Investor Finance Forum: България има огромен шанс да вземе правилните решения в следващите няколко месеца
Експерти представиха бъдещото икономическо и финансово развитие на България по времe на конференцията на Investor.bg
Усмиряването на инфлацията е предизвикателството на дневен ред у нас, а част от решението са новите инвестиции и развитието на бизнеса. Това заяви председателят на КФН Бойко Атанасов, който официално откри 13-ото издание на най- утвърденото събитие за финансовата и инвестиционната общност в България и региона - Investor Finance Forum. На сцената на финансовата конференция на Investor.bg председателят на КФН заяви, че приемането на България в еврозоната ще доведе до повече инвестиции и възможности за бизнеса. Финансовият директор на Investor Media Group, Георги Бисерински, също приветства присъстващите на бизнес конференцията и постави официално начало на задълбочените дискусии.
Събитието започна с дискусия за попътните и насрещните ветрове за световната и европейската икономика в идната година, на която модератор беше главният редактор на Investor.bg, Десислава Попова.
"Търговските политики ще очертаят новите търговските потоци, а политиката на Доналд Тръмп, въпреки че носи риск, ще предостави и възможности за световната икономика", това прогнозира на сцената Преслав Райков, търговски мениджър суровини и финансов анализатор. "Притеснително е и развитието на китайската икономика и възможността да изпадне в рецесия и това носи риск за идващите три години", предупреди още Райков.
Положителната страна от икономическото развитие според Атанас Колев, главен съветник в Икономическата дирекция на Европейската инвестиционна банка, е, че инфлацията изглежда укротена, а през 2025 г. има очаквания за още по-висок икономически ръст.
"Насрещните ветрове за икономиката са повече, а попътен вятър може да има, ако президентът Тръмп не изпълни това, което се е заканил, що се отнася до увеличението на митата за стоките от Европа и Китай", коментира Асен Стойчев, директор "Частно банкиране" във Fibank.
По думи на Камен Колчев, председател на Съвета на директорите на ЕЛАНА Финансов Холдинг, България има огромен шанс да вземе правилните решения в следващите няколко месеца за влизането ни в еврозоната, да "хванем този прозорец" и да се подобри инвестиционният климат в България.
На същото мнение беше и Георги Ангелов, старши икономист в Институт "Отворено общество". "Оптимистичен съм, че българският бизнес, който е преживял хиперинфлация, девалвация, не може да го плашиш с мита и инфлация, за него е по-лесно в трудни времена. За нас е трудно да се справим в добрите времена, в лошите има повече ниши, към които да се насочим", подчерта икономистът.
Investor Finance Forum продължи с дискусия за възможностите за експанзия на капиталовите пазари и регионалното сътрудничество, а модератор на разговора беше изпълнителният директор на Българската фондова борса (БФБ) Маню Моравенов. По думите му пазари като БФБ и други малки пазари в Европа са ограничени от мащабите на своята икономика.
Ивана Гаджич, изпълнителен директор на Загребската фондова борса, която участва в първата част на панела, коментира как се отразява членството на Хърватия в еврозоната и Шенгенското пространство. "Брутният вътрешен продукт (БВП) и капиталовият пазар на Хърватия получиха сериозен импулс за развитие.
Трябваше да бъдат подмени всички банкомати, защото размерът на банкнотите евро е различен от размерите на банкнотите в куни. След въвеждането на еврото част от банковите резерви в Хърватия бяха освободени и насочени към пазара".
Един от добрите примери в региона за развитие на капиталовия пазар е борсата в Букурещ. Правителството е изготвило стратегия за развитие на борсата в периода 2020-2026 г. Изпълняват се различни програми, вкл. и за пласиране на държавни облигации на индивидуални инвеститори, коментира Ремус Данила, ръководител бизнес развитие на Букурещката фондова борса. Що се отнася до интеграцията на малките борси в Европа, Данила коментира, че има успешни примери в тази посока, например на Скандинавските пазари.
"Все повече инвеститори се ориентират към компании с малка пазарна капитализация", каза Маркус Майер, ръководител направление "Капиталови пазари" в германската инвестиционна банка Baader Bank, който се включи в конференцията с ексклузивно видео интервю. Майер изрази очакване 2025 г. да бъде годината на ренесанса на европейските акции и по-конкретно на региони, които се представяха по-слабо през последните години като Германия. Според Майер най-новият сегмент на Българската фондова борса Eurobridge, който дава възможност за едновременно търгуване на акции на регулираните пазари в България и Германия, ще постави български компании с интересни възможности за инвестиции на радара на инвеститорите от Германия, Австрия и Швейцария.
България на теория е закачена към капиталовите пазари на света, но на практика не е и това се видя при качването на "Шелли груп" на Франкфуртската борса, а после и на XETRA, коментира Николай Мартинов, съосновател и управляващ партньор на IMPETUS Capital, по отношение на Eurobridge като мост към Европа. По думите му тази политика трябва да е държавна - инструментът е създаден, но трябва да се развие, добави той.
