Коментари - ЕС даде първоначално одобрение на търговското споразумение с Великобритания | Бизнес.dir.bg
назад

ЕС даде първоначално одобрение на търговското споразумение с Великобритания

Държавите членки ще го утвърдят окончателно, след като получат становището на Европейския парламент догодина

Обратно в новината
| Редактор : Аделина Томова

Коментари - ЕС даде първоначално одобрение на търговското споразумение с Великобритания | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Великобритания напусна ЕС и се присъединин към елитния клуб на страните с най-висок стандарт в Европа които никога не са били част от ЕС а именно Швейцария,Исландия,Норвегия и Лихтенщайн.Стандартът на тези държави към които се присъедини и Великобритания остава само мираж за членки на уж митичният съюз като България.След напускането на Великобритания и невероятно изгодната за нея сделка единственият въпрос е коя ще е следващата страна която ще го напусне.Тя ще сложи край и на еврото понеже най-вероятно ще ползва евро.

Да видим какво ще кажат шотландците.

niki_leo

Тази статия е просто общи приказки. Тъй като много от коментиращите по-долу твърдят, че реално почти нищо не се било променяло ви препоръчвам доста по-подробната и по-интересна статия от същата тази рубрика "Икономика". Статията е пак от 29.12, но е публикувана в 12.51 ч. и много бързо я покриха с други новини. Заглавието е: Как търговската сделка между ЕС и Великобритания ще промени отношенията им Промените са коментирани по отделни направления като: - Еднакви правила на регулиране на икономиката - тук UK не искаше да приеме, но отстъпи - край на свободното движение на хора - намален обмен на инф-я по сигурността. UK вече няма да е член на Европол и Евроджъст и няма да има директен достъп до Шенгенската информ. система. - ограничения в транспорта - промени в риболова - промени в сферата на финансовите услуги - финансовите компании базирани в UK вече няма да имат достъп до пазара на фин. услуги в ЕС. В бъдеще ще се опитват да договорят нещо, но кога, какво ... - отделни договорки в енергетика и климат - държавна помощ - такси за роуминг - няма да важат ниските такси в ЕС на територията на UK и обратно Така че промени ще има и то големи, независимо от това, че има сделка.

Относно свободното движение. Гражданите на ЕС могат да пребивават във Великобритания за 3 месеца на всеки 180 дневен период. Няма обаче да могат да работят, без да имат работна виза. Разбира се, могат да работят незаконно, както много са го правили още преди падането на ограниченията. Относно роуминга. На сайта на британското правителство пише, че роуминг може да има само за британски граждани, пътуващи из страните на ЕС, но зависи от операторите, тоест отпада задължението. Обаче не пише, че ще има роуминг за граждани на ЕС, пребиваващи временно във Великобритания. Може и да е грешка от тяхна страна, но такава беше информацията.

Уважения за англичаните,че си решиха,гласуваха и се измъкнаха навреме от тромавият,покварен, продънен параход ЕС! Тъпите брюкселски чиновници и слугите им управляващи васалните държавици.... останаха без право на избор и ход !

niki_leo

Ей това по-долу е доста важен детайл: "От 1 януари базираните във Великобритания групи за финансови услуги губят автоматичния достъп до единния пазар на ЕС. Двете страни казаха, че новият достъп до пазара трябва да бъде договарян извън обхвата на търговското споразумение в точно определени равностойни споразумения. Двете страни ще се опитат също да договорят до март 2021 г. меморандум за разбирателство по регулаторното сътрудничество във финансовите услуги." Това означава, че водещата роля на Лондон като 2-ри по големина финансов център в света постепенно ще се понижи за сметка на Франкфурт на Майн, Париж, Амстердам и Виена. А това ще доведе до голям спад в приходите на UK, голяма част от които (около 20%) идват от силно развития сектор на финансовите услуги.

