Кризата, пред която е изправена банковата система на САЩ, "все още не е приключила", предупреди ръководителят на най-голямата американска банка.

Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, направи коментари в годишно писмо до акционерите само седмици след драматичния колапс на две големи американски банки, съобщи Би Би Си (BBC).

Той каза, че не очаква сътресенията да доведат до глобална криза, подобна на тази през 2008 г., отбелязвайки, че настоящата включва "по-малко играчи и по-малко проблеми". Но предупреди, че въздействието ще продължи.

"Въпреки че случващото се не прилича на 2008 г., не е ясно кога настоящата криза ще приключи", отбеляза Даймън. "Дори когато е вече зад гърба ни, ще има последствия от това за години напред."

Джейми Даймън е ветеран от Уолстрийт, който ръководи JPMorgan през финансовата криза от 2008 г., когато лошите жилищни заеми в САЩ причиниха проблеми в глобалната финансова система.

През последните седмици той работи с правителствени служители за координиране на спасителен план за базираната в Калифорния банка First Republic, за която мнозина се страхуваха, че също е на ръба на колапса.

В близко бъдеще, според Даймън, фалитите на Silicon Valley Bank и Signature Bank, както и прибързаното поглъщане на Credit Suisse в Европа, изнервиха пазара и вероятно ще накарат кредиторите да се оттеглят през следващите месеци, увеличавайки рисковете за икономическа рецесия.

Но Даймън каза също така, че не е ясно дали кризата ще засегне редовите потребители в САЩ, които са основните двигатели на най-голямата икономика в света.

"Въпреки че настоящата криза разкри някои слабости в системата, тя не трябва да се разглежда... като нещо подобно на това, което преживяхме през 2008 г.", пише шефът JPMorgan Chase.

SVB фалира миналия месец, след като опасенията за финансовото й състояние накараха клиентите да изтеглят почти една четвърт от депозитите само за няколко дни. Регулаторите пък затвориха Signature заради признаците, че същото ще се случи и с нея.

Тези банкови провали доведоха до повече внимание към други потенциално затруднени финансови институции и се стигна до срива на акциите на Credit Suisse. Това доведе до  прибързаното поглъщане от конкурента UBS в сделка, сключена с посредничеството на швейцарското правителство, отбеляза Би Би Си.

Даймън коментира, че днешните сътресения трябва да предизвикат регулаторите да проучат внимателно рисковете за банките, които произтичат от наличието на висок дял на незастраховани депозити или имат много клиенти с подобни профили, както направи SVB, която беше известна с обслужването на технологичната индустрия.

Но банкерът добави, че много от рисковете - включително рязкото покачване на лихвените проценти миналата година, което навреди на стойността на някои видове активи, обикновено държани от банките - са били "скрити, но видими с просто око". Той критикува регулаторите, че не са взели предвид увеличението на лихвените проценти с тестове за банковата стабилност.

"Не оневинявам банковия мениджмънт - просто, за да стане ясно, че това не беше най-добрият час за много играчи", каза той.

Президентът на САЩ Джо Байдън и други политици призоваха за по-строги правила за банките - за това Даймън предупреди срещу прибързани, политически мотивирани реакции, в опит да се реши проблемът. "Трябва внимателно да проучим защо се е случила тази конкретна ситуация, но да не реагираме прекалено", каза той.

"Непостоянните капиталови изисквания за стрес тестове и постоянната несигурност около бъдещите регулации увреждат банковата система, без да я правят по-безопасна", каза още Даймън.