Пощенска банка подписа споразумение с Българската банка за развитие за участие в Програмата за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на микро-, малки и средни предприятия, пострадали от извънредната ситуация и епидемията от COVID-19
Програмата предоставя достъп до улеснено финансиране на малките и средни предприятия
Пощенска банка подписа споразумение с Българската банка за развитие (ББР), с което се включва в програмата ѝ за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на микро-, малки и средни предприятия, пострадали от извънредната ситуация и епидемията от СOVID-19.
Гаранционната програма, която е част от правителствените антикризисни мерки, е с бюджет от 500 млн. лв. Кредитите, които ще се отпускат по нея, ще бъдат в размер до 300 хил. лв. на ниво кредитополучател и свързаните с него лица, като ББР ще гарантира до 80% от тях. Лихвите ще бъдат съобразени с икономическата ситуация в страната и кредитния профил на кредитополучателя. Пощенска банка превежда на ББР гаранционна такса, съгласно одобрението на Европейската комисия, която се начислява от банката и се дължи от кредитополучателите за предоставяната от ББР гаранция.
В програмата могат да бъдат включени компании от всички сектори, като се очаква от мярката да се възползват предимно фирми от най-засегнатите области - търговия, услуги, транспорт и логистика, туризъм, хотелиерство и ресторантьорство. Целта е запазването на заетостта и икономическата стабилност в ситуация на спад в икономическата активност, затваряне на предприятия, междуфирмена и публична задлъжнялост.
Чрез подписаното споразумение Пощенска банка ще може да включва в програмата с гаранционно покритие от ББР както нови, така и съществуващи кредити. Условието е фирмите да отговарят на поне едно от следните изисквания:
- Спад на оборота след първото тримесечие на 2020 г. спрямо същия период в 2019 г.;
- Наличие на вземания от клиенти, които не са получени, също и суми, неразплатени към доставчици след 1 март 2020 г.;
- Да имат отменени договори за износ или прекратени доставки от внос от началото на годината;
- Случаи на болест и самоизолация на служителите, общо намаление на броя на заетите лица, затворени производствени съоръжения, помещения и офиси.
"Нашите бизнес клиенти ще имат възможност да се възползват от кредити, които ще се отпускат при намалени изисквания за обезпечение - не повече от 20% от размера на търсеното финансиране, като се предвижда също така възможност за ползване на гратисен период. От съществено значение е фактът, че мярката е отворена за всички сектори и ще се прилага на цялата територия на Република България. За нас отличното клиентско обслужване винаги е стояло в основата на корпоративната ни философия и всекидневно се стремим да усъвършенстваме собствените си продукти, за да бъдат в услуга на останалите бизнес организации в страната. Партньорството с Българската банка за развитие е стъпка, с която показваме, че стоим плътно до своите клиенти и техните потребности дори в трудни моменти, а така също и че активно подкрепяме мерките за справяне с последиците от пандемията COVID-19", посочват от Пощенска банка.
Клиентите на финансовата институция ще имат възможност да избират между различни варианти за финансиране.
Повече информация за предлаганите бизнес продукти можете да научите на www.postbank.bg, в специализираните центрове на Пощенска банка - "Банкиране малък бизнес", в Корпоративните бизнес центрове, както и в отдел "Корпоративно банкиране", Централно управление.
Материалът е предоставен от Пощенска банка.
НАЙ
САЩ налагат всеобхватни санкции на сръбската петролна компания NIS
Какво следва, ако получим непоискани, но тарифирани мобилни услуги
Администрацията на Байдън обяви продажбата на оръжия за $8 милиарда на Израел
"Дойче бан" отчете най-големите закъснения на влаковете си от десетилетия
САЩ налагат всеобхватни санкции на сръбската петролна компания NIS
Администрацията на Байдън обяви продажбата на оръжия за $8 милиарда на Израел
Какво следва, ако получим непоискани, но тарифирани мобилни услуги
"Дойче бан" отчете най-големите закъснения на влаковете си от десетилетия