Кремъл заяви, че всякакви опити на САЩ да принуждават други държави да използват долара биха имали обратен ефект, след като избраният американски президент Доналд Тръмп заплаши да наложи мита на всички страни от БРИКС, в случай че те създадат своя собствена валута, предаде Ройтерс.

Тръмп вчера настоя държавите членки на БРИКС да поемат ангажимента да не създават нова валута и да не подкрепят нито една друга валута, която би могла да замени долара в международната търговия. Тръмп предупреди, че в противен случай може да наложи 100-процентови мита.

Организацията БРИК бе създаден след среща на лидерите на Бразилия, Русия, Индия и Китай в Санкт Петербург през 2006 г. Четири години по-късно бе постигнато съгласие за присъединяването на Република Южна Африка към формата, който беше преименуван на БРИКС. Оттогава насам към формата се присъединиха и други държави. Те отдавна обсъждат въпроса за замяната на долара, но тази дискусия набра скорост, след като Западът наложи санкции срещу Русия заради войната в Украйна.

"Все повече държави преминават към използването на национални валути в своята търговия и външноикономическа дейност", каза днес Песков в отговор на журналистически въпрос относно изявлението на Тръмп.

Ако Вашингтон прибегне до "икономическа сила", за да принуди страните от БРИКС да използват долара, това ще има обратен ефект, прогнозира Песков.

"Това само ще засили тенденцията за преминаване към националните валути" в международната търговия, посочи говорителят на Кремъл.

"Доларът започва да губи привлекателността си като резервна валута за редица държави", каза още Песков.

Той коментира и други теми от международния дневен ред.

В отговор на въпрос относно днешната визита на германския канцлер Олаф Шолц в Киев, Песков заяви, цитиран от ТАСС: "Германия продължава курса на безусловна подкрепа за Украйна. В същото време наистина можем просто да си спомним с удовлетворение, че неотдавна се състоя първият контакт между руския президент и германския канцлер от много време насам. Диалогът разбира се винаги е положително явление". На 15 ноември Владимир Путин проведе телефонен разговор с Шолц и обсъди ситуацията в Украйна. Говорителят на Кремъл отбеляза, че Путин не е предавал никакви послания на украинския държавен глава Володимир Зеленски чрез германския канцлер.

Песков направи връзка между протестите, които обхванаха Грузия заради решението на правителството да замрази преговорите за членство в ЕС, и Майдана в Украйна през 2014 г.

"Виждали сме подобни събития в редица държави. Най-прекият паралел, който може да се направи, са събитията на Майдана в Украйна", каза Песков. По думите му събитията в Грузия имат "всички признаци на опит за осъществяване на Оранжева революция".

Що се отнася до ситуацията в Сирия и ескалацията на насилието след започналата миналата седмица внезапна офанзива на джихадистки групировки, Песков заяви: "Разбира се ние продължаваме да подкрепяме президента Башар Асад" и допълни, че Русия продължава контактите си с правителството в Дамаск и анализира ситуацията.