Инвестиционните планове onemarkets Fund - една добра алтернатива на депозитите
УниКредит Булбанк отчете повече от 180 млн. лева, вложени в платформата onemarkets Fund
"Стремежът ни е да покажем на индивидуалните клиенти, че инвестиции могат да се правят с малки суми. Доказателство за това е, че 8 от всеки 10 инвеститори са избрали и най-популярната стратегия при инвестиране в световен мащаб - малки, регулярни инвестиции, всеки месец." Това каза Борислав Генов, директор Банкиране на дребно на УниКредит Булбанк, при представяне на възможностите, които инвестиционните планове на банката onemarkets Fund откриват пред потенциалните вложители.
Повече от 15 000 клиенти са инвестирали над 180 млн. лева в тези инвестиционни планове в първата година, откакто се предлагат в България. УниКредит Булбанк отчита този резултат като успешен старт на иновативния продукт, който дава достъп на българските клиенти до инвестиции в някои от най-големите фондове за управление на активи, като Amundi, Allianz Global Investors, BlackRock, Fidelity, J.P. Morgan, Pictet, PIMCО и др.
Експертите на банката изтъкват, че инвестиционните й решения са в полза на потребителите, които търсят алтернатива на депозитите.
Възможността за напълно дигитален процес е предпоставка за още по-добри резултати в продажбите", категоричен е Сава Савянов, старши мениджър Инвестиционни и застрахователни продукти в УниКредит Булбанк.
Какви са клиентите на платформата
Статистиката на УниКредит Булбанк показва, че половината от клиентите на onemarkets Fund имат месечен доход в диапазона от 1000 до 3500 лв., а 7% от тях вече са включени в инвестиционен план. Най-големият дял от клиентите (40%), са на възраст между 40 и 55 години със среден месечен доход от 2650 лв. Средният размер на месечната инвестиция възлиза на 84 лв., поравно разпределени между по-малки и по-големи градове, обясни Юлиан Влахов, директор Продукти и услуги на УниКредит Булбанк. Средният брой планове на инвеститор са 2,5. Разпределението между мъже и жени е равно - 50:50. Приблизителният доход в инвестиционен план банката измерва на 3%.
За какво инвестират клиентите на услугата
Проучването на банката показва, че, с поглед в бъдещето, инвеститорите поставят на първо място образованието на децата си. Следват допълнителен към пенсията доход, големи покупки, сред тях на недвижими имоти, развлечения - екскурзии и почивки, погасяване на задължения.
Банката дава пример с инвестиране на 100 лева месечно - 12 000 лв. за 10 г., при актуална стойност на инвестираната сума от близо 18 000 лева, и очаквана за периода доходност от почти 6000 лева - 49,6%.
Експертите на УниКредит Булбанк смятат, че при регулярни инвестиции с малки суми, се наблюдава акумулиращ ефект във времето, намалява се рискът от временни негативни движения на пазара, има диверсификация, самодисциплина на спестяване, няма необходимост от задълбочени познания и има по-голяма достъпност за клиентите.
Разпределение на индивидуалните средства
По данни на ЕС потребителите в Общността като цяло инвестират най-много в инструменти от финансовите пазари - 36%, следват банковите депозити - 31% и пенсионните и застрахователни продукти - 27%. В България, по данни на УниКредит Булбанк и БНБ, навиците насочват вложителите предимно към банковите депозити - 73%, към пенсионни и застрахователни продукти - 19% и едва 5% избират финансовите пазари. (Останалите проценти до 100 са в категорията други инструменти.)
"Тези данни разкриват огромния потенциал на нашия пазар и промяната която всеки може да направи като инвестира малки суми, но регулярно", коментира Юлиан Влахов.
Банката ни е лидер в предлагането на инвестиционни продукти като бяхме първите на пазара, които започнаха да ги предлагат на клиентите в България. Радвам се, че сега, благодарение на уникалната платформа onemarkets Fund и на новите дигитални функционалности, които разработваме, запазваме тази позиция. Това каза Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на УниКредит Булбанк.
Това, което ни мотивира да добавяме стойност за нашите клиенти е и доверието, което те ни гласуват, отбеляза на свой ред Борислав Генов.
НАЙ
ЕС изчерпва газовите си хранилища с най-бързи темпове от намаляването на руските доставки
Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи
Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа
"Дядо, не наранявайте гъските": Бизнесът търси алтернатива на принудителното угояване
ЕС изчерпва газовите си хранилища с най-бързи темпове от намаляването на руските доставки
Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи
Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа