Спестено време, спестени нерви и много съществено улеснение. Няма да е пресилено да кажем, че дигитализацията промени ежедневието ни. Едва ли има човек, който не е поръчвал пица онлайн. Малцина са и тези, които поне веднъж не са се възползвали от изгодни промоции в някои интернет магазин. Но тези примери подхождат повече на миналото десетилетие. През 2022 година дистанционно можем да извършваме много по-съществени и значими неща от това да поръчваме бърза храна за вкъщи.

Днес офисите на едни от най-големите ИТ компании са преминали изцяло към дистанционна работа. ИТ специалисти, софтуерни разработчици, графични дизайнери, дигитални артисти и дори обикновени офис служители - стотици хиляди души имат възможността да устроят своето работно място у дома.

Освен да работим, онлайн можем да учим. Опциите за курсове, които може да запишем, растат постоянно. С тяхна помощ не само развиваме уменията и знанията си, но и да открием по-добра работа.

Все повече хора дори спортуват онлайн. Дори и след пандемията продължават да са популярни курсовете по йога, аеробика, каланетика и други подобни спортове, за които ти трябва просто малко пространство и голямо желание и самодисциплина.

Дигитализацията промени начина, по-който взаимодействаме с държавата. Разбира се, не всички бюрократични процедури имат своя дигитален аналог, но голяма част от тях са ни спестени. Ако преди трябваше да чакаме пред гишета в НАП, ВиК или другаде, то днес подаването на данъчни декларации и плащането на сметки може да става с лекота, от дистанция и между други две важни задачи, които трябва да изпълните.

В Естония е възможно дори да се гласува по интернет, а в Китай съдебната система е дълбоко дигитализирана и включва онлайн заседания и правни помощници с изкуствен интелект.

Дигитализацията ни спестява време и енерегия от излишни разходки и чакане

Снимка: iStock by Getty Images

Джошуа Браудър e създател на приложението DoNotPay - първия в света AI-адвокат. Приложението се записва на телефона и автоматично може обжалва на глобата ви за паркиране.

Дигитализацията промени и медицината. Ново поколение роботи позволяват операциите да се извършват дистанционно от хирург, намиращ се в друг град. Превантивната медицина пък се възползва изключително много от постиженията на потребителската електроника. Днес умния часовник може да мери не само пулс и насищането на кръвта с кислород, а да прави ЕКГ. Освен това всеки смартфон може да ви каже колко калории сте изгорили през деня и дори да ви стимулира да спортувате повече.

Всъщност, смартфона и умните джаджи са перфектният пример за това до къде може да стигне дигитализацията. Достатъчно е да отворим някой от най-популярните магазини за приложения и видим кои са най-сваляните апликации.

Приложения за здраве, учене, пазаруване, комуникации, навигация, забавление и медицина. Всички те правят живота ни по-лесен и ни пестят доста ценно време. Светът на финансите не остава по-назад.

Банков офис у дома

Само допреди няколко години трябваше да ходим до банката дори за най-дребните операции. Днес почти всичко става от комфорта на дома или от работното място.

Парични трансакции, плащане на задължения и кандидатстването за кредити отдавна се случват дистанционно. Стига да имате правилното приложение, вашият смартфон може да замени банковата ви карта, а вие да плащате с него на всеки безконтактен ПОС терминал. Така ефектите на дигитализацията вече започват да се усещат и в офлайн света.

Можем да извършваме множество финансови операции от смартфона

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Първият банков чатбот с интегриран изкуствен интелект в България е EVA на Пощенска банка. Тя е мечтаният дигитален асистент, който развива и надгражда познанията си, като се самообучава и самоусъвършенства постоянно. Благодарение на това EVA общува все по-интуитивно с клиентите и е подготвена да отговаря на въпроси без почивен ден, 24 часа в денонощието. EVA е една от множеството иновации в богатото портфолио на банката, което я позиционира сред лидерите в дигиталната трансформация на финансовия свят у нас.

Друга иновация на компанията е дигиталният портфейл ONE wallet by Postbank. Само за секунди и без такси с него могат да се правят преводи към други потребители на приложението. Управлението на банковите карти, следенето на финансите и плащането с телефон на ПОС терминал са другите важни функции, които правят дигиталния портфейл предпочитано решение. ONE wallet създава виртуална банкова карта, която сами решавате кога и с колко да заредите. Освен това ви осигурява и още един сигурен начин да пазарувате онлайн.

Приложението за мобилно банкиране m-Postbank позволява само с няколко клика да правите преводи към трети лица в Пощенска банка и други банки в България. С него по всяко време може да плащате сметки за ток, вода, интернет, телевизия и други. m-Postbank улеснява потребителите и с възможността да знаят къде се намира най-близкият до тях банкомат.

Управлението на вашите лични финанси е лесно, удобно и изключително интуитивно с интернет банкирането на Пощенска банка е-Postbank. С услугата имаш 24/7 достъп до своите средства и получаваш не само бързина, но спестяваш пари, тъй като всички операции са значително по-евтини от традиционното банкиране в клон.

Сайтът на Пощенска банка ще ви запознае не само с актуалните кредитни продукти на банката, но дава възможност да кандидатствате за тях онлайн. Благодарение на удобния кредитен калкулатор може веднага да разберете как би изглеждала вноската ви при избрана сума и срок. Иновативните решения на Пощенска банка позволяват и онлайн подписване на документи.

Освен всичко останали облекчения и предимства, дигиталните канали на банкиране, могат да ви изненадат и с неочаквани подаръци. Само до 15 септември всяка трансакция, направена през интернет и мобилното банкиране e-Postbank и m-Postbank ви дава право да участвате в томбола с награди за планински велосипеди Sprint Apolon Eco или ваучери за спортни стоки. Правилата на кампанията са достъпни тук.

Няма съмнение, че дигиталните канали на банкиране гарантиран множество предимства и изненади, от които можете да се възползвате с лекота и да накарате времето да бъде в синхрон с вашите планове.