Щатският долар леко отслабва спрямо еврото и британския паунд, обезценява се съществено спрямо японската йена и стоковите валути в сряда.

Индексът DXY, изчислен от ICE, който показва представянето на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), губи 0,13%, а по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, спада с 0,15%.

Въпреки спада, обаче, DXY се задържа близо до тримесечен връх поради нарастващите очаквания на търговците, че Федералният резерв на САЩ (Фед-централната банка на страната) ще бъде по-предпазлив в облекчаването на паричната политика, отколкото се смяташе досега. Това се дължи по-специално на сигналите за стабилност в американската икономика.

Освен това, търговците смятат, че победата на републиканския кандидат Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ на 5 ноември може да ограничи облекчаването на паричната политика. Тръмп обещава да намали данъците и да увеличи вносните мита, което вероятно ще доведе до увеличаване на инфлационния натиск в Съединените щати, смятат експерти.

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард каза по-рано тази седмица, че посоката на основните лихвени проценти в еврозоната е ясна, но темпът на по-нататъшно облекчаване на паричната политика все още не е определен. Лагард не изключи възможността за намаляване на лихвите с 50 базисни пункта на следващата среща на регулатора през ноември.

Еврото поскъпна спрямо долара с 0,06% и се търгува за 1,0788 долара спрямо 1,0782 долара в края на предходната сесия. ЕЦБ определи вчера следобед референтен курс на еврото от 1,0767 долара.

Обменният курс на британсия паунд се повиши с 0,07% - до 1,2930 долара от 1,2921 долара в предишния ден.

Стойността на американската валута, спрямо японската йена се понижи с 0,37% до 152,19 йени от 152,76 йени в края на предходната сесия. Курсът се коригира след значително отслабване на йената (с 1%) след резултатите от предходната сесия. Високата волатилност на двойката долар/йена се свързва с предсрочните парламентарни избори в Япония, насрочени за 27 октомври.

Курсът на долара спрямо офшорния юан (търгува се извън континентален Китай), падна до 7,1207 юана от 7,1357 юана предишния ден.

При слаб долар по неписано правило стоковите валути се повишават. Австралийският и новозеландският долари, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, поскъпват съответно с 0,20% до 0,6647 щатски долара за един "австралиец" и с 0,19% до 0,6016 амеикански долара за едно "киви".

Другите две стокови валути, които са силно зависими от цените на петрола, канадският долар и норвежката крона нарастват съответно с 0.08% до 1,3827 канадски долара за един американски и с 0,20% до 10,9634 крони за един американски долар. Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) поскъпнаха с 1.07% до 71,53 долара за барел, а на търгувания предимно в Европа Brent нараснаха с 0,95% до 76,67 долара за барел.

Котировките и на двата вида петрол поскъпнаха след спад от повече от 1% в предишната сесия, тъй като пазарите изместиха фокуса обратно към несигурността около конфликта в Близкия изток. Въпреки продължаващите дипломатически усилия, непрекъснатата размяна на тежки удари държеше инвеститорите на нокти, наблюдавайки потенциални прекъсвания на доставките в региона и очаквайки отговора на Израел на ракетната атака на Иран. Междувременно цените на петрола бяха под натиск от по-високото от очакваното нарастване на запасите в САЩ, като EIA отчете увеличение от 5,5 милиона барела, доста над очакваното увеличение от 0,7 милиона барела.

*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 09:45 часа българско време, източници "Ройтерс" и TradingEconomics.

3e-news.net