът колко от тези с тапия наистина работят по специалността за която си имат тапия.

И аз имам познати помощник капитани и капитани. Морето и океанът не са майтап работа и повечето също си смениха професиите. През ръка знаех и някои от потъналите с Хера. Мореплаването е специфично и е изключение.

Ей не се научихте ... пари се плащат за работа, а не за диплома ..... освен ако не си на държавна хранилка. Ако не носиш добавена стойност на, пари няма да видиш, без значение дали си висшист или работник със СПТУ. А как ще носиш добавената стойност - със знания или с умения няма значение, важно е колко е добавената стойност.

Доста от скъпите услуги са свързани с тапия и правоспособност. Можеш много да знаеш и разбираш, но накрая някой трябва да си сложи името и да удари печата. Може и да е някой приятел или колега, но това предполага, че разбираш достатъчно, за да си се дипломирал така или иначе, та е странно защо не си. Ама то и при камионджиите даже стана така - преди ако имаш категория С+Е и ако искаш, започваш да караш. Сега отгоре на категорията са едни професионални компетенции, едни тахокарти, едни папки с тапии... С инженерните, правните и лекарските професии без тапия как става работата? Тапията сама по себе си не те прави автоматично добър лекар, но липсата й автоматично те прави никакъв лекар.

Така е в комунистическа Европа ... ела в САЩ, дали е така. Без значение инженер или икономист висшист, или със средно получаваш според това колко носиш. Във фирмата, в която работя инженерите са книжни чиновници, точно защото някой трябва да разпечата поръчката и да удари подписа. Тези дето сме в халето взимаме повече от инженерите в офиса, тях ги е страх да не ги уволнят, а нас ни се молят да не ходим другаде. Точните думи на шефа са, "ако имате оферта от друга фирма, елате първо при мен с офертата." Да за Европа, си прав, но то и за това Европа се деиндустриализира - всичките искат да са шефове и никой не иска да работи!

Ха, ха, е ти па се изказА... В халетата на Амазон ще се изпочупят да взимат по-високи заплати от инженерите "горе", дето на повечето тапиите са им от МИТ, Калтек, Станфърд и подобните. Самият бай Джефри е електро/компютърен инженер от Принстън. Лари и Сергей също са аспиранти, но не са се дипломирали, заради работата си. Като почнем от ХП и стигнем до Енвидия, всички от основателите са минимум електроинженери. Онзи ден ходих в една българска логистична фирма - нови автоматизирани линии и предстоящо роботизиране на пикинга. Последно ходих преди три месеца и там се прескачаха една сюрия бачкери като теб, от които сега са останали под 10%. Познай вече какви основно работят по поддържката и развитието на линиите, при това не при възложителя, а при изпълнителя.

Хахаха, ясно колко си "висшист" ... сравняваш работник в халето на Амазон с инженер в НАСА ..... хахаха такива сравнения само идиоти могат да правят. Аз ти говоря за реални неща - дребни и средни фирми - например за ремонт на тежка механика. И пак не схвана за добавената стойност на труда! Потърси заплатите на механика дето е в халето там и на инженера дето е закупчик и оправя документацията в офиса. Механика носи много по-голяма стойност, макар, че не е висшист и получава повече от висшиста там, който носи малка добавена стойност. Например програмист - настройчик на ЦПУ центрове не е висшист тук, няма такава специалност и не се изисква да си висшист. При нас, човекът на този 7-осен център, който е със средно образование, взима над 120к, а инженерът дето му носи чертежите взима около 70к. Професионален заварчик с опит взима 3-пъти повече от висшия икономист в офиса ни. Така че сравнявай еднакви неща - не къде се намира и дипломата, а каква стойност носи!

А, бе, бачкер, не ми досаждай с банални неща ката остойностяване на труда. ЕйДабълюЕс не е баш НАСА. Даваш ми някакви отнесени примери от частни случаи из Раст Белта. Аз съм до голяма степен в АйТи сектора и знам там какви са заплатите - от Пало Алто до Сиатъл. Някак, всички там са висшисти. Братовчед ми е среден към висш мениджър в банка в Ню Йорк - пак е с две висши и тия 120 хилки, с които се опитваш да ме плашиш, че взимал някой заварчик за него са джобни. Знам и колко взимат дълбоководните водолази, ама и знам колко и най-вече как живеят. Ква стойност била носила дипломата... Питай някой хирург или адвокат там, ама те ще ти обяснят най-вече като ти представят сметката. Каква стойност носи една диплома зависи от съвкупност от фактори и изобщо не е еднозначно, ама изгърмяващите от болтовете врати на Боинг са колкото по инженерна, два пъти повече са по бачкерска вина. Та, кажи, де, колко взима хирург с едно тесте тапии, щото аз имам представа. Иначе, ясно ми е в какъв отрасъл си, дето инженерите били взимали по 70 хилки годишно бруто. Тва колко прави нето месечно, бре? Че то в България доста инженери взимат повече и то тези на трудов договор, пък проектантите, работещи за себе си... А, този на обработващия център може да е със средно, ама примерно в Германия практиката е един инженер да работи едновременно на два такива.