Коментари - (Не)възможната реформа на програмите за сградно обновяване | business.dir.bg
назад

(Не)възможната реформа на програмите за сградно обновяване

Защо е важно да направим всичко възможно програмата с 80% безвъзмездна помощ към собствениците да е успешна

Обратно в новината
| Автор: Център за енергийна ефективност ЕнЕфект

Коментари - (Не)възможната реформа на програмите за сградно обновяване | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Автора на статията да опита да убеди някой, който няма пари, да си ги даде. Тогава ще му даря лозичките и 2те котки. Тези изчисления, че 3000 и 6000 лева не са нищо особено, може да важат за софийските ИТ и проджект мениджъри с по 2 кредита, 2 коли и 2 апартамента, но за леля Дора от квартала са богатство, което не е виждала. Евро-мислителите не са стъпвали скоро в малък град и краен квартал (макар да произхождат оттам) и разсъжденията им отстоят на цяла пропаст от реалността. Поредния обречен европроект, жалко за паричките а?

а сега ми кажете , ние които сме в резервите , какво да правим и нас това как ни топли?

Пари на вятъра . Нужна е програма за премахване на панелните гета - не за санирането им !

Сложете под заглавието на статията: Платено съобщение с подзаглавие: Вие дайте едни пари пък ние ще ви санираме ама друг път. Като е толкова загрижена държавата НИЕ да пестим енергия защо тя да не направи санирането? Парите в бюджета идват от нас, а не падат от небето, какво лошо има да се изразходват за нас? :

При цени от 60-70лв. На квадрат изолация средно по 700лв.на ПВЦ дограма за тия пари човек сам ще си направи санирането.

Аз си го направих!

Проблема хората виждат в непазарното определяне на цените за саниране.

Кои нас? Хората закупили ново строителство? Хората построили си къщи? Хората, които нямат свой дом и живеят под наем? Тези хора не плашат ли данъци ? Факт е, че всички те принудително спонсорират отоплението на ТЕЦ на една много малка част, което е изключително несправедливо спрямо всички останали. И нали това минава, дайте да им платят и санирането ? А на тях кой ще помага? Сякаш само на хората в панелки и на дотиран ТЕЦ им е труден живота.

Ами няма да стане! 3-6К са нищо пари, ако вземаш 3-6К на месец, обаче ако си на 1-1,5К нещата рязко се променят. Защо да дам 3-6К за стиропор, като с тези пари ще се топля години на ред, да не съм луд. Като не й харесва на европата да дойде тя да ми лепи стиропора за нейна сметка. Обаче ще й искам наем на европата, че ми лепи стиропор по моята собственост хихихи

Програма за крадене от тарикати крадци за тъпаци

Вместо помощи за Украйна, тъй като изпълняваме всичко което ни кажат, ЕС да ни даде 40 милиарда евро и ще се реши проблема със санирането на всички жилищна в България.

Дадопа храна на много фирми да напрявят енергийно обследване ,за сметса на нас шараните.Защо аз трябва да плащам на комшията да си смени дограмата, при положение,че аз вече съм сложил моята?

Не стана много ясно каква е точно целта на статията, но явно е да бъдат подведени с празни надежди поне някаква малка част от собствениците на жилища в многоетажни сгради. Пък после "ще видим"! Защо автора дори не намеква, че след промените може да се кандидатства едва след като сградата има готов технически паспорт? За който собствениците трябва да заплатят собствени средства и да организират цялата процедура. Първо това е най сложното от всичко, паспорта струва доста сериозна сума, а и организирането на процедурата съвсем не е елементарна работа. Значи ще теглим кредити по 5-6 хиляди на апартамент, ще трябва някой да се заеме с организацията, да бяга и да се моли от врата на врата, а ако това не е по силите на никой собствени трябва да се наеме човек или организация на която отделно ще се плаща. Всичко това трябва да е напълно готово за да приемат изобщо за разглеждане документите за кандидатстване, но пък по никакъв начин не е свързано с гаранции за одобряване. Защо на който това му е работа не пресметне колко ще струва всичко, а после лесно може да се види колко са 20% и по колко падне на всеки собственик да доплаща. Прави се оферта и ако има съгласие започва се работа, а се плаща едва след като всичко приключи. Каква е предварително гаранцията, че всичко свързано със санирането ще бъде извършено съвестно и качествено от изпълнителите?

