Китай удвои спешната помощ за банки, работници и бедни домакинства: пазарите отбелязаха най-добрата си седмица от 2008 г.
Пекин наложи силни монетарни стимули за развитие на икономиката
Китайската народна банка (People's Bank of China) понижи днес лихвените проценти и инжектира ликвидност в банковата система, след като Пекин предприе нови стимули, за да върне икономическия растеж към тазгодишната цел от около 5%, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Китайската народна банка намали днес изискването за размера на задължителните резерви на банките, (съотношението на задължителните резерви (RRR) или съотношението на резервите в брой (CRR) е процентът от клиентските депозити и други ликвидни активи, които търговските банки трябва да съхраняват в своята институция или в централната банка), с 50 базисни пункта (0,5 процентни пункта)", заяви управителят на институцията Пан Гуншън. Това е второто намаление през тази година.
Очаква се този ход да освободи 1 трлн. юана (142,5 млрд. долара) ликвидност в банковата система. Освен това централната банка обяви и намаляване на референтния лихвен процент по седемдневните споразумения за обратно изкупуване (репо сделки) с 20 б. п. до 1,50% от 1,7% по-рано.
Мерките влизат в сила от днес. Пан Гуншън остави отворен въпроса за ново намаление на съотношението на задължителните резерви по-късно през годината.
Като се има предвид слабото търсене на кредити от домакинствата и бизнеса, инвеститорите са по-фокусирани върху фискалните мерки (тези определяни от правителството, бел. ред), които се очаква да бъдат обявени през следващите дни.
"Днешното намаление с 20 б. п. на лихвения процент по едноседмичните репо сделки и намалението от 50 б. п. в съотношението на задължителните резерви представлява прилагане на политиките, обявени по-рано", заяви Франсис Чъунг, ръководител на стратегията за валутни курсове и лихви на Китайската народна банка.
За последно централната банка на страната намали цената на заема на инструмента за краткосрочна ликвидност с 10 б. п. през юли.
Очаква се да бъдат обявени повече финансови мерки преди едноседмичните празници в Китай, започващи на 1 октомври.
Китай планира също да издаде специални държавни облигации на стойност около 2 трлн. юана (284,43 млрд. долара) тази година като част от нови стимули, заявиха пред Ройтерс запознати източници.
Пакетът мерки "ще повиши годишното производство с 0,4%", заяви главният икономист на "Кепитъл икономикс" (Capital Economics), отговарящ за Азия, Марк Уилямс. "Нов пакет в този размер, който беше приложен скоро, трябва да е достатъчен, за да осигури растеж в съответствие с целта от "около 5%".
С тези мерки изглежда китайските лидери са решени да покажат, че предприемат действия за възстановяване на доверието в икономиката в навечерието на националния празник на страната - 1 октомври.
Правителството също обяви специални "надбавки за живот" или парични дарения за бедните преди. В съобщение от Министерството на гражданските въпроси не се посочва размерът на плащанията. Въпреки че субсидиите за хората са необичайни, управляващата комунистическа партия понякога отбелязва специални поводи с надбавки за семейства в затруднено положение.
Втората по големина икономика в света е изправена пред силен дефлационен натиск поради рязък спад на пазара на имоти и крехко потребителско доверие, които разкриха нейната прекомерна зависимост от износа във все по-напрегната световна търговска среда.
Голям набор от икономически данни през последните месеци не отговарят на прогнозите, което поражда опасения сред икономистите, че целта за растеж е изложена на риск и че може да има по-дългосрочно структурно забавяне.
Днес данните показаха, че промишлените печалби се връщат към рязко свиване през август.
"Вярваме, че постоянната слабост на растежа (на икономиката) е ударила прага на болката на политиците", заявиха анализатори на американската банка Goldman Sachs.
Китай цели да набере още 1 трлн. юана чрез отделно специално емитиране на държавен дълг, за да помогне на местните власти да се справят с проблемите си с дълга.
По-голямата част от стимулите още отиват в инвестиции, но възвръщаемостта намалява и разходите обремениха местните правителства с дълг от 13 трлн. долара.
Очертаващите се мерки ще отбележат лека промяна към стимулиране на потреблението - посока, която Пекин иска да поеме над десетилетие, но постигна малък напредък.
Разходите на домакинствата в Китай са по-малко от 40% от годишното икономическо производство, около 20 пр. п. под средното в световен мащаб. За сравнение инвестициите са с 20 пункта по-високи, като по този начин подхранват много повече дълг, отколкото растеж.
Държавните ръководители на Китай обещаха и да стабилизират проблемния пазар на недвижими имоти, заявявайки, че правителството трябва да разшири списъка с жилищни проекти, които могат да получат допълнително финансиране, и да съживи неизползваната земя (за строителството им).
Срещата през септември обикновено не е форум за обсъждане на икономиката, което предполага нарастващо безпокойство сред официалните лица.
"Стратегията "шок и страхопочитание" може да цели да даде тласък на пазарите и да повиши доверието", заявиха в съобщение анализатори на японската компания "Номура" (Nomura).
"Но в крайна сметка все още е необходимо Пекин да въведе добре обмислени политики за справяне с много от дълбоко вкоренените проблеми, особено по отношение на това как да се стабилизира сектора на имотите", пише още компанията.
Въпреки противоречивите икономически данни борсите в Китай и Хонконг са напът да постигнат най-доброто си седмично представяне за последните 16 години, добавя Ройтерс.
Водещите китайски компании, включени в индекса на сините чипове CSI300 и бенчмаркът Shanghai Composite нараснаха съответно с 15 и 12% за седмицата - най-силното седмично представяне от края на 2008 г., и съответно с 3,8 и 2,1% в днешната търговия
Хонконгският индекс Hang Seng също добави близо 13% за седмицата.
Акциите на компаниите за недвижими имоти в Китай увеличиха печалбите си днес, като се покачиха със 7,8% заради обещанието от септемврийската среща на висшето държавно ръководство да стабилизира жилищния пазар.
Потребителските настроения също бяха приповдигнати, което се отрази със скок от 7,2% на акциите на потребителските стоки. Акциите на производителя на ликьор "Маутай" (Moutai) поскъпнаха с 4,7%.
Индексът Hang Seng в Хонконг нарасна с 3,5%, воден от акциите на технологичните компании, които поскъпнаха днес с 6,6%.
Акциите на китайския гигант за електронна търговия "ДжейДи.ком" (JD.com) и на местната фирма за доставка на храна "Мейтуан" (Meituan) скочиха с над 10% днес.