Да ще доуточняват неща по финансовите услуги,но реално нещата остават същите. Както и при движението на стоки и услуги. ЕС нарочно не коментира много сделката,за да не поискат и други да напуснат. Толкова са благоприятни условията за Англия .

niki_leo

Ами, няма! Напротив има. Виж какво съм писал малко по-горе. Нищо не остава същото. Ще има големи промени и то не само във фин. сфера.

Ми те британците и без това не искаха да влизат в ЕИО, доказват го 12-те години преговори преди да кажат "Да"... така че никак не е чудно че са първите които напускат наследникът на ЕИО, а сегашните преговори продължиха толкова дълго защото се оказа че в най-демократичният съюз на света не предвидена процедура за напскането му и преговарящите трябваше да я измислят. Айде, да им е честито на първопроходците и да видим какво ще стане;)

Великобритания първо се опитва да направи конкурентен на ЕС съюз с държавите от общността, но по очевидни причини не са получава. След това, когато вече изостават сериозно икономически от останалите държави на ЕС, започват преговори (по инициатива на Великобритания) да станат членове. Президента на франция, който по това време е генерал Шарл Де Гол обаче налага два пъти вето на англичаните. Едва след като Де Гол умира през 1970 година, Великобритания има шанс да се присъедини, което прави през 1973 година, слагайки край на близо 10-годишните им опити да е присъединят към ЕС. Това са общодостъпни публични исторически данни.

Младата Тачър пък казва че "Тази общност бъка от пиявици... ". Майските събития от1968 водят до оставката на Де Гол през 1969, така че "историческите данни" които ни пробутвате са каръщисани-)

И кои сте вие, руската 5 колона? Както казах вече, всеки сам може да провери кое е истина и кое не. Намери си някой, който ти е на ниското ниво, с който да си пишеш - мен няма да излъжеш.

Ха, човек който лъже твърди че нямало да го излъжа... и, да наистина няма смисъл да спорим аз не съм специалист по каръщисването като вас-)

Много са ми забавни такива пишман емигрантчета като тоя if you believe...! До оня ден е ронила мамули в некое село да храни кокошките на баба си, ама вече голям поданик на кралицата се извъди! По-голям брекзитаджия от англичаните! ХАХАХАХАХАХАХАХАХА

Да, интересно явление. Имигрантите са по-големи брекзитаджии от самите британци.

lu4ka

На емигрантите не им пука за Brexit и ЕС, особено на тези с двойно гражданство.

Майоре, я като един военизиран пагононосец, кажи знаеш ли кой победи в "великата" война? (1 св) ? А знаеш ли кой победи във 2 св. Война? Учудващо, но все "малкото" островче побеждава... А знаеш ли кой губи? И в двете? А майоре?

ВСВ побеждават Русия и САЩ. Ако Великобритания не беше на остров, немците щяха да ги превземат за 1 месец, както превзеха Франция и Полша... Фактите говорят, че Германия, която губи две световни войни и понася огромни загуби, която е окупирана и разделена 45 години, още 1970 година е трета икономика в света и с двойно повече БВП от великата ти Англия...

До Майора Лондон ще си остане финансов център на ЕС още дълго време. Финансовият сектор като цяло, изобщо не е упоменат в търговското споразумение, защото и двете страни решиха единодушно, че съдбата на Ситито ще се решава в съвсем отделни преговори, които щели да започнат от началото на януари и да продължат до края на март. Разплащанията в евро (евроклиъринга) остава... поне засега. Не че в бъдеще това няма да се промени. Паспортингът и той остава, поне за сега. А причината е много проста: няма изградена инфраструктура в ЕС, която да дублира функциите на Ситито. Не че и това няма да се промени. Но трябва време. Договорената сделка струва около 670 милиарда на година. Това е само uk-eu. Тепърва предстои договаряне с Америка, Канада, Австралия (с които uk има договорени мини сделки) Да не говорим, че преговори с Китай, Индонезия, Южна Корея, изобщо не са започвани. Другото нещо, което много хора не взимат под внимание е, че заради тази сделка uk ще има leverage--джа при едни бъдещи преговори с други отделни държави. Да, далеч съм от мисълта, че uk е цъфтало и вързало, но истинския резултат от излизането от ЕС ще се види/усети след години. С три думи: времето ще покаже.