Щом вземаш толкова, най-вероятно имаш макс двустаен от мама и тате, т.е. ще платиш около 5000 лева. Колко ще се топлиш с тях 2-3 години? Ако ти паднат сметките с 20% от санирането, то за 5 години ще се избият без да плащаш нищо. Цената на апартамента ти се вдига с поне 20%. Но ако си мързелив мърляк, не ти трябва, защото няма да го оцениш, даже и пари да ти дават.

В София на двустаен излиза 4000.

А как така от цяла Източна Европа само ние не можем да го направим това саниране? Хората в Чехия и Словакия например го направиха преди 5 години и забравиха вече. При финансиране 50%.

3-4 за енергиен паспорт, още толкова за 20-те % ми то за тия пари аз ще си наема алпинисти да ми направят санирането без проблем.

Казвам ви - вие теглете кредити за „саниране“ (без конструктивно обследване) с некачествена дограма и малко стиропор. Ако нещо стане накриво, ще го изправим с боята на блока. И така до първата буря, при която цялата тая гротеска ще се срути... и май за добро. Ама теглете, бе, казвам ви. И вие, самотните бабички в гарсониерите, със 500 лв. пенсия; и вие - инвалидите; и тия дето сте на социални пенсии... Теглете, казвам ви, нема такава оферта :(

Прави сметка колко е бедна масовата част от населението щом при 20% съфинансиране никой неще

Абе не е точно така. Санирането не е само стиропор и мазилка върху него. Включва се смяна на старите ВиК, ел инсталации, покривна хидроизолация или такава под керемидите, смяна на всичката дограма и още ред други неща. Всичко това цялостно, на цялата сграда, а не само частични ремонти ако е нужно. Друг е въпроса дали и доколко се изпълнява според задължителните изисквания, норми и правила.

Освен това обещават, че ако разходите за паспорта надхвърлят 20% ще връщат пари, но само при положение, че кандидатурата е одобрена. Иначе си оставаш горд собственик на апартамент в паспортизирана сграда. В България обещаното е като даренията на циганска сватба. Обещава се в момента, но не се дава веднага, може по късно, а може и никога.

При тях се сменя всичко-инсталации, дограми, асансьори......Вадят и хората от блоковете и ги настаняват в др.жилища.. При нас това не се случва. При нас се искат предварително пари,които не ти гарантират санирането. Браво на тези,които осигуриха пари на толкова фирми и физически лица за предварителното енергийно обследване.

Не опира въпроса до бедност, а до начин на мислене на населението , а също и до корупция пир обществени поръчки. Първо масово не можеш да накараш хората да си плащат таксата за поддръжка на общите части. Когато на горните етажи тече покрива, долните етажи викат нямам пари на мен не ми тече. Когато на долните етажи стане проблем с канализацията , от горните казват при мен не достига проблема. Всеки е свикнал да мисли само за поддръжка на собственото жилище, без да разсъждава, че онова общото също трябва да се поддържа, за да няма проблем и в частното. Къртят стени, изграждат тераси и каквото се сетиш, щото си било негово. Някои къртят комини, други затапват водосточните тръби, чудо е. А накрая се наема някаква циганска фирма дето работи с некачествени материали и е само да изглежда за малко време добре външно пък после парите се разпределят по веригата. Да не говорим, че ти си сменил тръбите в банята примерно, те идват и ти я разкъртват, защото трябва изцяло да подменят и айде прави нова баня или си направил изолация на своето жилище качествена, те я свалят, за да направят цялата сграда еднаква с много по-кофти материал, е как да проработи. Не са бедни на пари хората, на акъл са бедни

25 лв на климатик за месец. Смятай колко ми струва отоплението. Сградата е 21 етажа, почти 50% са се "отказали" от топлофикация. Ако съм на "парно" сметката ми гони 300 лв на месец за 65 м2. Защо? Защото се краде "парно". Как се краде "парно"? Като се слагат радиатори без разпределители, като се положат тръби в пода, като се хване топлата вода преди водомера. С колко ще ми спадне сметката казваш - 20%. ОК, да смЕтаме, кво ще кажеш? За шест месеца отоплителен сезон сметката ми ще намалее с 300 лв общо (сумарно на месец сметката е 300 лв, като махнеш сгр. инсталация и топла вода, остават за "парно" 240 лв на месец, 240 - 20% = 48 лв, пиши ги 50 лв. За шест месеца 300 лв общо). Ако вкарам в "санирането" 3К - то с икономията ще си избия парите след 10 години, евентуално. ОК ли е според теб? За мен не, Защо? Защото симпатягите ще вдигат цените на "парното", крадците на "парно" няма да се покаят и накрая ще съм с 3К назад и във вода и мухал вследствие на стиропора и качествената дограма. Колкото до доходите ми, да 1,5К на месец, инженер, 45 год, сам, София. Толкова относно енигмата за високите заплати в София. Дали съм мързелив мърляк, нека работата ми да говори.

само авантата е чиста печалба.... не 20 а 2% да искаха пак никой немаше да се интерува

имаш една неточност - бригадите не са точно цигански! поне не всички. Изпълнителите ги карат процент от работниците да са наети от службатра по заетостта, т.е. безработни. ама те що са безработни? щото не могат да различат мистрия от маламашка а ги караш да лЕпят стереопор, ахах, стереопор... идва бай мангал ,сяда на стека със стиропора и вика 'неска нема да бачакам щото тъщата починала и така всеки ден. Колко тъщи има не е известно но всеки ден симулира присъствие си взема заплатата. а работата му я вършат съвестните и работливите. та те така със санирането.

Пак ще има. Голямо усвояване. На средства. На ротационен принцип.

756 сгради = 1,1 милярда = 1,455 милиона на блок ..... баси :) дайте ми 80% от тях аз ще поема 20% на хората и че санирам целия блок :)

20% от кое ? От пазарната цена или от цената на "наща" фирма ? Че има бяйикйи пъти разлика :)

Защо не обърнем малко схемата и държавата да плати обследването, да се види, че сградата може да бъде санирана и с паспорт и тогава да се сключва някакъв договор. Никой не желае да бъде измамен, най-вече от държавата. Трябва също да има възможност собствениците да контролират материалите и качеството. Знам случай от предното саниране, при който строителят не беше допускал в сградата дори архитектът-проетант. И търговете са нагласени. Въобще има много още какво да се желае, много кусури, незасегнати от автора.

с безплатно саниране !

Тази със съфинансирането от живущите няма да стане. По една много проста причина. Една част, да речем, половината са си сменили дограмите и са си облепили апартаментите със стиропор. Другите не са. Хайде сега ми обяснете, как могат да бъдат убедени тези хора, които са направили нещо, че ще трябва да плащат толкова, колкото тия дето не са направили нищо. Всъщност , даже и да беше напълно безплатно, този дето е направил изолация няма интерес от това да му разбутат апартамента. Щото добре, отвън ще го направят. Дограмата ще я сменят с нова. А вътре. След такава операция категорично има нужда от ремонт. Поне частичен. Изключено е някой да ти плати за ремонта вътре в твоя апартамент. И не е редно. И какво излиза. Този, който си е направил изолация и си е сменил дограмите няма НИКАКЪВ интерес от каквото и да било по т.н. саниране, даже и да е БЕЗПЛАТНО. А да му искат 5-6000 лв. Плюс още поне 3-4000 лв за вътрешния ремонт. Изключено. И който не го е разбрал, значи нищо не е разбрал от българската психология. НИЩО.