Доларът спря да се покачва в очакване: кой ще е новият министър на финансите
Инвеститорите следят с повишено внимание кадровите назначения на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и политиките, които те ще прилагат
Щатският долар спря да се покачва в четвъртък, тъй като търговците очакват повече яснота относно предложените политики на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и се опитват да преценят перспективите за по-малко агресивни намаления на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ (Фед-централната банка на страната).
По-конкретно, американският долар е стабилен спрямо еврото и британския паунд, спадайки по-съществено спрямо йената.
Вниманието на инвеститорите е насочено към кадровите назначения в екипа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Министърът на финансите ще играе централна роля в икономическата стратегия на новата администрация, а пазарните участници са в очакване да видят кой кандидат ще избере Тръмп за този пост, пише Market Watch.
"Пазарът е в състояние на напрегнато очакване преди прилагането на политиките, обявени от Тръмп", отбелязва анализаторът на SPI Asset Management. "Ако протекционистичните мерки, обещани от Тръмп, бъдат напълно изпълнени, инфлацията в Съединените щати ще се увеличи и Фед ще бъде принуден да спре намаляването на лихвените проценти."
Вероятността за неговото намаляване от Американската централна банка през декември с 25 базисни пункта от текущото ниво от 4,5-4,75% в момента, се оценява от търговците на 52% срещу 82,5% седмица по-рано, според CME FedWatch, цитирана от "Ройтерс".
Междувременно биткойнът се ускори, доближавайки нивото от 100 000 долара, продължавайки бурното си рали през последните няколко седмици с надеждата, че новоизбраният президент ще създаде по-благоприятна регулаторна среда за криптовалутите. Биткойнът, най-популярната криптовалута достигна рекордно високо ниво от 97 902 долара в четвъртък, подкрепен от информация на Wall Street Journal, че компанията за социални медии на Тръмп преговаря за закупуването на фирмата за крипто търговия Bakkt (BKKT.N).
Индексът DXY, който показва представянето на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се понижи незначително с 0,02%, а по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, спадна с 0,83%*.
Еврото спада с 0,13% до 1,0533 долара в сравнение с 1,0546 при затварянето на предишната сесия. Европейската централна банка (ЕЦБ) определи вчера следобед референтен курс на еврото от 1,0562 долара.
Търговците все още чакат ЕЦБ да намали основните лихвени проценти през декември. Експертите обаче отбелязват, че ускоряването на растежа на заплатите в еврозоната може да отслаби увереността на ръководството на ЕЦБ в необходимостта от по-нататъшно облекчаване на паричната политика.
Според публикуваните вчера данни на ЕЦБ ръстът на заплатите в еврозоната през третото тримесечие на 2024 г. се е ускорил до 5,42% в годишно изражение - максимум от първото тримесечие на 1993 г.
Обменният курс на британската лира към долара по време на търговията в четвъртък е 1,2650 долара спрямо 1,2652 долара предишния ден.
Доклад на Националната статистическа служба на Обединеното кралство (ONS), публикуван в сряда, показа ускоряване на инфлацията в страната през октомври до шестмесечен връх от 2,3% на годишна база от 1,7% през септември.
Това отслаби очакванията на търговците, че Банката на Англия (BofE) ще намали лихвите отново тази година, пише Market Watch. "Данните за инфлацията увеличават вероятността централната банка на Англия да остави лихвите непроменени на срещата си през декември", каза Александрос Ксенофонтос, икономист в GlobalData TS Lombard.
Стойността на американската валута спрямо японската йена падна до 155,16 йени от 155,43 йени в края на търговията в сряда. Курсът на долара към офшорния юан (търгува се извън континентален Китай), падна до 7,2483 юана от 7,2504 юана предишния ден.
*Валутните курсове са актуални към 10:15 часа българско време, източници "Ройтерс" и TradingEconomics