Великобритания си подсигури съществуващищ пазар със сделката за 670 млрд., но в същото време добави допълнителни усложнения/тежести за бизнеса и гражданите. Ако всичко беше същото както преди, нямаше да има Брекзит, нито щяха да преговарят няколко години. Друг е въпроса, че английските политици рекламират всичко като революционно и по-добро, ама умните британци, за разлика от работническата класа, не им вярва изобщо, защото може да провери истината. Останалите споразумения, за които споменаваш, Англия копира от 1:1 от съществуващите споразмения, с които е разполагала през ЕС, така че и там нищо ново не получава. Когато дойде време Англия да преговаря със САЩ и Китай, където ще трябва да реши дали подкрепя САЩ или Китай, ще видим как ще минат преговорите за малкото нагло и лицемерно островче.

Точно така! С една малка подробност... сега вече имат свободата да преговарят с когото искат и както искат, плюс сделката, която вече имат с ЕС. Иначе за тежестите и пречките (предимно административни) си прав.

Те са малки и това няма да се промени от възможността да преговарят с когото искат. Например САЩ имат мераци да ги залеят с американски стоки, което ще убие британския бизнес. Също така искат да приватизират NHS, което ще сложи край на безплатното лечение и лекарства за британците. Англия имаше повече представители в парламента на ЕС, както и право на вето. Това са предимства пред останалите държави на ЕС. Нормално е държавите в ЕС да следват някакви общи правила, иначе какво ще се случи, ако всеки прави каквото си иска? Съюза и общите правила на ЕС дават огромно преимущество на държавите, участващи в него. Може да пътуваш, да живееш, да работиш, където искаш и без ограничения. Всички закони важат за всички еднакво. Купуваш, поръчваш, продаваш, навсякъде по един и същи начин, без никаква тежест. Не случайно САЩ са федерална държава и са силни, иначе щяха да са 50 отделни държави, искащи всяка поотделно да е велика. Обаче на света има ограничено количество пазар и ресурси, не може всички да са велики, затова умните се обединяват. Само си представи преговорите. От едната страна са САЩ, а от другата 51-вия щат - Англия. Англия не разполага с никакво преимущество в тези преговори.

Каквото и да разсъждавате. Англия си е направила предварително сметката.Запазва с си безмитен внос и износ...отстъпиха си риболовните води временно само за 5 години...след това ЕС може да го духа....а всичките милиони данъци които плащаха всяка година на ЕС и изтичаха без отчет и контрол в джобовете на наши и от други страни корумпираните политици .Сега България и другите европейски държави ще трябва да плащат повече данъци за да компенсират липсата на Англия. ЕС е бездънна каца с много дупки...удобна за шепа политици да правят лесни пари на гърба на народа. Защото тези европейски пари не са подарък.,те трябва да се връщат от нас и нашите бъдещи поколения.Това е ИСТИНАТА...

Великобритания се измъкна. Ама не си мисли, че България кой знае колко пари изкарва за крадене... България е от крадците, корумпирани държави. Онези с високата производителност на труда, от тях крадат. ЮК, като една от тези страни, просто отказа да бъде източвана. Но България не... Твоите пари си ги крадат на местно ниво, преди да стигнат до ЕСССР

Поредния руски трол! Ква сметка си е направила Англия! Че те си бяха супер в ЕС, сега ще гонят дивото в свят в Пандемия и жестока икономическа криза! Пишете едни и същи опорки пуснати от пасоля на раСССия!

А смешен плач осмицата се надяваше баце да разпореди на посланика да не подписва.. Но очевидно тези 27 посланици не изразяват мнение, а просто подписват... Защото в ессср имат вечна дружба би са "единни". Подпис се поставя под заповед от началника

Смешното пишман емигрантче пак се разписка истерично! Ти дори не живееш в ЮК, нито в ЕС! Гледай си смешната австралия и путин и не пиши глупости тук!

