Какви са очакванията ни за минимална и средна работна заплата
Желанието на всички е да достигнем европейските нива
Обратно в новинатаКоментари - Какви са очакванията ни за минимална и средна работна заплата | Бизнес.dir.bg
Коментари
Стига с тия заплати, ние пенсионерите да умираме ли след като се пенсионираме.Кога ще се увеличат пенсиите нормално.....
Нели, какви вноски си плащала за пенсия, че искаш увеличение?
Очакваме на европейски цени да получаваме европейски заплати. Като не ги получаваме тук отиваме там където ги плащат. Какво толкова има да се гадае?
Работещите фирми ще трябва да намалят печалбата за сметка на разходите за възнаграждение. Тези които не могат да си го позволят, остават под чертата и затварят. В среда, където пенсиониращите се всяка година са три пъти повече от абитуриентите няма как да е по друг начин. Чуждестранните работници не са панацея. Най-доброто отива при скандинавците и Океания, втори ешалон в САЩ и централна Европа. За останалите остава шлаката - все пак Азия и Африка нямат безкрайни възможности да бълват образовани и трудолюбиви мигранти. Най-адаптивните работодатели ще почнат да ценят и развиват човешкия ресурс, останалите ще пуснат кепенците.
Проблема не е в заплатите, а в разходите. Както за работодателя, така и за служителя. Административната тежест (данъци, такси, регулации) е прекалено висока, това ни прави неконкурентноспособни и убива всяка инициатива за растеж и иновация. В България публичния сектор е с по-високи трудови възнаграждение от частния. Това го няма в нито една развита икономика. Същото важи и за цената на живот - жилище, сметки, храна, данъци и тн. В четирите най-големи града (където живее половината население) разходите за съществуване са равни, а в някои случаи и над средните за Европа. Същевременно инфраструктурата, социалните и комунални услуги (детски градини, училища, здравеопазване, обществен транспорт и тн.), правораздаването и административните услуги са далеч под европейското ниво. Родните служители искат такива заплати защото с по-малки не могат да съществуват физически тук. Родните работодатели дават такива заплати, понеже (с много редки изключения) трябва да затворят бизнеса, ако предложат по-големи. В следствие, все по-малко чуждестранни инвестиции, работници, туристи и износ от наша страна. Все по-малко българи решават да останат тук и да създават семейство. Само луд или такъв дето не му е чиста работата ще инвестира в България, ако разходите му се ще са равни на тези в централна Европа. Само най-неплатежоспособните туристи ще се опитат да спестят някое евро в България, ако за почивка в Гърция, Испания и Италия отиват същите пари. Поради ред причини пазара на труда на Стария континент се уеднакви. В Германия половината работници са чужденци, във Франция над една трета. При останалите западноевропейци положението не е много по-различно, а мнозинството чуждестранни работници са от източна Европа. Нито “германците”, нито “скандинавците”, а още по-малко “французите” са по-работливи или по- образовани. Просто имат по-добра инфраструктура и по-добре работеща администрация, понеже се краде по-малко от обществените средства. По тая причина са по-продуктивни. За това не са виновни нито американците, нито руснаците а родната корупция и злоупотреби на най-високо равнище. За умопромачителните кражби от бюджета не са виновни нито европейците, нито китайците, а само ние. И докато тук те спират за фарове, джобят рутинно по центъра на столицата и се чудят как да измислят някоя нова регулациика, в Европа се бачка и се живее. От ченгеджийска държава с контролирана опозиция, която се преструва на демокрация - толкова.
Въпросът не трябва да е само какви, а и как. За чия сметка. Кой плаща. НЕ искаме да достигаме европейски заплати с кредити и инфлация, както са го направили останалите европейски народи, затънали до гуша в кредити. Нека да плати този, който открадна конвергенцията. Нека да плато този, който позволи това да се случи. Нека да плати този, който реално прибра парите. А именно: 1. Бойко и четата му. 2. Европейският съюз, с чието мълчаливо съгласие бяха опоскани парите са конвергенция. 3. Износители и аутсорсъри, които до ден днешен се възползват на гърба на всички българи от виртуалната конкурентноспособност, създадена благодарение на евтиния лев. Това са индустрия, ИТ, туризъм и всякакъв друг бизнес, който изнася на скъпи пазари и трупа огромни нехарактерни печалби за своите конкуренти на запад. 4. Строители, при които реално се утаи огромна част от тези изпрани пари. Това може да стане справедливо единствено с промяна на валутния курс на 1 лев = 1 евро. Всичко останало е инфлация и ново инфлационно преразпределение на дисбалансите върху всички. Българите не заслужават това.
че с този курс и малкото неща, които се произвеждат тук, стават неконкурентни, докато вносните - евтини и привлекателни..
Не съвсем. Тези бизнеси, които успеят да оцелеят реално са конкурентни. Останалите не са конкурентни. Тези, чиято конкурентност възниква, заради ниския курс на лева, всъщност се спонсорират, дотират от бедността на всички останали. Тъй, че висок курс е добре за народа, зле за износителите. Но това е добре. Ако българина е богат, износителите няма да има нужда да изнасят, защото ще им е достатъчно да работят за вътрешния богат пазар. И ще могат да си харчат паричките на евтиния заборчал запад.. примерно. Моделът на износна икономика е дълбоко сбъркан и води до бедност и обезлюдяване.
В КИТАЙ ЗАПЛАТИТЕ СА СРАВНИТЕЛНО НИСКИ ... НО КИТАЙКИТЕ ПОЧТИ НЕ ГОТВЯТ - ВСИЧКИ ЯДАТ УЛИЧНА ХРАНА ..... И КИТАЙЦИТЕ НЕ МИСЛЯТ КАК ДА ПРАТЯТ ДЕТЕТО НА УЧИЛИЩЕ И КАК ДА МУ КУПЯТ ДРЕХИ И УЧЕБНИЦИ :))