Коментари - Предимството на висшето образование: Двойно по-високи заплати | business.dir.bg
назад

Предимството на висшето образование: Двойно по-високи заплати

България добави значително повече работни места в услугите, където висшето образование е далеч по-търсен

Обратно в новината
| Автор: Адриан Николов*, старши икономист в Института за пазарна икономика

Коментари - Предимството на висшето образование: Двойно по-високи заплати | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Хубаво, ама... познавам висшисти, които са толкова неграмотни, че ме е срам да кажа, че сме колеги! Висшето образование не означава нищо, ако не влагаш усилия да се учиш и да се развиваш след това! А мнозина лежат на тази кълка и... толкова!

Да ама не. Секретарката с големите ... очи дето ме обслужва отиде и зе тапия за вишо и сега взема три пъти повече пари от онова говедо, дето кандидатства за инженер ама опъва кабели, монтира техника, държи хилтито, бормашината, чука, от време на време го карам да поправя платки щото ако не тръгне ти си тръгваш, паре нема, ходи да купува чаркове ама го дебна за работно време. Даже оня ден чисти с метлата стаята на секретарката, хахаха, вишо имал

Не само в България образованието е пълен таш..ак, това е тенденция в цивилизования свят! Много хора учат, без да знаят за какво учат висше, други учат висше защото работата и развитието им, още преди да завършат им е осигурено от родителите, така наречените връзкари! Така че, ако нямате връзки, трудно, почти невъзможно е да постигнете това , което други им се дава с раждането.... Успеха започва още от средното образование, в така наречените "Елитни училища!! Равен старт НЯМА!!!

А аз като заварчик, взимам повече от инженера дето не знае какво е заварка и само попълва документи по разни проекти. Като трябва нещо ми връчва чертежите и вика, "ти нали знаеш какво да правиш" ... а мен като не ми е кеф му викам, "не знам бе бате, дай обясни сега тука какво и как треба да стане" и сгъва т.н. инженер. Същото и със снабдяването .... висше икономическо, а като му кажа кво треба да поръча за апаратите ма гледа като извънземно ... висшисти.

Това ама въобще не е вярно..особено годините след прехода в държавните органи заплащането беше смешно трагедия на 6 годинш учене...и сега не е много различно та и държавата е смешна корупция и самооправия...

Не само, че не е вярно, ами в момента даже хора дет не могат си напишат имената взимат повече пари от хора като мен с 2 висшета. Познавам няколко човека едва завършили средно с 3.30 успех и взимат по 3-4 бона заплати.

Това са шменти-капели! Една маникюристка (фризьорка) си прави по 4 бона на месец (даже и повече), а може и средно образование даже да няма! Същото е с т.нар. майстори и още много други. Айде нЕма нужда да се пускат статийки за малцинства и уж да се мотивират по този начин да учат. Разбира се, че има длъжности, които са много добре платени, но общият случай не е такъв.

Абсолютно вярно. В София масово млади висшисти работят за 2000-2500лева. А в провинцията е трагедия. Няма кой и такива пари да даде.

Мюмюне мюмюнчо, а ти можеш ли да изчислиш на една сграда конструкцията така, че да не падне тавана на тиквата ти? Не можеш. А инженерът си е инженер, и заваряването може да усвои ако е схватлив. Свако ми Бог да го прости нямаше и средно, а беше заварчик.

Счетоводител 1500 ако не е главен. Заварчик 3000. Верно е двойно обаче в обратна посока

Като цяло в живота е ... НЕ какво си учил, а как си случил. Т.е на късмет. Специално в България когато съм бил в университет забелязах, че се учат много излишни неща. НАпример в Техническия Университет - София се учеха поне 5 математики. Програмата беше толкова сгръстена, че на практика няма как да се усвои този материал и практически гледаш да минеш изпита, да ти се махне от главата, а полза - НИКАКВА. След завършване работех по специалността си и се оказа, че от тези математики не ми е трябвало НИЩО. Трябваха ми познанията от средния курс, а аз бях наистина много добре подготвен, от много добър учител. Тук в чужбина ми се случи да срещна момиче което учеше подобна на моята специалност. И е попитах за нещо което е основно, ключово в тази област. Тя веднага ми отговори - ДА, знам какво е, с ТОВА СЕ ЗАПОЧВА! А аз това същото го "започнах" едва ТРЕТИ курс в Техническия Университет. Така излиза, че първите ДВЕ години в Техническия Университет - София са ме учели на ... какво, щом основно нещо от специалността се започва едва на третата година??? Определено някои от преподавателите наблягаха на писането на формули, цели въпроси от конспекта бяха САМО формули и без никакви обяснения за смисъла и приложението на това. Липсва частта която обяснява практическата приложимост на нещата. За пример "Основи на електротехниката и електрониката" - преподавателя пише формули по дъската, но така и не ни научи на елементарни познания за електричеството. Едва тук в чужбината изкарах курсове за ел.техник и макар на чужд език разбрах много повече и полезни неща отколкото в споменатия предмет. ЗАЩО??? И като капак мога да отбележа още един напълно безсмислен изпит - "История на БКП". Е, ако си дам дипломата за превод и някъде на интервю ме попитат за този изпит... Какво да им обяснявам?

Това е занаятчийство и е нещо съвсем различно , занаятчийството също се учи и то много повече от 4 години , занаятчиите са ги наричали някога работеща-аристокрация

И аз искам 2500. Ама няма. По което и да е от трите ми образования (все висши). И живея в София. С трийсетгодишен трудов стаж.

Предимството е, че хората с основно образование взимат повече пари от тези с висшето