Истерично? Ами добре, щом казваш, истерично е...

Безмитен внос и износ е запазен и за двете страни, това не е плюс за ЕС. Няма изнесли се от острова, с изключение на администрацията на ЕС. Банките и борсите работят както преди. Медиите (мастодонти) си стоят в Лондон. Не ми е ясно, какво точно ще загуби Англия?

Лондон е финансовият център

ЮК изгуби субсидиите си от ЕС, изгуби политическото си влияние на ЕС, Лондон беше финансовият център на ЕС, сега вече са в нищото! Голяма част от вноса в ЕС минаваше през ЮК, заради по-добрите условия за бизнес там! Сега и това приключва! ЮК правеше внос в ЕС за ... 180 милиарда евро!!! Вече това е в миналото! Защото вече ще могат да внасят безмитно само техни стоки! А те имат само сирене чедър и скоч! ЮК изгуби много! Франция и Германия само спечелиха!

lu4ka

Какви субсидии? Англия беше с 60 млрд нетна контрибуция. Кое Ви кара да мислите, че Лондон вече не финансов център? HSBC, (най-голямата банка в света, която на всичкото отгоре е английска) още преди референдума за Brexit обяви, че ЕС не представлява интерес, за разлика от Далечния изток? А какво спечели Франция, след като от трети, стана втори вносител в ЕС?

60 млрд за 5 години! Вноската на ЮК беше смешните 12 млрд на година! Като субсиидии вземаше над 6 млрд! Т.е. е плащала смешната сумичка от 6 млрд на година да е финасовото сърце на Европа! И КО за HSBC, която е 9 та банка в света, а не първа! Може да провериш в гугъл ако не вярваш! Капитала на HSBC е едва 120 млрд евро, което е по-малко от годишния износ на ЮК в ЕС от миналата година!

lu4ka

До МАЙОРА Ей тъй, от нета... "Bнocĸaтa нa Beлиĸoбpитaния в oбщия бюджeт нa EC пpeдcтaвлявa 1.2 пpoцeнтa oт oбщия бюджeт нa cтpaнaтa. Πpeз 2014-a тoй e бил 798 милиapдa пayндa или нaд 1 тpилиoн eвpo."

HSBC е 6-та по големина банка в света за 2020 година. Банката е собственост на множество инвеститори от цял свят, ако това я прави английска. https://en.wikipedia.org/wiki/Listoflargest_banks Няма нужда да ти обяснявам, че ЕС е 448 млн. пазар, а Великобритания - 66.5 млн. БВП на Великобритания е 2.8 трилиона, а на ЕС 19 трилиона. А ти сравняваш ябълки с дренки.

Малко не ти се разбира цитата за вноската и бюджета. Затова ще ти кажа, че годишната вноска на Великобритания в ЕС е около 7 млрд. паунда, което се пада по 0.29 пенса/ден на човек от британското население.

Брекзит беше организиран от група евроскептици без ясен план за бъдещето, бяха подпомогнати солидно от руснаците, идеята беше да се направи мръсно на ЕС, а не да се търси най-доброто за ЮК и бъдещето ще го покаже! Брекзитаджийте са популистки тъпанари! Сега най-вероятно ще се опитат да разпродадат ЮК на китайците и арабите и те да намажат със солидни комисионни! Това им е максимума! Естествено всичко това ще бъде представено пред малоумните им избиратели като инвестиции, отваряне на работни места и бизнес възможности! Няма да му е лесно на обикновенният британец вече! Определено! Свърши лежачката и купона да си галеното дете на ЕС!

