Невидимият път на боклука

Ако не се въведе спешно модела "замърсителят плаща" постигането на 10% дял депониране е почти невъзможно

Обратно в новината

Коментари - Невидимият път на боклука | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

а ако се спре вноса на боклук от италия и други страни, тва дали не би помогнало на проблема?? сигурно не щото в дописката вноса не се споменава....

За какво рециклиране говорим? Най-простото - бутилките от бира, при това само такава произведена в България, продават ги навсякъде, но не ги взимат навсякъде. В големите вериги - най-много 10 можеш да върнеш, в другите магазини пък - с бележка колкото вземеш, толкова връщаш. И не ти дават пари - трябва да си купиш нещо, което да "компенсира". А би следвало да няма значение и да се осребряват без ограничения. Другите стъкла от алкохола въобще никой не ги взима от соца насам.

купувача плаща стока, чийто амбалаж неотменно влиза в цената ѝ, да обособят повсеместно пунктове за прием на какви да е, от коя да е търг. марка, харт., стъкл. ,мет. опаковки & който ги предаде там - да получи пари в брой, или напêч. бëлежка с която да пôлзв@ отстъпка в хранит. маг-н: тъй поне ще знае, че не си е джаснал парите ,,н@ вятъp@" , живи & здрави

Работих в Германия 6 години и една от задачите на поверения ми обект от около 100 апартамента бе да преглеждам изхвърления по разделните кофи отпадък и ако трябва да го пресортирам. На съответната дата от графика на града да изнасям и после да прибирам, почиствам(измивам)кофите. Имахме проблем при сортирането само от октомври до януари с чуждестранните студенти, които отначало не знаеха, после правеха напук и накрая постепенно се съобразяха или вече осъзнаваха, че така трябва да се прави. У нас няма твърда политика има някакви си акцийки почти без резултат. Но все пак забелязвам в моя софийски квартал хората постепенно правят това разделно събиране. Процеса е много бавен, хората не чувстват че разделното събиране има смисъл. Така можем още 20 години да стоим на едно и също място.

МИЛИ ХОРА, НАБЛЮДАВАЙТЕ СЕБЕ СИ И ЩЕ УСТАНОВИТЕ КАКВО КОЛИЧЕСТВО ОТПАДЪЦИ ИЗХВЪРЛЯТЕ. ПЪРВО СЕ УБЕДЕТЕ ВИЕ САМИТЕ КАКВО КОЛИЧЕСТВО ГЕНЕРИРАТЕ НА ТАЗИ ПЛАНЕТА. Боклука се генерира от всеки от нас. Ние сме двучленно семейство. Отделно събирам в 5л. кофичка само биобоклук. Останалото в голям плик. Наблюдението ми е че на всеки два дни моето домакинство изхвърля био-боклук 5кг.. и останалото като обем в голям плик около 30 кг.. Това означава, ако си жив човек генерираш годишно около половин тон биоотпадък, останалото като пластмасови опаковки, стара хартия, метални кутии, капачки и прочие около 2,5 куб.м. В Германия всяко населено място (улица-номер) си има график кога се събира всеки разделен боклук като био, хартия, пластмаса, метали, стара електроника, големи електроуреди, стари мебели, храсти, клони. Всяко домакинство получава по пощата през ноември план-графика за следващата година. Всичко е ясно и няма колебание кое, как, кога, защо, ама бива ли. Общината има грижа за навременното събиране и следи за реда. Ние сме от 2007г. в Евросъюза. Не виждам никакъв напредък или самоосъзнаване. А това е страшно.

Първо, не във всички квартали на София има сметоизвозване, да не мислим за сметосъбиране! А тук се говори за разделно събиране. Да, събираме разделно и го носим там където има кентейнери. Който няма кола - с автобуа. Е, мирише. Как няма да мирише, като е боклук?! Иначе трябва да го горим - и следват глоби. Иначе си плащаме високите такси смет.

Страшен анализ който показва две неща. Сметоизвозващите фирми крадат много и не остават пари за менажиране на боклука и за това се търсят начини за вдигане на цените. И второ вдигнат ли цените народа ще си изхвърля боклука на нерегламентирани места сред природата! И става параграф 22

Отдавна у нас има система, ама като всичко останало не се използва.. Огледайте се, Вие събирате ли и изхвърляте ли разделно, а Вашите съседи, роднини, в службата..... На българина не му се казва, той си знае всичко и затова е последен по всичко.... Само посмъртният на първо!?!

Да ви светна нещо ... В далечния изток, Япония, Корея, Малайзия, Сингапур, Индонезия, Тайланд, Виетнам, Китай ... Никой не сегрегира боклука в къщите си, офисите си и т.н. Всичко е в един кюп, един контейнер, освен биологическите отпадъци и отива в специални заводи където там се сегрегира отпадъците за евентуална бъдеща преработка. Преди повече от 20 години в Сингапур въведоха прословутата европейска система за разделно събиране на отпадъците и след 2 години и биха шута и инвестираха в свръхмодерен завод за сегрегиране на отпадъците и спестиха страшно много пари.

Глупости! В Япония всеки си сортира сам боклука. По график в различни дни се извозват различни типове боклук.

И в София е така, сепарирането се прави в завода край село Яна. Разликата е, че общите кофи се транспортират до там от едни фирми, а цветните от други. И ако това ви се струва безсмислено и ненужно оскъпяващо целия процес, не се притеснявайте - ще ви направят поредната "информационна" кампания, този път на тема, колко е полезно разделното събиране на отпадъците...

Пътят е видим - боклукът от Италия идва в България и или се гори, или просто се съхранява.

Не е от Италия.Наш си е. И много.Знаем къде е.С костюми и вратовръзки:))

В боклука има много пари за фирмите които го събират. В Дания местните данъци са високи, а боклука се събира разделено: стъкло, картон, мека хартия, метал, био, пластмаса , общ боклук. Съответно, една от най-трудоемките операции което е сортирането се пада на изхвърлящия боклука и той я прави безплатно. В бг-фирмите за боклук има наети сортировачи, работни места за цигани. Те го сортират. В Дания, всеки данакоплатец отделя поне по час на 2-3 дена за да си сортира боклука, да го хвърля разделено и да работи като циганин но без пари. Плаща данъци яко, друг печели от боклука а той трудополага безплатен труд като циганин сортировач. Помислете искате ли същото в бг. Аз се опитах да обясня на местните горното, но те са щастливи лъжевикингски педери и ме гледат изумено.

Кой пък отделя 1 час... Хвърлям опаковка от нещо си при опаковките. Хвърлям изрезките от домати при било-боклука. Никакво време не се губи. Фирмата е общинска и не работи с печалба. Не е в Дания, но е подобно.

Не става така. Изрезките са при биобоклука да, но опаковките са различни. Хартия, пластмаса, стъкло, метал (капачки), смесени. За да ги сортираш в къщи сега на топло трябва да имаш 5-6 отделни контейнера за боклук , къде ще стоят? Отделно помещение за боклук? Време за сортиране? А можеш да ги сортираш и пред кофите, сега е студено, съответно мръзнеш.

завмат по-малко от 1 кв.м. Никакво време за разпределяне, навик от много години. Изхвърлям всеки ден на излизане, Другото е мрънкане и мързел. В областта има няколко завода за преработка на различни отпадъци.

Значи, всеки ден работиш мръсна работа за без пари, а друг печели от нея. Но явно ти харесва. Тук си пишем тези, на които не им харесва това, ако забелязваш.

Община Бургас е единствената в страната, която тегли всеки съд с отпадъци независимо от вида и предназначението му. MNOGO MI E INTERESNO KAK TOCHNO GO PRAVIAT ???

Влезте на страницата на някоя европейска фирма за рециклиране и вижте къде отиват боклуците. Пишат оувърсиис маниджмънт. Демек пращаме ги в бедните държави. И взели да ми говорят как видиш ли те били напред с рециклиране то.

Рециклиране то на отпадъци в Бг?!).... Всичко е пунт и пластика-да се усучат едни пари!)

Боклукът се генерира от простолюдието.

който работи - той прави боклук