Китай създаде и тества най-сигурния ядрен реактор в света - първия, който не може да гръмне
Пекин смята да инсталира подобни реактори във въглищните си централи
Обратно в новинатаКоментари - Китай създаде и тества най-сигурния ядрен реактор в света - първия, който не може да гръмне | Бизнес.dir.bg
Коментари
Супер! Много добра новина! Китайците остава да го адаптират кат масово производство и ще убият коня с лопатата! Истината е, че настигат запада. А са повечко, м@мка му!
Те отдавна са "убили коня с лопата" Ние сме от страната на Булката..... Вместо да се ориентираме към азиатските тигри Южна Корея Китай Сингапур 1990-97 с проблеми сходни с нашите ние се съешихме с еврогейовете....
В Китай ядрените и възобновяемите мощности отдавна надхвърлиха 51% от всичките им съоръжения в енегрийната им система, т.е Китай задмина ес в "позеленяването" отдавна.
Особено, когато махмурлия руски алкашен главен инженер си играе с реактора и провежда експерименти.
И защо комунистите русофили сте против възобновяемите източници, щом братята китайски комунисти ги прилагат? Защо при споменаване на чиста, зелена енергия русофилите полудяват?
Стана това, че китайците показаха ОГРОМЕН СРЕДЕН ПРЪСТ на руснаците и започнаха ала-бала с американците.
Като искаш емигрирай в Иран, Сев Корея или Путлеристан. Те са от "страната на младоженеца". Райски ще си живееш там хи хи хи
В Китай мафиотите ги разстрелваха на стадионите пред зрители. Тук в България мафиотите станаха политици и управляват държавата.
До горното 123 - Ходи се лекувай, но при психиатър, не при психолог, за психолог вече е късно.
Функционално неграмотна рожбо на родна демократична образователна ситема! Били ми ОТГОВРИЛО на няколко въпроса: Колко енергия е необходима за производството на 1Гигават Слънчеви панели(ветрогенератори)? Колко произвеждат през целия си живот? Според сайта пвватс средното слънцегрене за Пловдив годишно е 3,8часа? Колко енергия е необходима за рециклирането им? Възможно ли е изобщо? Кой, как с колко енергия ще ги измива през експоатациония им период? Колко енергия е необходима за производството на 1ГВ литиева батерия? Колко цикъла живот има и как се рециклира, с колко енергия?? За целия период какво колко (включитело и кислород)ще призведе земеделската земя върху която са поставени?? Сигурен съм че когато(ако избщо можеш да си отговориш на въпросите) мозъкът ти ще даде накъсо...и двете ти клетки.... И къде в стаията се казва нещо за възобновяеми источници и откъде рожбо безполова разбра че съм русороб фил и т.н. враг на чистата енергия...
От публично известни източници в китайския микс "зелената енергия" (възобновяеми източници 25% + ядрена енергия 10%) към момента е 35%, като изхвърля около 3 пъти повече въглероден диоксид от икономиката на САЩ. Това е истината. Китай се стреми към "зелена" енергия, но има още много, много път, за да я достигне тази цел. Моля - поне под тези новини, да не се сипят пропаганди!
е разработен в Германия, после Чина е купила-откраднала технологията, след като немците спряха ядрената си енергетика. Иначе всеки съвременен реактор има пасивни системи за защита. Нищо ново не е.
Извинявам се че ви развалям радостта за китайките крадци, ама ако може да работи без активно охлаждане, защо му слагат активно охлаждане, а не си работи само на пасивно?! Освен това като му гледам размера, е колкото на реактор 1 ГВ. Мощността 200 МВ е да кажем еквивалент на отделяната топлина от реактора. Не виждам как 200 МВ може да се разсейва пасивно. Това е като да разсееш пасивно топлината от 100 000 котлона по 2КВ А това че не можел да гръмне са пълни глупости. Лошото е че ще го разберат чак като гръмне. Между другото последиците от експеримента им тепърва ще се проявяват има пще време да гръмне. Последните неща измислени от китайци, са барута, коприната и китайският порцелан, но и тях явно някои им ги е дал или са ги откраднали, просто е било много отдавна и вече никой не помни. Записвайте се за канала ми в телеграм ППРАЗУМ с латински букви за да ми помогнете да направя България нормална просперираща и модерна държава която работи за народа и в която няма насилие, няма разделение и омраза и всички сме равни. Не хапе, не боли, нищо не ви струва. А ако спечеля аз печели цял народ, а ако загубя печелят само мутрите.
най-големият замърсител в световен мащаб. Там Ел енергия се добива основно от въглища. Другото са пожелателни проекти. Не случайно в Пекин въздуха е кафяво-червен
Това за да работи изобщо трябва генерираната топлина да е повече от разсейваната, което категорично означава, че може да гръмне в зависимост от това какво се е повредило, хахаха Апропо дори и да се набучат до долу горивните пръти пак се отделя топлина и има нужда от охлаждане, а този графит само увеличава топлинните неутрони, хахаха
специалисти по ядрена / атомна енергетика имаме... И що ривем, че изтичат мозъци, ей в дира бол, с лопата да ги риеш.. Та да питам , ей сеа кво правим с руските реактори, или китайците стават номер 1?