"решението" на ЕС подкрепя групата на глобалистите окопали се в Брюксел! Ако се мислеше реално за населението на ЕС-правилното решение трябваше да бъде:Излизане на Обединеното "кралство"от ЕС с/у съответното заплащане, или излизане без споразумение! Англия трябваше да се третира като страна от третият Свят б е з никакви права на пазари и стоки от ЕС!!!! Ставащото в момента е подигравка с ЕС!!!

Наричат се ЛОБИСТИ, а не глобалисти! И така е! Поставиха интересите на бизнеса над основния принцип на ЕС! ФАКТ! Но има и друго! Това урежда Франция и Германия прекрасно! Преди им беше трудно да мелят брашно с ЮК! Сега вече ЮК го няма!

ЕС - пазар 448 милиона. Обединеното кралство - 66.5 милиона. Англичаните изляха огромно количество помия и лъжи по адрес на ЕС. Като гражданин на ЕС се чувствам предаден от поредната отстъпка, направена от ЕС по отношение на Англия. Англичаните имаха най-много представители в парламента на ЕС, както и право на вето - все отстъпки. Накрая, най-нагло и предателско, след като близо 50 години са били членове и са се възполвали от благата на ЕС, решиха да подкопават ЕС с пропаганда, която стартира от Тръмп. ЕС със своите 19 трилиона БВП и огромен пазар, вместо да ги остави без споразумение, реши да направи поредната отстъпка за наглеците. През 1973 година, когато Обединеното кралство става член на ЕС, нейното БВП е 192.438 млрд. долара. БВП-то на Германия е 398.437 млрд. долара, на Франция - 264.430 млрд. долара, на Италия - 175.492 млрд. долара, на ЕС 1.142 трилиона долара, и на Япония - 432 млрд. долара. 2018 година БВП на Обединеното кралство е 2.855 трилиона долара - това са 1384% увеличение спрямо БВП от 1973 година. Това увеличение до голяма степен е благодарение на ЕС. Факт е, че в ЕС се случва това, което кажат Франция и Германия, останалите само следват партийната линия. Не се очакваше някой орган на ЕС да отхвърли споразумението, което, както се и предполагаше, вече е одобрено временно. Германия има доста бизнес в Обединеното кралство. Има вериги магазини като Лидъл и Алди, има заводи и т.н. При Брекзит без сделка, немската икономика ще пострада, така че отстъпката в последния момент на ЕС изобщо не ме учудва. Територията на Англия е - 130 хиляди м2, на Обединеното кралство - 240 хил. м2, на България - 110 хил. м2. Англия е предимно едно голо поле с около 10% гори. Гъстотата на населението в Англия е 432 човека/км2, в Обединеното кралство - 275 човека/км2, в България - 64 човека/км2. Около 35% са горите в България. Как е възможно при тези дадености БВП на България да е 65.13 млрд. долара, а на Англия - 2.5 трилиона долара? Дори 8 пъти по-голямото население на Англия не обяснява разликата в БВП-то.

lu4ka

Не се разбра за какво предупреждава Амазон и кого?

Амазон ЮК предупрежава за промяна на услугите към граждани на ЕС.

lu4ka

Хайде сега “смешен плач”, да ни обясни колко ще е зле в Англия и каква патриотка е.

Не знам, колко ще е зле, но със сигурност няма да е по-добре вече! До сега бяха центъра на ЕС, сега ще са един остров в нищото! В същото време ЕС си запази износа за над 300 млрд евро на година за там да е безмитен! В Германия и Франция отварят шампанското!

lu4ka

Безмитен внос и износ е запазен и за двете страни, това не е плюс за ЕС. Няма изнесли се от острова, с изключение на администрацията на ЕС. Банките и борсите работят както преди. Медиите (мастодонти) си стоят в Лондон. Не ми е ясно, какво точно ще загуби Англия?

Ако всичко беше същото като преди, нямаше да има нужда от години преговори и най-вече нямаше да има нужда от Брекзит. Сега британския бизнес трябва да попълва митнически декларации, защото не всички стоки ще са безмитни.

lu4ka

До МАЙОРА Вече много неща минават през Мароко и Тунис.