Милен Иванов, CEO Angels Club Bulgaria: Създаваме нов Рисков Фонд за ангелско съинвестиране в стартъпи
Инициативата стартира с подкрепата на Европейския инвестиционен фонд - най-големия Фонд на Фондовете на континента
Обратно в новинатаКоментари - Милен Иванов, CEO Angels Club Bulgaria: Създаваме нов Рисков Фонд за ангелско съинвестиране в стартъпи | Бизнес.dir.bg
Коментари
То и сега се очертава нещо като кризата през 2008, все стартирате по време на криза, странно
Браво иска да събере парите :) А рискова инвестиция означава 1/ 100 шанс да си върнеш парите :)
Стартапите са обикновена измама, изготвени от бели якички с цел подмамване на инвеститори,-балъци крайна цел стартапа да се продаде на гугъла, амазон, епъл, или поне на фейса.
Щях да кажа стига с този негативизъм, но само за ухилената му мазна усмихка може да му дадеш 5 години. Ангелско същество. Дир-а се превърна в некерман...
бизнесът заобикаля БГ. Защото гледа ,ч е 100 дена хората протестират срещу мафията безуспешно - казват си "Ясно, тук надежда няма" и отиват като МАйкрософт в Гърция, Фолскваген в Турция, Нокия в Румъния... Вече даже китайците инвестират в Сърбия. Ние сме черна дупка за бизнес!
..или как по завъртяно да кажеш. "Ми помагаме някои хора да изперат едни пари...или да им откраднем парите примерно"
Ангели и евангелизатори, тези хора още малко ще се помисля за богове, а може пък и да се мислят вече!
Всеки може да влезе в търговския регистър и да провери къде и колко сте инвестирали. Общо взето жълти стотинки. Събрали се 7-8 чичковци да си чешат егото правейки са на инвеститори пред младежите.
Миленчо го познавам добре, както и повечето от “ангелите”. Ако забелязвате, внимателно избягва отговорът на това, колко финансирани проекта имат и с каква възвращаемост са излезли от сделката. Хич да не говорим за инвестираните суми. Миналата година имаха... 2 сделки за няколко хиляди евра. Какво се случва сега. Вероятно са кандидатствали по финансиране от Европейския фонд за рискови инвестиции. По тази програма финансираха Ланчхъб и Илевън преди няколко години. Тогава схемата беше 25% инвеститорски капитал, 75% от фонда. 32 милиона евра влязоха по тази схема, финансираха малко над 250 фирми, и ... няма нито един екзит на печалба. Накратко, погарчихме едни пари. Обяснението беше, че “поне сме създали предприемаческа инфраструктура”, както и “много истински предприемачи”, защото не се ставало предприемач, “ако не фалираш поне веднъж”. Да фалираш, ама с европейски средства. Истината е доста тъжна - наистина има деца с идеи, НО ЛИПСВА МАЩАБ. Просто защото сме малка страна и не виждаме какво се случва в развитите страни. Като добавиш и типичната комерсиалност - идеята не да създадеш работещ иновативен продукт, С КОЙТО да правиш пари, а фирма-фасада, която да продадеш на някой будала за много пари, плачевните резултати са обясними. ПР и усвояване на едни евросредства - това стои зад всичките красиви приказки на Милен.
Не че нещо, ама така погледнато, най-големият "ангел" (инвеститор) в България е Делян Пеевски. Целият му "бизнес-модел" се основава на подобни инвестиции, последвани от заграбване и източване на бизнеси.
Най-вероятно е така. И да, най0вероятно почти всичките пари ще изтекат в канализацията. Но тук-таме някоя капчица може да падне и на плдоносна почва и някой да потръгне и да направи или поне да научи нещо. Примерно по съветско време инициативата "нация техническа" потроши сума пари по глупости, но покрай нея капна по нещичко тук-там и хора които нямаше да имат шанс да станат нещо в света на технологиите станаха такива. Ако можеше светът да работи свястно с тия ЕС пари би могло да се постигне наистина много - но докато заработи по-добре нямаме по-добри опции от това да се хвърлят пари отиващи главно при дебелосерковци та белким някъде покълне нещо - такъв е днешният свят.
