Кремен Георгиев от АТДБ предупреди, че българите плащат най-скъпия природен газ в Европа
Представителят на Асоциация на топлофикационните дружества в България апелира за намеса на държавата при проблема със съхранените количества в Чирен
Кремен Георгиев от Асоциация на топлофикационните дружества в България (АТДБ) предупреди, че топлофикациите на природен газ в страната са поставени пред поредната заплаха, която може да доведе до техния фалит. От друга страна, ако въпросът не бъде решен в бърз порядък, ще възникне сериозен проблем и за потребителите.
Експертът обясни, че поради Плана за действие при извънредни ситуации и задължението за съхраняване на природен газ в Чирен и във връзка с преустановяване на доставките на природен газ от Русия през миналото лято, търговците на природен газ бяха принудени да купят големи количества от синьото гориво при най-високи цени, които да бъдат нагнетени в Чирен като запас.
"Към момента тези количества съхранявани в Чирен не са необходими и поради факта, че са закупени на неколкократно по-високи цени от сегашните, търговците на природен газ търпят огромни финансови загуби. Ако държавата не изработи механизъм, с който да ги подпомогне, най-вероятно ще има огромна негативна верижна реакция. Търговците на природен газ ще предяват претенциите си към топлофикациите, които са техни клиенти. Топлофикациите няма да могат да погасят тези задължения и ще изпаднат във финансов колапс, от което без централно парно и битова гореща вода ще останат потребителите. С една дума, каквото и да се случва, при когото и да се случва, накрая потребителите, които нямат вина за ситуацията на пазара, са ощетени", каза инж. Кремен Георгиев.
По думите на експерта Министерство на енергетиката трябва да обърне по-скоро внимание на този проблем и под някаква форма да се компенсират търговците, за да не се завърти спиралата и проблемът да обхване топлофикациите и техните потребители.
Експертът предупреди, че ако не бъдат въведени спешни компенсации и допълнителни мерки за преодоляване на финансовите проблеми по веригата доставка-съхранение-потребители на природен газ ще се стигне до невиждана криза, която вероятно няма да се реши до следващия зимен сезон.
"В бранша има и съмнения, че скъпият газ, закупен през лятото, в момента се плаща чрез сметките на домакинствата и фирмите. Ако това е вярно, ще излезе, че българинът плаща най-скъпия газ в Европа", каза инж. Кремен Георгиев.
Експертът обясни, че по негова информация дори и синдикатите са писали писма до институциите, сигнализирайки за проблема, но до момента резултат няма.
Асоциацията на търговците и производителите на природен газ и водород в края на януари също разпространиха отворено писмо до институциите с искане за решение на проблемите на пазара на природен газ в България и предупредиха, че се задава криза, която ще засегне, както бизнеса, така и крайните потребители.
Според експертите липсата на финансова подкрепа за потребителите на природен газ създава риск от фалити, както и условия за социално напрежение и неблагоприятно развитие на пазара.
Припомняме, че през миналата година битовите потребители на природен газ бяха компенсирани и очакванията от тогава са за въвеждане на подобен механизъм отново.
НАЙ
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори