Коментари - Д-р Младен Митев: В средносрочен план за България са необходими и АЕЦ „Козлодуй“, и АЕЦ „Белене“ | Бизнес.dir.bg
назад

Д-р Младен Митев: В средносрочен план за България са необходими и АЕЦ „Козлодуй“, и АЕЦ „Белене“

Натрупаните знания в ядрената ни индустрия трябва да бъдат осребрени чрез започване на строителство на нови ядрени мощности у нас. Имаме капацитет и финансови възможности за това

Обратно в новината
| Автор : Георги Велев, 3е-news.net

Коментари - Д-р Младен Митев: В средносрочен план за България са необходими и АЕЦ „Козлодуй“, и АЕЦ „Белене“ | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Защо ВИЕ спряхте 3 и 4 реактор в Козлодуй?

А бе Мите, първо трябва да се дигне стандарта на българина пък тогава мислете за ВЕЦ, АЕЦ, магистрали и темподобни тъмни сделки. Давам ти жокер от къде да почнете: 1. Веднага спрете да крадете. 2. Незабавно ни освободете от присъствието си, т. е. разкарайте се веднага.

АЕЦ Белене е нужен, само и само за да бъде унищожен маришкият басейн. Така Руснаците ще получат пълен монопол мнад електроенергетиката в България. В газовата и петролната енергетика винаги са го имали.

grainis

Д-р Митев, да го кажем така : Вие ще строите 4GW АЕЦ за 10 МИЛИАРДА Евро и ДЕСЕТ Години Срок, а пък аз ще строя 4GW SGBB-ТЕЦ - https://biofuel.alle.bg за 3 МИЛИОНА Евро и ТРИ Години Срок на Строителство . При ДЕСЕТ ПЪТИ по-ниска Себестойност на произведената Енергия . И няма да се чудя откъде да купувам свеж УРАН и къде да го погребвам после , нито ще спя на мокри чаршафи сънувайки Чернобил и Фукушима, нито ще ми свиркат протестъри под прозорците . Догодина стартираме строителство в ИЗ Божурище на първата в света Вертикална Аеропонна Ферма за производство на 5000 тона на Ден Свръхбързорастяща (1м/Ден) Бамбукова Биомаса (SGBB) и 1000 тона на Ден OFO-БиоГориво - https://ofomobile.alle.bg , така че Ви желая приятно АЕЦ-ване .

Абе това звучи много добре за да е истина! Ако ставаше толкова лесно и бързо... има ли го някъде вече, някой ползва ли го? Все пак за да стане се изисква много слънчева енергия за процеса на фотосинтеза, за да расте банбука и да трупа тази био-маса която после ще бъде изгорена. Нека направим една сметка: Върху земната повърхност пада средно по 1 кВт на кв.метър слънчева енергия. Фотосоларните панели улавят до около 20-23% от тази енергия, а 1 кВт Инсталирана мощност произвежда около 1100 кВт/ч годишно. Или най-грубо тези 1100 кВт/ч се получават от около 5 кв.метра. От 1 декар ще се получи около 220 000 кВт/ч за година. Разбира се тази сметка е много груба и неточна., ориентировъчна. Е, сега сметни дали био-масата може да расте и да даде толкова енергия! Ние био-маса можем да си съберем и от слънчогледови и царевични стръкове и др. растителни отпадъци. Вече се правят пелети от тях и се ползват за отопление, но това съвсем не е достатъчно за да топлим цялата държава. Виждам, че в сайтта ви се казва за някакво изкуствено осветление... Ами то самото ще гълта енергия. Дори да е най-икономичното осветление, то тази енергия в същност е движещата сила на процеса фотосинтеза. Ами за да се разгради молекулата на водата и на СО2 е нужна енергия, точно тази е енергията за фотосинтезата, която се доставя в слуая от изкуственото осветление. Така като цяло целия процес ми прилича на Перпетум Мобиле. Ако процеса е "по-натурален", под истинското слънце вероятно ще си заслужава, но НЕ с изкуствено осветление.

Ако е бяха направили сега щеше да се е изплатила и да печелим. Запада ще ни накара да купуваме ток от тях Ще ни накара да затворим Тецовете.

Ако баба ти беше мъжка и Станишев не беше подарил оригиналното оборудване на руснаците срещу къщата на женевското езеро...

Нли едно време имаше псевдо разбирачи и казаха че не ни трялва нови мощности тока ще е на ниски цени да си хвърлят дипломите .

Като гледам какво става с Украйна и санкциите над Русия, все по-голяма става вероятността руснаци да строят АЕЦ в България. хахаххахахахаа

Само дето на единия му закрихме повече от половината реактори, а другия изобщо не сме го започвали...