Знаем ги. Поредното менте от колхозна Чайна. Все са по-добри и по-евтини от западните и никога, ама никога не дефектират ха.ха.ха.ха
има вирус доктори сте има война генерали сте има политика диктатори сте а си си серете у клозета и у другата махала ви чуват как пърдите
Да, така е. Германска разработка още от 60-те години. Виждал съм топлоотделящ елемент /топка/ за такъв реактор. Диаметър около 10 см. Китайците дават нов живот на тази технология, като предимството е високата температура на изхода и това позволява реактора да замени въглищния котел. При технологияра ВВЕР има един недостатък - по-ниската температура, ограничена от материалите до около 350 С. Козлодуйските ВВЕР на изхода имат 320С.
че тази "сигунрност" на реактора не е тествана при реални условия, а само с някаква компютърна програма. Ако искат, нека да си правят такива АЕЦове, но просто няма как да има 100 проценова сигурност такова нещо да не грьмва. Всичко е само политика.
може да "гръмне" по много причини, които може да се обобщят с фразата "загуба на контрол над неутронното поле в реактора". Липсата на охлаждане е само една от многото възможности за това да "гръмне" един реактор.
"активното охлаждане" всъщност е топлоносителя, бе простю. Нали нещо требва да предава топлината от горивните елементи в реактора към парогрнератора за да се генерира пара и да върти турбината дето прави тока. Бахтъ в слабоумника. Па и разсъждава тука....
И така: Тази технология е германска разработка още от 60-те години. Горивните елементи са графитни топки с диаметър около 10см. Ако сте гледали видеото става въпрос за ДВА реактора. Предполагам това е за да може да се достигне хем нужната мощност, хем възможност за охлаждане на спрян реактор. Направи ми впечатление, че самите реактори, активната им зона е твърде дълга за този диаметър. Това е далеч от оптималното от гледна точка на неутронните характеристики. Вероятно е с цел по-лесно пасивно охлаждане при спрял реактор, т.е с цел безопасност. Самата технология има предимството в това, че достига висока температура на изхода и това води до по-високо КПД. Т.е лесно се достигат температурите на въглищните котли и така реактора може да замени въглищен котел. Част от ел.централата /турбина и генератор/ си остават същите. За сравнение, при ректорите от технологията ВВЕР на изхода на реактора се получава 320С при теоретична около 350С. Ограничението идва от материалите. ВВЕР технологията се е наложила до сега като най-безопасна за гражданско използване, но КПД-то е по-ниско отколкото при въглищните централи. Примерно, реакторите в Козлодуй са проектирани за 3000 МВт топлинна мощност, а на изхода на генератора се получават 1000 МВт електрическа мощност или 33% КПД /сега тези мощности са повишена/. Старите, затворените блокове имаха електрическо КПД 30 %. За сравнение въглищните блокове имат КПД около и над 40%.
НЕ е вярно! Когато реактора е спрян неутронния поток е ... никакъв. Загуба върху неутронния контрол няма. Може да има загуба на охлаждане. В спял реактор продължава да се генерира топлина от радиоакривния разпад на продуктите от деленето, т.е от предишната му работа. Количеството на тази топлина е в много пъти по-малко отколкото при работа на пълна мощност и е пот порядъка на ... 0.01%. Тази топлина може да е малко, но трябва да се отвежда в продължение на години, при това гарантирано.
Правиш ли разлика между режимите на работа? Когато работи на мощност топлината се отвежда принудително чрез циркулация на някакъв флуид - газ или течност. Когато реактора е спрян продължава да се отделя топлина в продължение на години. Тази топлина е многократно по-малко, но трябва да се отвежда. Тогава може да има принудително охлаждане или ПАСИВНО охлаждане- без помпи, чрез естествена циркулация.
Китайците копират. Когато създаваш копие имаш време да видиш недостатъците на оригинала и можеш да въведеш подобрения.
А ти правиш ли разлика между авария и нормална работа? По какво позна че при авария реактора ще се изключи?! Записвайте се за канала ми в телеграм ППРАЗУМ с латински букви за да ми помогнете да направя България нормална просперираща и модерна държава която работи за народа и в която няма насилие, няма разделение и омраза и всички сме равни. Не хапе, не боли, нищо не ви струва. А ако спечеля аз печели цял народ, а ако загубя печелят само мутрите.
Дописката е с нелюбезното съдействие на Ковид-посолството от Дж. Баучер 58 и ибрикчиите от дирник.ру. Хубава работа, ама китайска. Нищо, че технологията е американска от преди 50 години и не случайно не е популярна:))) Да си го монтират в Масквами и Ухан-лайнян.
А след като аеронавтиката се базира на трудовете на Циолковски (руснак) а хеликоптера е дело на Сикорски (руснак) да омаловажим ли постиженията на американците? И докато големите градове в Кетай вече приличат на такива от 22ри век, Детройт като за начало плилича на бунище.. Е и?