Димитър Димитров, изпълнителен директор на Shelly Group - единствената българска компания, която засега се търгува на сегмента EuroBridge, коментира, че листването е било дълъг процес, но в резултат са увеличени значително обемите на търговия с акции на компанията от български и чуждестранни инвеститори.
Владимир Джиджишев, изпълнителен директор на Global Gaming Solutions, която предстои да проведе IPO на 4 декември, коментира, че БФБ е основен партньор за бъдещия растеж на компанията, привличането на инвеститори и изпълнението на целите ѝ. По думите му публичността около листването на пазар beam е изиграла ключова роля за дружеството.
Костадин Йорданов, изпълнителен директор и заместник-председател на Съвета на директорите, посочи, че пазарите дават възможности за по-систематичен достъп до финансиране от голям кръг инвеститори.
В дискусия по време на форума, посветена на устойчивото развитие и зелената иконо-мика и модерирана от Деляна Петкова, енергиен редактор в Investor.bg, бяха обсъдени добрите екологични, социални и управлени практики (ESG). "Тези политики все повече се налагат и сред българските фирми, особено сред клоновете на чужди компании, както и сред тези, които търсят финансиране, защото спазването на тези стандарти има все по-голямо значение при отпускането на кредити", коментира Петя Хантова, директор на дирекция "Надзор на инвестиционната дейност" в Комисията за финансов надзор.
Пример за добри ESG практики на бизнеса у нас представиха Любомир Филипов от "Софийска вода" и Кремена Георгиева от "Кауфланд България". "Софийска вода" планира да бъде енергийно независима до 2025 г., т.е. да произвежда цялата електроенергия, която потребява, а в "Кауфланд България" вече са преминали изцяло на зелена енергия.
Присъстващите на Investor Finance Forum научиха повече за незаконната небанкова финансова дейност от Ирина Христова, Член на управителния съвет и заместник-председател на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК), която коментира издаването на лицензи под наем. "Това представляват част от лихварите, решили да излязат на светло и полулегално да предоставят кредити. Те се договарят с малки финансови институции от регистъра на финансовите институции на БНБ да ползват техните разрешения и да предоставят кредити от тяхно име. А след това им дават част от тяхната печалба. На изборите преди месец се появиха и много новини за арести на хора от точно тези нелегални участници от сектора, които са свързани с купуване на гласове чрез опрощаване на точно такива отпуснати от тях кредити", обясни Христова.
Тя нарече проверките на небанковото кредитиране от страна на Комисията за защита на потребителите (КЗП), започнати след встъпването в длъжност на новия председател Мария Филипова, като такива с популистки мотиви.
Конференцията продължи с четвърти панел на тема "Финтех", на който модератор беше Георги Пенев от IRIS Solutions. На въпрос на Пенев за необанките като Revolut и защо няма такива в България, Николай Стойков, продуктов стратег и основател на Axiomy - Product Development & Design Studio, отговори, че първата причина е регулаторът, като той не очаква скоро да види такъв лиценз у нас, а втората причина се крие в начина, по който конвенционалните банкери разбират предоставянето на банковите услуги.
Йорданка Ушагелова, директор на дирекция "Анализи, жалби и преструктуриране" в Комисията за финансов надзор, посочи, че КФН участва в европейски data hub, в който, независимо дали подкрепят, или не подкрепят подобни иновационни продукти, в европейската общност могат компании да кандидатстват с такива продукти, които се разглеждат и обсъждат от регулаторите.
Според Георги Георгиев, директор "Софтуерни продукти и стратегическо развитие", Smart IT, MFG, ако една компания иска да прави бизнес и да стига до повече клиенти, тя трябва да спазва регулациите. Той посочи, че вече има доста регтех (от регулации и технологии, бел. ред.) услуги, които могат да помогнат на компаниите в сферата, в която им липсват познания.
Ушагелова коментира въпроса с киберсигурността и регламента DORA, който влиза в сила през 2025 г. "Всички финансови субекти трябва да бъдат подготвени за DORA да имат своите планове, процедури, процеси, да са защитени, да могат да докажат, че могат да устоят на всякакви външни кибератаки", каза тя.
Пети панел на Investor Finance Forum с модератор Вероника Денизова, водещ на предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria, насочи вниманието към инвестиционните дружества и привлекателните развиващи се пазари.
"Ефекта Тръмп го видяхме - американските пазари подскочиха, другите се представиха не толкова силно в последните седмици. В средносрочен план нещата изглеждат по-интересни", това коментира Спасимир Маджаров, регионален мениджър на Amundi. Маджаров сподели, че очаква понижение от 25 пункта, като отново подчерта, че всичко зависи от подхода на Тръмп по отношение на политиките. По негови думи, ако планираните мита бъдат приложени, те са шок от страна на предлагането, което може да доведе до по-високи цени, инфлация, а оттам и трудна позиция за Фед.
