Надявам се, че властите в България ще се справят и ще успеят да доведат инфлацията в страната до нива, които отговарят на изискванията за приемане на еврото. Това заяви в интервю за "Говори сега" по БНТ изпълнителният директор на Международния валутен фонд за България Пол Хилберс.

Финансистът отбеляза, че като цяло е положително настроен по отношение на перспективите за страната ни, но ако тя успее да приеме еврото като своя валута.

"България извървя един много дълъг път, за да стигне до това, което е сега. Ще Ви дам пример - споразумението за валутния борд съществува вече повече от 25 години. Това е много успешна политика за страната. Така че България е показала, че може да живее с валута, която е доста стабилна по отношение на стойността си спрямо основните други валути. България първо беше вързана към германската марка, а след това към еврото. Мисля, че това беше знак за сила. Това е добро постижение. От друга страна, има редица условия, свързани с приемането Ви - в сферата на инфлацията, на фискалната политика, дефицитът и дългът", обясни Хилберс.

Изпълнителният директор на МВФ за България уточни, че не вижда голям риск за страната ни.

"Виждам необходимост правителството да поддържа строги политики, за да гарантира, че може да изпълни и последните изисквания за приемането ви. В момента най-вече проблемът е инфлацията. Надявам се, че властите ще се справят и ще успеят да доведат инфлацията до нива, които отговарят на изискванията за приемане на еврото. А също така може би и някои други регулаторни изисквания по отношение на законите, които трябва да бъдат приети, и тогава ще може да се премине към еврото", добави той.

По думите му Международният валутен фонд прогнозира инфлацията за 2024 г. да бъде 3%.

"Това е много по-ниско ниво от преди няколко години. Така че сме доста положително настроени към способността на България да намали нивото на инфлацията. Необходимо е да се запази валутният борд. Както и фискални политики в съответствие с валутния борд, а това означава дефицит под 3 % и ниско съотношение на дълга към БВП, но мисля, че България се справя доста добре - този показател е под 25%, така че не съм твърде притеснен за това", заключи Пол Хилберс. 

Той изтъкна предимствата пред страната ни от приемането на еврото, едно от които е, че България ще има място на масата в Европейската централна банка във Франкфурт, за да може да решава заедно с всички останали държави по отношение на политиката на лихвените проценти в Европа.