Ако направим приблизителна оценка се оказва, че след 10 до 15 години трябва да затворим окончателно сегашните блокове /реактори/ в Козлодуй, освен ако няма възможност за удължаване на експлоатацията им и след този период. Определено в момента на спирането им, ще трябва да сме вече построили други блокове с подобна мощност. Също така пак в приблизително такъв период трябва да заменим въглищните ТЕЦ. Това грубо означава още поне 1 или 2 блока. Тук трябва да добавим и повишено електропотребление за транспорт /ел.автомобили/. Това може да го пишем в графата "зелена енергия". В крайна сметка България няма време за чакане. Трябва сега за започваме строителството на нов ядрен блок. Що се отнася до проекта, то за нас най-добър си остава руския проект. Причината е, че вече имаме опит с този проект. Новия проект е почти същия, с подобрения. От гледна точна на принадлежността ни към ЕС е добре да построим европейския проект на Арева, но за него не съм чул и дума в България.

По принцип е прав, че ще имаме нужда от повече от два нови блока /рактора/ в по-дългосрочен план. Едната причина е, че трябва да спрем въглищните ТЕЦ-ове и да ги заменим с нещо. Другата причина е, че сегашните блокове /реактори/ в Козлодуй ще им свърши ресурса. В проектните документи е записано, че имат ресурс от 30 презареждания или 40 години и следващо евентуално удължаване с 10 години по решение на главния конструктор. 5-ти блок е пуснат 1987-ма година, а 6-ти блок през 1991-ва. Правете си сметка колко живот имат. Що се отнася до отработеното ядрено гориво, то се праща в Русия само за преработка - извличане на остатъчния уран и плутонии. Отпадъка се "трансформира" във вид удобен за дългосрочно съхранение и се връща в страната от където е дошъл. Това се налага защото Русия не приема да съхранява чужди радиоактивни отпадъци. Предполагам, че така е и с другите държави, но тук има значение и какви са договорите за ядрено гориво. В случая България е собственик на горивото. В други случаи може горивото да се дава "под наем". Каквото и да правим, в България се налага да си съхраняваме крайния отпадък от ядрено гориво, това което сме "изгорили" още от пускането на АЕЦ-а. За съжаление погребването на радиоактивния отпадък си остава основния проблем на АЕЦ, защото човечеството няма технология с която да премахва радиоактивност. Всички "технологии" са свързани с някаква преработка и "концентриране" на радиоактивния отпадък, но не и с премахване на самата радиоактивност.

Строене на нов АЕЦ е само мечта! ЕС и НАТО никога няма да разрешат нова централа на България. България няма капицет да съхранява ядрени отпадъци от ниско, средно и високо активно ниво. За такива съоръжения са небходими 30-40 години за изграждане. България зависи от Русия да извозва използвано горива, а при настоящите условия може един ден да откажа. Тогава какво...ядрена дупка ли ще станем? Който и да ви говори за нов АЕЦ, помнете това е НЕВЪЗМОЖНО!

Много интересно например чехите и унгарците как се справят с тоя проблем, като имат повече блокове от нас?! М?! Приказвате порженчески приказки, колкото да не заспите, май!

И проекта са с Руски компании и реактори. Най-вероятно няма да ги завършат предвид обстоятелствата и санкциите, които предстоят.

Турция прави като начало 3 атомни и кво като са Руски и Китайски ама ще имат так а ти ще ходиш да седиш на светло в Истанбул да се остетяваш с ток от Руски реактори.

Русия не е взимала радиоактивните ни отпадъци от 2000та година. Стоят си в Козлодуй.

Да ги вземе този, които продава на печалба евтиният ток от АЕЦ, а на народа продават скъпия микс, в който е вкл. скъпият ток от американските централи .

Поредния платен продажник. Реакторите трябва да се сложат в Козлодуй, а не в Белене. Белене искат да го строят тези, които ще строят инфраструктурата, за да крадат. досега по този начин са откраднати 800 мнл. Не им ли стигна!? И не им пука, че това е най-земетръсната зона в България, че ще замърсят още един район и какво ли не.

Слагаме двата руски реактора в Козлодуй. Чудя се какво би станало ако се реши Белене да се изгражда с оборудване от всяка друга държава - Корея, Япония, Китай, САЩ, но не и с Русия. Искам да чуя тогава същите тия "експерти" какво ще кажат ?!

Все ни е тая...

Най-добре всяко село да е с АЕЦ, така ще спестим огромни суми от изграждане и поддръжка на електропреносна мрежа.

Козлодуй ще стане ама друг път

pulni gluposti sa izpiani tuk, plteni gluposti

Ти си такъв, че и пишеш на шльокавица. Тези хора не са разни калинки от престнижни университети, а са си истински специалисти. Ако имаме втора централа, ще имаме истинска икономика, а това означава да имаме гръбнак пред някои чужди интереси.

Страх ме е само да не вземат да гръмнат и двете, поради липсата на специалисти и продажните ни политици, които и сега назначават на високи постове неграмотни хора!!!