Инвестиция от 100000 лева е ок за овцевъдството или за фризьорски салон, но едно хай-левъл ИТ в България получава такава годишна заплата. Хубаво е да се ловят с трици маймуни, ама от нищо нещо не става. Най-вероятно е нова схема за усвояване на европейски пари. Как ще финансираш нещо с жълти пари и то ще стане нещо, че и да промени статуквото . За сравнение първата инвестиция в Гугъл е 1 милион $. Големи самонадейци. Прилича ми на първия договор на Бийтълс, за всеки албум по 8% хонорар за вечни времена.
Поредната шуробаджанашка далаверка, която ще потъне в кочинката и ще се опорочи в типично български стил. Чакайте да пръдна.
Но не е така. Капчиците не падат по случаен начин. Фондът Елевън, загнезден при плевньо в технопарка. Няма случайност. Всички са построени да вземат европарите. Например дигиталната патка, която разпределя 140 милиарда в ЕС каза, че ние Гугъл няма да правим, след като вече имаше българска семантична търсачка и патент в САЩ и България за нея. Ако се инвестира в нещо истинско, то ще глътне милиони. Германия и Франция между 2005 и 2013 се пробваха да направят търсачка, похарчиха 100 000 000 и се отказаха. За истинските неща трябват истински пари и не остава за усвояване...
За тия, които не знаят английски с български букви : Стартъп означава "стар" и "тъп".
Тия като се запенявят, много ме забавляват. След като Прокопиев успя да изпере 150 милиона и да ги направи 262,5, вече всичките се меткат на тая схема. Доскоро прането на пари беше свързано с разходи, но вече може дори печалби да донесе ...
Може да значи и крадлив и лъжлив. Ако лъжат, за да крадат евросредства, може да са и тъпи плагиатори, ако крадат идеи и ги продават за техни. Ама с инвестиция от 100к мога да си купя само овце и да си ги паса, както Бойко посъветва програмистите преди време.
Сиид капиталън на Гугъл са точно 100,000 долара, дадени им от Сън (на Джава фирмата). Имат интересна история, Гугъл. 6 месеца са машината за търсена на Яху. След това тръгват стремглаво нагоре и изяждат всякаква конкуренция по пътя, просто защото технологията им е наистина добра, а бизнес моделът - уникален. В момента, в който излизат на борсата (около 6 години след създаването им), вече владеят около 95% от пазара на търсачките. Към момента държат около 80%, главно заради руското Яндекс и китайското Байду. Бинг-ът държи около 4-5%. И руската, и китайската търсачки са здраво финансирани от държавите им с основна цел разузнаване.
За всички който не ми повярваха и твърдяха, че е измама. И аз така мислех но пробвах и видях. Без да е опитал човек не може да каже кое работи и кое не. https://youtu.be/6KKJUb68uJw
Прекалено едри са ти очакванията за размера на капчиците. Ако беше живял в света на технологиите щеше да знаеш, че те идват под формата на съвсем дребни неща - тоя поработил година-две някъде и покрай това успял да научи това-онова и да направи с лични средства някакъв проект който му е бил интересен, ей за такива дреболии става дума. Тия с "парковете" и милионите са именно тая част от парите, които изтичат в канализацията. Но малките капчици са необходими и падат и на случайни места. Знам добре малка фирма тук в БГ която е успяла да изгенерира технологии каквито други по света не са постигнали след като са изхарчили десетки та и стотици милиони - и това имайки жълти стотинки, колкото да оцелеят и да си движат техните проекти. Който прави нещо го прави по принуда в реалния свят, нямаме друг. Алтернативата е да се хленчи на висок глас за подаяния.
Разкарайте се бе мошеници, ангелско ли е, дяволско ли ви е инвестирате ви не ни интересува. Вече доста попара ви изкусахме, научихме си урока. МАРШ.