За месец властите са похарчили над $62 млрд., за да стабилизират йената
Натискът върху японската валута нарасна, откакто централната банка прекрати паричната си политика на отрицателни лихви през март
Министерството на финансите на Япония обяви, че в периода от 26 април до 29 май са изразходвани 9,7885 трилиона йени (62,25 милиарда долара), за да бъде стабилизиран курсът на йената, след като през април тя се понижи до 34-годишно дъно, предаде Си Ен Би Си, позовавайки се на автоматичен превод на позицията на ведомството в Токио.
Това е първият път, когато японското правителство предприема такава пазарна мярка от октомври 2022 г., според архивите на министерството.
Графикът на правителствената стъпка съвпада с рязкото възстановяване на японската валута през последните седмици, след като йената падна до 34-годишно дъно от 160,03 спрямо щатския долар на 29 април. По-късно същия ден японската валута отскочи до 156 йени за долар, засилвайки спекулациите за потенциална намеса на властите в Токио. Валутата допълнително се засили с повече от 2 на сто в рамките на дни.
По това време анализаторите от "Банк ъв Америка глоубъл рисърч" (Bank of America Global Research) изчислиха, че размерът на първата предполагаема интервенция може да е бил между 5 трилиона и 6 трилиона йени (32,7 милиарда до 39,2 милиарда долара), въз основа на данни на централната банка на Япония.
Йената се бори с продължителния натиск, откакто централната банка на Япония прекрати паричната си политика на отрицателни лихвени проценти през март. Японските пари се търгуваха за 157,25 йени за долар към 15 часа българско време.