"Фискалната политика на САЩ оттук нататък ще бъде доста по-агресивна, което е и проинфлационна политика, и в даден момент може би ще трябва да има контра монетарна политика", допълни Добрин Томов, главен анализатор в УД "Компас Инвест".
В тази трудна среда според Тихомир Каунджиев, портфолио мениджър в УД "ЕЛАНА Фонд Мениджмънт", печелившите сектори ще бъдат добивният сектор, индустриалните компании и секторът на здравеопазването, който макар да не е толкова цикличен, предвид макротенденциите, е перспективен.
И тримата финансисти се обединиха в позицията си, че Латинска Америка е пазарът, който предлага доста добри възможности за избор на сектори и компании с перспектива, като Томов открои онлайн търговията в региона. В това отношение, освен Латинска Америка с пазари като Бразилия, Мексико и Чили, Каунджиев посочи още Тихоокеанския регион - Индонезия, Малайзия, Виетнам, т.е. пазари, които се водят приятелски за САЩ и няма да бъдат ударени от мерки от администрацията на Тръмп.
Модератор на финалния панел на конференцията беше Павел Бандилов от "БПД Индустриален фонд за недвижими имоти" АДСИЦ.
"За мен едно оптимално добро позициониране е класическото 60 към 40 акции към облигации, а защо не 50 на 50, предвид факта, че и S&P и Nasdaq са на относително високи стойности", това каза по време на дискусията Здравко Пиринлиев, главен инвестиционен анализатор в BenchMark, по темата за успешните инвестиционни стратегии.
"Аз инвестирам над 90% от собствените си пари на борсите. Стратегията ми е влог в между 20 и 30 свръхкачествени бизнеса", каза Панайот Пощов, ръководител на отдел "Международни пазари" в инвестиционен посредник "Карол". Според него добрият бизнес намира начин да се адаптира и да прави акционерите си богати.
"Не влагайте пари, които не можете да си позволите да загубите", посъветва Рикардо Евангелиста, финансов анализатор в ActivTrades и изпълнителен директор на ActivMarkets. "Мисля, че 2025 г. ще бъде доминирана от държавните ценни книжа", допълни Евангелиста по време на дискусията.
"Пазарът всяка сутрин има 8000 влака, които тръгват от централната гара. Вие трябва да знаете много ясно в каква посока тръгвате или да се качите във влака, който тръгва, но да знаете къде ще слезете, преди да е обърнал посоката", обясни Антон Панайотов, основател и изпълнителен директор на инвестиционен посредник "Аларик Секюритис".
"2025 г. се очертава доста интересна. Светът на дигиталните активи и крипто е много по-голям от биткойн", каза Ангел Гяуров, управител на Belayer.
Подробна информация за всички дискусии от финансовата конференция ще откриете в Investor.bg
Генерални партньори на Investor Finance Forum 2024 са FibBank и Freedom24.
Основни партньори на събитието са Асоциация за отговорно небанково кредитиране, MFG, Amundi, Българска фондова борса, ЮГ Маркет ЕАД, Shelly Group, Activ Trades, ЕЛАНА Фонд Мениджмънт АД, УД Компас Инвест АД.
Партньори на събитието са и Аларик Секюритис, ПОК "Доверие", Bulmint, Belayer, BenchMark, Impetus Capital, ИП Карол, Global Gaming Solutions, Impact Capital, Wiser, BG Web, ЦКБ Асетс Мениджмънт ЕАД .
Investor Finance Forum се осъщестява и със съдействието на Столето, Devin, LATE CAFÉ & ROASTERY, Vinopoly, White Bite Catering, J Point Group, Vidas и DiKa.
Институционални партньори на Investor Finance Forum 2024 са BESCO, Българската финтех асоциация, Sofia Tech Park, Висшето училище по застраховане и финанси и Френско-българската търговска и индустриална камара.
Медийни партньори на конференцията са Bloomberg TV Bulgaria, списание Bloomberg Businessweek Bg, Dnes.bg, Money.bg, списание Business BGlobal, SeeNews.bg, Dir.bg.
НАЙ
Десетки петролни танкери са закотвени по света след новите американски санкции срещу Москва
20% ДДС на хляба ще увеличи сивата икономика в бранша
Кои са най-големите компании по приходи и печалби в България
Природният газ в Европа поскъпна с близо 4%, а на "Газов хъб Балкан" - с над 7 на сто
Десетки петролни танкери са закотвени по света след новите американски санкции срещу Москва
20% ДДС на хляба ще увеличи сивата икономика в бранша
Бизнес и синдикати отлагат протеста на 15 януари, но остават в готовност
Природният газ в Европа поскъпна с близо 4%, а на "Газов хъб Балкан" - с над 7 на сто