Green Finance & Energy Centre подкрепи кандидатурата на България за председател и домакин на СОР29
Тинк-танкът Green Finance & Energy Centre заявява безусловна подкрепа и готовност за предоставяне на експертно съдействие в контекста на предстоящия избор на домакин на форума COP29
Green Finance & Energy Centre (Център за устойчиви финанси и енергетика, Зелен център) - първият по рода си think-tank в двете сфери, иницииран от Българска фондова борса и Българска независима енергийна борса, подкрепен от Министерство на финансите, Министерство на енергетиката и над 40 авторитетни лидери - представители на бизнеса, консултантски компании, неправителствени организации и академията изпрати до Постоянното представителство на Република България към ООН, Представителството на Европейската комисия в България, г-н Румен Радев, президент на Република България, г-н Юлиан Попов, министър на околната среда и водите, както и до други заинтересовани български и международни институции писмо в подкрепа на кандидатурата на България като домакин на най-мащабното и значимо събитие на тема климат в света.
В качеството си на единствен тинк-танк в направленията на устойчивите финанси и енергетика, обединяващ експертизата на държавата, бизнеса, академията и неправителствения сектор, Green Finance & Energy Centre приветства обединената политическа и обществена подкрепа, която позиционира България като най-подходящия и подготвен кандидат-домакин. Като най-висшият орган за вземане на решения по Рамкова конвенция на ООН по изменение на климата, COP29 има за цел да оцени ефекта от предприетите мерки и напредъка, постигнат от страните в постигането на целта на Конвенцията и да предложи последващи действия. Участниците-лидери в Green Finance & Energy Centre отчитат, че председателстването на форумът ще донесе следните директни ползи за България:
- Страната се позиционира сред държавите-лидери в усилията за декарбонизация на икономиката и като активно работеща за изграждането на стратегии за адаптация и смекчаване на последствията от климатичните промени.
- България привлича интереса на правителства, бизнеса, научната общност и неправителствени организации, което открива нови възможности за засилване на диалога и свързаността със световната експертна общност по темите на форума.
- СОР29 създава платформа за дискусия на различни гледни точки за зеления преход и сам по себе си е предпоставка за редица комуникационни и информационни инициативи, които да представят най-добрите практики от световния и местен опит.
- Интересът към СОР29 създава предпоставка за излъчването на послания от национално значение към световна публика от близо 200 страни и за позициониране пред потенциални инвеститори в полза на зеления и справедлив преход.
- COP29 обединява научната общност около темата за климата и така ще даде по-голяма възможност на български специалисти в областта да допринесат към експертизата съпътстваща тази и бъдещи конференции.
- Създава се благоприятна среда за увеличаване информираността на обществото и засилване на подкрепата за зеления преход на българската икономика, особено в ключови сектори.
"В период на геополитическа и икономическа несигурност, Конференциите на ООН по изменението на климата имат ясна и неоспорима роля като обединяващ фактор в засилване на глобалните усилия за справедлив преход към нулево въглеродна икономика. От Green Finance & Energy Centre считаме, че необходимостта от отстояване на позициите и интересите на България в този контекст е още по-належаща. Приветстваме волята на всички заинтересовани страни да защитят българската кандидатура и да мобилизират всяка възможна подкрепа за председателстване и провеждане на СОР29 в България. В тази връзка, Green Finance & Energy Centre изразява готовност да съдейства и активно да подпомогне България по пътя ѝ като първата държава от Югоизточна Европа с председателство на този така значим глобален форум.", каза доц. д-р Маню Моравенов, председател на Green Finance & Energy Centre.
* съдържание на Green Finance & Energy Centre
НАЙ
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Американските находища на шистов добив са застрашени от изчерпване
Китай вдига най-големия ВЕЦ в света, но с това поставя в риск милиони в Индия и Бангладеш
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
Американските находища на шистов добив са застрашени от изчерпване
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
Русия използва биткойни в чуждестранна си търговия